AAA
Gospodarcza współpraca
Piatek, 08 lutego 2013r. (godz. 23:31)

Sylwester Kwiecień - zastępca prezydenta miasta Starachowice oraz członkowie Zarządu Klastra Przemysłowego Dawnych Terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego: wiceprezes Zarządu Jan Banaszak i członek Zarządu Jacek Kopyra, podpisali umowę o współpracy. Celem jest opracowanie i wdrażanie Programów Rewitalizacji i Rozwoju Gospodarczego na terenach dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego w tym Gminy Starachowice.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Będzie bioelektrownia?

Poprzednia wiadomosc:
ť Jest czysto, ciepło i sucho

Zgodnie z zawartym porozumieniem, Stowarzyszenie Klastra Przemysłowego Dawnych Terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego deklaruje, iż w ramach swojej działalności statutowej opracuje, przy udziale przedsiębiorców, naukowców samorządowców i ekspertów, Programy Rewitalizacji i Rozwoju Gospodarczego na terenach Dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego, których wdrożenie przyczyni się do rozwoju powiatów Rzeczypospolitej Polskiej obejmujących obszar dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego, w tym miasta Starachowice.


- Klastry przemysłowe są to formacje przyszłościowe, które w XXI wieku będą odgrywać znaczącą rolę we wszelkich działaniach gospodarczych - mówi Sylwester Kwiecień, zastępca prezydenta miasta. - Chciałem podziękować, że panowie skierowali swoje kroki do Starachowic. Duże znaczenie ma tu fakt, że jesteśmy w rejonie Polski Wschodniej, gdzie są duże szanse na tego typu inicjatywy i wsparcie finansowe.

Klaster Przemysłowy Dawnych Terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego obejmuje swoim zasięgiem pięć województw i zarejestrowany został w kwietniu ubiegłego roku.

- Mamy obecnie patronat rządu nad inicjatywą Klastra Przemysłowego, co daje nam możliwość prowadzenia rozmów decyzyjnych z dużymi podmiotami państwowymi - mówi Jan Banaszek wiceprezes Zarządu. - Dzięki temu patronatowi, staliśmy się także partnerem dla agencji rządowych przekazujących pieniądze unijne na klastry. Po roku 2014 to poprzez klastry mają przechodzić pieniądze na realizację działań w pięciu dziedzinach inwestycyjnych samorządów. Są to inwestycje okołozdrowotne, przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadami oraz działania dotyczące odnawialnych źródeł energii. Kolejne dwie dziedziny są jeszcze w fazie uzgodnień. Co do jednego jesteśmy pewni - to poprzez klastry przechodzić będą znaczące środki na realizację inwestycji samorządowych.

Połączenie trzech środowisk: nauki, samorządu i podmiotów gospodarczych, niesie za sobą - zdaniem przedstawicieli klastra - korzyści dla mieszkańców. Ważna jest również integracja przedsiębiorców poszczególnych branż w miastach, gminach, powiatach i województwach.

- W obecnej cywilizacji już nie ma miejsca na przypadkowych producentów byle jakich produktów - mówi wiceprezes Banaszak. - Klastry to wielopłaszczyznowe porozumienie producentów ze wszystkimi środowiskami, które mogą pomóc wytworzyć nowoczesny produkt. To znaczy jak najtaniej, jak najlepszy, z narzuconymi nowymi normami ekologiczności i przede wszystkim potrzebny rynkowi. Klastry stwarzają płaszczyznę współdziałania wszystkich środowisk pomagających producentowi znaleźć zbyt swoich produktów, a tym samym dają miejsca pracy.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

PRZECZYTAJ TAKZE:
abcde - 14-02-2013 22:02
Tak, nadzieja na pewno. Przez te klastry, w tym nasz, będą na pewno przepływać duże kwoty pieniędzy, kwestią do dyskusji jest to czy będą one efektywnie wykorzystywane. Bo to, że te pieniądze będą to jedno, a w jaki sposób wykorzystane i z jakimi efektami to już może być zupełnie różnie. Obserwuję całą ''szopkę'' związaną z tym [...]
Luks - 14-02-2013 18:15
Oby chociaż uważam że firmy otrzymujące dotacje troszkę lepiej rozdysponują kasę niż Państwo. Nawet jak trzeba kupić sprzęt a potem firma padnie to przynajmniej kupiony sprzęt to zysk dla innych firm oraz dochody państwa (podatki). A państwo jak państwo wiadomo łapówki kolejne durne etety do nierobów i tyle z tego jest. Ale jak [...]
Jesion - 14-02-2013 12:47
Oglądał ktoś konferencję Premiera i Minister Bieńkowskiej? Poruszony został temat klastrów - że właśnie klastry dostaną pieniądze z perspektywy budżetowej 2013-20. Więc może jest jakaś nadzieja dla tego typu podmiotów? :)
blus12 - 10-02-2013 20:22
...oby to nie był jedyny efekt
Star 266 - 10-02-2013 19:46
Efekty ? ciastka zjedzone, oranżada wypita. Na resztę trzeba czekać niestety.
Jesion - 10-02-2013 17:11
No właśnie... gdzie są jakieś konkrety? http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,13365135,Lubelska_Nokia_nie_wypalila__Gdzie_te_innowacje_.html#LokLubTxt#ixzz2KHwHlS6L - to też miała być podstawa "dynamicznie rozwijającego się regionu".
Peter - 09-02-2013 14:39
Ten artykuł to jeden wielki bełkot, nie ma żadnego konkretnego zdania w nim.
Oscar - 09-02-2013 11:07
Tutaj to chyba musimy poczekać na opracowanie go. :) Bo z tego co zrozumiałem to dopiero go opracują.:)Ale ukłon w stronę vice, bo w dobrą stronę kieruje swoje działania.
Star 266 - 09-02-2013 10:42
...Programów Rewitalizacji i Rozwoju Gospodarczego na terenach dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego w tym Gminy Starachowice... Nazwa ładna.A o co chodzi tak dokładnie ? Jaki jest konkretny plan ?!?
Oscar - 08-02-2013 23:52
No i tu mi się ta współpraca podoba. :) Jeśli przełoży się ona na miejsca pracy to plus dla Sylwestra.K
REKLAMA