AAA
Hebrajska Noc Wspomnień w Starachowickim Centrum Kultury
Niezwykła wystawa, spektakl teatralny i koncert pieśni hebrajskich "Nigunim" - melodii bez słów
Niedziela, 12 maja 2013r. (godz. 14:32)

Już 18 maja b. r. o godzinie 21.00 w Starachowickim Centrum Kultury rozpocznie się Hebrajska Noc Wspomnień. Jest to impreza towarzysząca ogólnopolskiemu wydarzeniu jakim są coroczne Noce Muzeów. W programie Hebrajskiej Nocy Wspomnień min: wystawa Macieja Frankiewicza, zwiedzanie Izby Pamięci Żydów, spektakl teatru oraz koncert pieśni hebrajskich w wykonaniu Agnieszki Kowalczyk z towarzyszeniem Witka Górala - gitara i Rocha Dobrowolskiego - wiolonczela.

fot. SCK
fot. SCK

Hebrajska Noc Wspomnień to wydarzenie odbywające się w ramach ogólnopolskiego projektu Noc Muzeów, w trakcie którego w dużych miastach jak i mniejszych miasteczkach muzea i galerie przez całą noc są otwarte dla zwiedzających, którzy w tą wyjątkową noc nie płacą za bilet wstępu. Tego typu akcja ma na celu zachęcić do częstszego zwiedzania muzeów, pokazać nieprezentowane na co dzień eksponaty czy zakątki niedostępne dla zwiedzających. W tę noc muzea i galerie odkrywają swoje tajemnice, a często towarzyszą temu wydarzenia artystyczne: koncerty, wystawy, projekcje filmowe ale również gry miejskie czy uliczne spektakle.


Podobnie będzie w Starachowicach gdzie od 19.00 będzie można zwiedzać zakątki Muzeum Przyrody i Techniki, natomiast o 21.00 zapraszamy wszystkich "nocnych marków" do Starachowickiego Centrum Kultury. W foyer SCK zostanie zaprezentowana przepiękna kolekcja grafik i obrazów Macieja Frankiewicza. Tej postaci starachowiczanom nie trzeba przedstawiać, bowiem Maciej od lat kojarzony jest jako wspaniały artysta ale też opiekun Izby Pamięci Żydów. Podczas wystawy będzie można obejrzeć blisko 50 prac Maćka związanych głównie z tematyką żydowską. Po wernisażu wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Izby Pamięci Żydów (parter SCK) gdzie Maciej Frankiewicz będzie opowiadał historię wierzbnickich Żydów i ich tragiczne losy podczas II wojny światowej. Następnie w sali klubowej SCK Teatr Amatorski TEAM zaprezentuje fragment spektaklu "Ostatnia selekcja", który oparty jest na prawdziwej historii bodzentyńskiej Żydówki Gołdy Szachter - Kalib, która jako dziecko cudem ocalała w Auschwitz. Spektakl miał swoją premierę 21 września 2012 roku i był ogromnym, wstrząsającym wydarzeniem nie tylko dla publiczności ale również dla samych aktorów, którzy dzięki "Ostatniej selekcji" poznali smutną historię świętokrzyskich Żydów.


Ten cudowny, pełen magii i wspomnień wieczór zakończy koncert pieśni hebrajskich w wykonaniu Agnieszki Kowalczyk. Koncert, który nosi nazwę "Nigunim" powstawał w ciągu niemal całego roku, od lipca do marca 2012/2013. Jak mówi sama artystka: "Pieśni przychodziły do mnie stopniowo, wraz ze współpracą ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego, z kolejnymi uroczystościami i religijnymi świętami, w których dane mi było uczestniczyć. Faktem jest, że kocham tę muzykę, jej rytmikę, taneczność, charakterystyczne pochody dźwięków skali żydowskiej. Piękno świętych słów, chwalących Boga, życie, pokój, żarliwość modlitwy- przejmują moją duszę i oddaję się im z ufnością. Muzyka ta jest odpowiedzią na moje poszukiwania pieśni bliższych człowiekowi niż przysłowiowa "koszula", pieśni ukochanych. Idąc ścieżką serca doświadczam muzyki wielu kultur i religii. W pewnym stopniu objawiłam te "znajomości" w projekcie "Pieśni Dusz", gdzie śpiewam pieśni religijne pięciu wyznań: judaizmu, rzymskiego katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu i islamu. Koncertem "Nigunim" składam hołd genialnej kulturze muzycznej, a także duchowej, Narodu, który z wielu względów jest mi bardzo bliski duchowo. Nie stworzyłabym jednak tego "materiału dźwiękowego", gdyby nie pojawienie się na mojej drodze artystycznej Witka Górala - nie tylko świetnego gitarzysty i twórczego aranżera, ale i otwartego i wiernego kompana. Na scenie pojawi się również, grający z nami po raz pierwszy, młody i zdolny wiolonczelista - Roch Dobrowolski. Serdecznie zapraszamy w tę podróż duchową ludzi zaciekawionych człowiekiem, wielokulturowością świata i pięknem tej specyficznej muzyki."

Zapraszamy zatem na ten wieczór pełen niezwykłych obrazów, pieśni i wspomnień.

Wstęp wolny!

Źródło: SCK

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA