Ponad 20 procent mniej postępowań i wykrywalność na poziomie blisko 45 procent -takich wyników wiele powiatów może nam tylko zazdrościć. A jest to efekt działań podejmowanych przez służby na rzecz bezpieczeństwa w naszym regionie. Podsumowano je oficjalnie podczas debaty społecznej, jaka odbyła się w Mikołajki.
Było to już kolejne spotkanie z udziałem służb i instytucji, zaangażowanych w realizację programu "Razem bezpieczniej" i mieszkańców. Wzięło w nim udział ponad sto osób, wśród których nie brakowało przedstawicieli władz, organizacji, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów, którym temat jest bliski. To właśnie ich wspólne działania doprowadziły do spadku o ponad 20 procent liczby postępowań prowadzonych przez policjantów w siedmiu podstawowych kategoriach przestępstw. Więcej w tym roku było jedynie zniszczeń mienia i włamań do samochodów, o czym mówił podczas spotkania komendant KPP Jarosław Adamski. Do blisko 44 procent wzrosła też wykrywalność, co jest jednym z lepszych wyników w regionie, ocenił szef policjantów.
Mówiąc o bezpieczeństwie nie sposób przemilczeć tego w ruchu drogowym. I tu następny malutki sukces, związany z liczbą nietrzeźwych kierowców na drodze. W tym roku było ich "tylko" 319, podczas gdy jeszcze rok temu liczba ta przekroczyła 400.
- Nasze działania, takie jak choćby akcja "Trzeźwy poranek", przynoszą efekty - uważa komendant. - Coraz mniej osób pijanych siada za kółko, a dzięki urządzeniom takim jak alco blow (wyczuwa opary alkoholu w powietrzu) możemy przebadać podczas jednej zaledwie służby nawet 16 tysięcy kierowców. Te 319 osób, które udało się nam zatrzymać, to ciemna liczba tych, którzy po alkoholu siadają za stery, ale zrobimy wszystko, by była ona jak najmniejsza - deklarował komendant.
Rokrocznie policja ujawnia coraz więcej wykroczeń porządkowych. W ciągu jedenastu miesięcy wykryto aż 1863 takie przypadki. Jeszcze więcej, bo ponad 2300, dotyczyło wykroczeń z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- To nasz dzisiejszy priorytet - zapowiadał komendant.
O tym, jak ważny jest udział mieszkańców w tworzeniu bezpiecznego powiatu mówił podczas spotkania podinsp. Rafał Derlatka, zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, który namawiał wszystkich do obywatelskiej postawy. Bo bez pomocy mieszkańców, policja - jak przekonywał - nie będzie w stanie sobie poradzić.
Jednym z ważniejszych paneli w dyskusji, było bezpieczeństwu na drodze. Na bezterminowe wydawanie praw jazdy zwróciła uwagę dyrektor szpitala Jolanta Kręcka, zwłaszcza w kontekście osób starszych i chorych, mających o wiele mniejsze możliwości psychofizyczne. Poruszyła też problem "zakapturzonej" młodzieży, która wchodzi na jezdnię nie mając za dużego pola widzenia.
- Uczmy się kultury po obu stronach - mówiła, apelując do kierowców i pieszych.
Było też o właściwym oznakowaniu, zarówno pieszych (czytaj odblaski), jak i dróg, o które wnioskują sami mieszkańcy.
- Część z tych uwag spotyka się z pozytywnym oddźwiękiem - przyznał komendant, który opiniuje te wnioski. - Najwięcej trudności pojawia się jednak na drogach krajowych, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - mówił insp. Jarosław Adamski twierdząc, że przypomina to czasem orkę na ugorze. Bo, żeby coś zmienić, trzeba pieniędzy i dobrej woli, z czym czasem jest problem. Ale przykład chodników przy ulicy Ostrowieckiej, o które wnioskowała radna Aulianna Wojtal pokazuje, że jednak można. Wymaga to jednak dużej determinacji.
O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w szkole mówiła podczas dyskusji Alfreda Kiełek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach. W imieniu dzieci prosiła też o budowę ścieżek rowerowych. Temat ten poruszali też inni, którzy skarżyli się na brak możliwości dojazdu do Mirca albo Tychowa.
- Wszyscy uderzmy się w piersi - stwierdził starosta Andrzej Matynia. - Musimy zadać sobie pytanie, o jakie ścieżki nam chodzi? Czy takie do rekreacji, czy może do komunikacji? Bo jeśli chodzi o pierwsze, to przecież są. Wiem, bo często tamtędy biegam - mówił starosta. Natomiast jazda drogą nr 744, to samobójstwo - przyznał starosta.
I nie zanosi się, że będzie lepiej, bo pieniędzy na trasy dla rowerzystów nie ma. Ich budowa w wielu przypadkach wiązałaby się z koniecznością wykupu gruntów, co ją dodatkowo jeszcze podraża.
- Jest konieczność planowania i wykonania tych ścieżek - przyznał A. Matynia. - Ale musimy widzieć kontekst tej sprawy.
Dużo uwagi poświęcono również bezpieczeństwu w miejscach publicznych i zamieszkania. Głos w tej dyskusji miała też młodzież i dzieci, nagrodzone w konkursach: "Bezpieczni na drogach" i "Krótki film o bezpieczeństwie". Ich rozstrzygnięcie połączone z rozdaniem nagród odbyło się pod koniec debaty. Pierwsze miejsce w młodszej grupie wiekowej (6-9 lat) zajęła Małgorzata Biernacka (SP w Trębowcu), drugie - Patrycja Krzewska (SP w Dziurowie), a trzecie - Krzysztof Domański (SP 1 w Starachowicach). Przyznano także siedem wyróżnień dla: Patrycji Lipiec (SP 2 Starachowice), Piotra Kalisty (SP 10 Starachowice), Kacpra Garbacza (SP Wielka Wieś), Kacpra Pająka (SP Godów), Michała Sobczyka (SP w Trębowcu), Katarzyny Zarychty (SP Godów) i Macieja Grądziela (SP 1 Starachowice).
W starszej grupie wiekowej zwyciężyła praca Pauliny Więcław (SP w Radkowicach), drugie miejsce zajął Kamil Borcuch (SP w Małyszynie), a trzecie Agata Rokita (SP w Trębowcu). Wyróżnienia odebrali: Katarzyna Stefańska (SP 13 Starachowice), Marlena Jaśkiewicz (SP w Trębowcu), Marcin Kusiak (SP w Stykowie), Konrad Jasztal (SP 9 Starachowice), Milena Magdziarz (ZPO Wąchock), Milena Błach (SP Małyszyn) i Weronika Majchrzak (MDK Starachowice).
W filmowej rywalizacji zwyciężyła produkcja ekipy Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach: Konrad Niewczas, Bartosz Krogulec, Damian Bodulski, Patrycja Piwnik, Julia Kowalska i Natalia Nowocień, pod kierunkiem Magdaleny Tuz. Premierowa emisja odbyła się podczas spotkania. Drugie miejsce i srebrnego "Oskara" zdobyła czteroosobowa drużyna z II LO w Starachowicach, w której znalazły się: Klaudia Śmigielska, Weronika Marlina, Anna Wieczorek i Michalina Łach, zaś trzecią nagrodę przyznano Justynie Dąbrowskiej. Jury doceniło też prace: Kingi Samborskiej, Oli Madejskiej i Barbary Zatorskiej.
Uczestnicy debaty wypełniali także ankiety, której wyniki będą mieć wpływ na pracę policji w następnym roku.
(An)
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)