AAA
Bogatsi o nowe doświadczenia
Poniedzialek, 04 marca 2013r. (godz. 10:44)

W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach z powodzeniem realizowane są od lat unijne projekty, mające na celu przede wszystkim poprawę jakości systemu kształcenia i szkolenia zawodowego oraz dostosowanie go do wymogów rynku pracy. Jednym z nich jest projekt wymiany doświadczeń VETPRO pn. "Budowanie europejskich standardów szkolnictwa zawodowego poprzez wymianę doświadczeń", realizowany w ramach programu Leonardo Da Vinci "Uczenie się przez całe życie".

fot. Gazeta Starachowicka

Osiemnastoosobowa grupa nauczycieli ZSZ nr 2 gościła w ramach projektu w Wielkiej Brytanii. Odwiedzili jedną z wiodących placówek oświatowych Stafford College, w której pod kierunkiem 600 nauczycieli wiedzę zdobywa blisko 3,5 tys. uczniów. Jest to największa szkoła zawodowa w regionie i od dawna cieszy się dużą popularnością. Uczniowie mają możliwość kształcenia w wielu zawodach, m.in. budownictwie, ekonomii, kosmetologii, biznesie, opiece nad dziećmi. Już podczas pierwszego dnia pobytu starachowiccy pedagodzy zapoznali się z historią i organizacją pracy placówki oraz z zasadami systemu edukacji, które pokrótce omówiła wicedyrektor Stafford College Anne Piercy.


W trakcie wizyty w tym niezwykle urokliwym mieście nauczyciele uczestniczyli także w spotkaniach z pracownikami szkoły odpowiedzialnymi za różne elementy funkcjonowania placówki oraz uważnie obserwowali przebieg prowadzonych przez nich zajęć teoretycznych i praktycznych. Angielscy uczniowie mają możliwość natychmiastowego sprawdzenia nabytych umiejętności zawodowych, prowadząc pod czujnym okiem pedagogów działalność gospodarczą, m.in. restaurację, bar, salon piękności czy przedszkole. Zarobione w ten sposób pieniądze są dodatkowym źródłem dochodu placówki finansowanej w całości przez państwo. Nasi pedagodzy miło wspominają także spotkanie z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, którego zadaniem jest przede wszystkim pomoc podopiecznym znajdującym się w trudnej sytuacji.

Szkoła dba nie tylko o swoich wychowanków ale i nauczycieli, którzy bezpłatnie mogą korzystać z różnych form dokształcania, a w przypadku zawodowych niepowodzeń - liczyć na fachową pomoc kolegów i dyrekcji. Jak się jednak okazuje, mimo atrakcyjnych warunków pracy, chętnych do wykonywania zawodu nauczyciela jest niewielu.

Dużym zainteresowaniem wśród naszych pedagogów cieszył się także temat pracy z młodzieżą niepełnosprawną, która w Stafford stanowi dużą grupę. Z nowymi technologiami wspomagającymi proces nauczania osób z dysfunkcjami zapoznał gości jeden z pracowników szkoły, który chętnie i wyczerpująco odpowiadał także na liczne pytania zainteresowanych tą kwestią nauczycieli z Polski.

Ważnym punktem programu było spotkanie z merem Staffordu Bryanem Crossem. Podczas dwugodzinnej wizyty w merostwie uczestnicy dowiedzieli się wiele na temat historii miasta, którą z nutą angielskiego humoru przedstawił sekretarz ratusza. Mieli także okazję obejrzeć insygnia władzy mera oraz średniowieczny dokument, na mocy którego Stafford otrzymał prawa miejskie. Pobyt w Wielkiej Brytanii był także okazją do zwiedzania najciekawszych zakątków Londynu. Twierdza White Tower oraz most Tower Bridge robiły duże wrażenie, a wycieczka statkiem po Tamizie i spacer uliczkami Oxfordu dostarczył uczestnikom wyprawy niezapomnianych emocji.

Wizyta w Stafford College była okazją do doskonalenia i zapoznania się z nowymi metodami nauczania, ale także rozwoju osobistego nauczycieli, co z kolei z pewnością przełoży się na lepszą jakość pracy.

(Kas)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA