AAA
Kultura obowiązkowa
Od małego uczą się zasad dobrego kibicowania
Niedziela, 25 listopada 2012r. (godz. 13:52)

Mecz dla kibica powinien być przyjemnością. Kibicujemy fair -play i gramy uczciwie, nie niszczmy mienia stadionu - to tylko niektóre z zasad powstałego niedawno Kodeksu Kibica, który ma być elementarzem w kształtowaniu nowego pokolenia kibiców. Podjęli się tego partnerzy projektu "Piłka na zgodę - to fair play", który od kilku tygodni realizowany jest wśród młodzieży. Najlepszym sprawdzianem jego efektywności będzie Ogólnopolski Halowy Turniej Piłki Nożnej "SOKÓŁ CUP 2012", jaki rozpocznie się w piątek.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Dadzą nam więcej na drogi?

Poprzednia wiadomosc:
ť Winni radni?

W realizację projektu, którego autorem był Powiat Starachowicki oraz Komenda Powiatowa Policji, włączył się tradycyjnie zastęp zaprzyjaźnionych organizacji i służb, jak choćby Straż Miejska, KP PSP, Uczniowski Klub Sportowy "Sokół", Harcerska Grupa Ratownicza "Starachowice", Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat Starachowicki" oraz Pogotowie Ratunkowe. Wszystko po to, by jeszcze szerzej wyjść do młodzieży i uczyć ją właściwych zachowań.


- Chodzi o to, żeby zasada fair obowiązywała w życiu i na boisku, a wszyscy potrafili docenić nie tylko zwycięstwo, ale też bezpieczeństwo imprez masowych. - mówił starosta Andrzej Matynia.

Miały temu służyć spotkania z młodzieżą, ale także zajęcia z organizatorami imprez masowych. Podczas jednej z pogadanek w Szkole Podstawowej nr 10 powstały zasady Kodeksu Kibica. Pracowało nad nimi ponad 140 uczniów, w siedmiu oddzielnych grupach. Efekty zaprezentowano w środę, podczas debaty, na której prezentowano działania związane z projektem.

Zaczynają od podstaw

Mecz dla kibica powinien być przyjemnością i rozrywką. Kibic powinien dostarczać wielu pozytywnych emocji. Szanujmy siebie nawzajem. Kibicujemy fair - play i gramy uczciwie. Nie niszczymy mienia na stadionach. Szczerze kibicujemy drużynie. Kibic jest wizytówką rodziny - tak brzmią główne założenia, ich lista nie jest zamknięta, bo partnerzy projektu zamierzają się zwrócić także do innych uczniów i szkół.

Klubem, który wie dużo na temat dobrego kibicowania, jest wąchocki "Meteor". Zasiadająca w zarządzie Aldona Parka, która pracuje na co dzień w gimnazjum w Wąchocku, już trzeci sezon jeździ ze swoimi uczennicami na mecze Vive Targi Kielce, bo są prawdziwymi kibicami.

- Potrafią się zachować, a podczas meczów organizowanych u nas, być dobrymi gospodarzami - mówiła nauczycielka. Dotyczy to piłki ręcznej, jak i siatkówki.

- Brakuje nam tylko pozytywnego kibica piłki nożnej - przyznaje wuefistka. - Mieliśmy okazję być na meczu Korony Kielce, ale to były zupełnie inne wrażenia. Nie chcę, żeby dzieci kojarzyły tę dyscyplinę z wulgaryzmami i niecenzuralnymi przyśpiewkami, jakie można było usłyszeć podczas spotkania - mówiła Aldona Parka.

I trzeba przyznać, że robi kawał dobrej roboty z młodzieżą. Ale nie tylko ona, bo coraz więcej młodszych i starszych wie doskonale, jak się zachowywać na stadionie, o czym świadczyła ich obecność podczas środowej debaty.

- Zastanawiam się nawet, czy nie znalazłem się aby w zbyt dobrym towarzystwie - mówił Andrzej Jacek Tarnowski. - Obok nas nie ma tych, o których dziś rozmawiamy, a do których projekt winien być skierowany. Gdzie są ci zdeprawowani emocjonalnie pseudokibice, których jest w społeczeństwie ok. 18 procent? - pytał Tarnowski. - Dzięki za dobry przykład - mówił do realizatorów - ale trudno się oprzeć wrażeniu, że mówimy o nieobecnych i do nieobecnych.

- Chcemy przede wszystkim wychować nowe pokolenie kibiców. Jedyną metodą jest pokazywanie dobrych zachowań - przekonywała Elżbieta Pryciak, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki.

- Nie zbawimy tu świata - wtórował jej komendant policji - Jarosław Adamski. - Chodzi o to, by młode społeczeństwo nauczyć, jak się należy zachować. Chciałbym, żeby w końcu dotarło do ludzi, że na stadiony warto naprawdę chodzić i mówić NIE chamstwu i zachowaniom niepożądanym.

- Imprezę może zepsuć dokładnie każdy: zawodnik, sędzia, kibic, a nawet organizator. Bo jeśli sędzia będzie źle sędziował, wywoła tylko agresję. Jeśli organizator nie zapewni bezpieczeństwa, a służby nie będą mogły tam dotrzeć, to również będzie niedobrze A jeśli kibice będą się zachowywać bardziej jak pseudokibice, to także stracimy - przekonywał.

W każdej z tej grup może w przyszłości znaleźć się młody człowiek, który aktualnie uczy się w szkole.

Wiedzą, jak się zachować

Zdaniem mł. insp. Jakuba Kosinia, naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, przyjęte zasady są godne pochwały, a podporządkować się nim powinni wszyscy.

- Mamy świetnych kibiców i świetnych młodych ludzi - mówił widząc jak dużo osób wzięło udział w konkursie plastycznym, realizowanym w ramach projektu.

Do udziału zgłosiło się 112 osób z terenu naszego powiatu. Jego uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w środę. W kategorii najmłodszej (6-9 lat) najwyżej oceniono pracę Dominika Michnowskiego z Państwowego Ogniska Plastycznego. Drugie miejsce zajęła Patrycja Walkiewicz z SP nr 2, a trzecie Iga Dębniak z tej samej szkoły. Przyznano też osiem wyróżnień. Otrzymali je: Bartek Kołacz (POP), Alan Kozłowski (SP Bostów Stary), Natalia Szwajcer (SP nr 2 Starachowice), Dominik Sala (SP nr 11 Starachowice), Amelia Pająk (SP nr 1 Starachowice), Dominik Pożoga (MDK), Hubert Stojek (SP nr 1 Starachowice) oraz Mateusz Kwilosz (SP nr 11 Starachowice). W kategorii wiekowej 10 - 12 lat wygrała praca Elizy Nowak (POP). Druga nagrodę zdobyła Klaudia Jop (SP Chybice), a trzecią - Anna Czarnecka (POP). Doceniono także wyróżnieniami: Olę Rokitę (SP Trębowiec), Martynę Kolasę (SP Trębowiec), Angelikę Podgórską (SP nr 10), Weronikę Majchrzak (MDK), Klaudię Jaros (SP Chybice), Martę Krzowską (SP Dziurów), Igę Pastuszkę (POP) oraz Tomasza Zatorskiego (SP nr 9 Starachowice). W grupie najstarszej (13-16 lat) wygrała Aleksandra Pocheć (Gimnazjum Publiczne w Mircu). Drugie miejsce przyznano Małgorzacie Sokół (POP), natomiast trzecie - Monice Orzeł (Gimnazjum w Chybicach). Tu też nie zabrakło wyróżnień. Otrzymali je: Klaudia Mundzik (Gimnazjum Publiczne w Mircu), Jakub Łukawski (POP), Kamila Serwicka (POP) i Damian Kopeć (SOSW Starachowice).

Doskonałym podsumowaniem działań oraz sprawdzianem ich efektywności będzie Ogólnopolski Halowy Turniej Piłki Nożnej "SOKÓŁ CUP 2012", organizowany przez UKS "Sokół". Rozpocznie się w piątek i potrwa aż do niedzieli (od 23 do 25 listopada br.). Zawody rozgrywano już kilka razy, wzięło w nich udział ponad 3000 zawodników z blisko stu klubów sportowych z Polski i Ukrainy. Wyróżniała je atmosfera, pozbawiona jakikolwiek wrogich okrzyków. Tym razem ma być podobnie.

Podczas debaty wylosowano grupy eliminacyjne reprezentujące poszczególne szkoły. W grupie A zagrają drużyny z gimnazjów: nr 1, 2 i 4 w Starachowicach, a także z Krynek i Wąchocka. W grupie B natomiast można będzie zobaczyć drużyny z gimnazjów: nr 3 i Społecznego w Starachowicach oraz szkół z Rudy, Mirca i Szerzaw. Zapowiada się więc dużo pozytywnych emocji. Miejmy nadzieję, że udzielą się one zawodnikom, trenerom, kibicom, ale także rodzicom, którzy przyjdą dopingować swoje pociechy.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

PRZECZYTAJ TAKZE:
majkel - 26-11-2012 15:35
Pewnie Cię to zdziwi ale są ludzie którzy chodzą na imprezy sportowe nie tylko po to aby niszczyć stadiony, wykrzykiwać wulgaryzmy czy też obrażać wszystkich dookoła. Na szczęście ci tzw "kibole" powoli są wypierani ze stadionów i może dlatego szukają innych okazji takich jak np Marsz Niepodległości aby dać upust swojej agresji [...]
Jesion - 25-11-2012 22:00
A Twój coś wniósł?
SKS1926 - 25-11-2012 18:52
No i co twój komentarz wniósł?
Luks - 25-11-2012 15:15
Nie lubię obrażać ludzi ale dla Ciebie zrobię wyjątek..... Debilu
SKS1926 - 25-11-2012 14:17
Akcję sponsoruje Antifa?
REKLAMA