AAA
Budżet obywatelski dla Starachowiczan
Wtorek, 25 czerwca 2013r. (godz. 23:17)

Prezentacja raportu Budżet Partycypacyjny i debata jaką zorganizowałem wspólnie z Instytutem Obywatelskim 3 czerwca, wywołała ożywioną dyskusję na temat wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Starachowicach. Cieszy, że pomysł zyskuje coraz to nowych zwolenników. Źle by się stało gdyby przez różne działania projekt został rozmyty.

fot. Marek Materek

Budżet obywatelski nie jest pomysłem nowym. To rozwiązanie sprawdza się w wielu miastach na świecie, w Polsce budżet obywatelski uchwalono w ok. 20 gminach. Budżet obywatelski jest formą zarządzania miastem. Zakłada, że obywatele decydują, na co idzie pewna część pieniędzy z budżetu miasta. To jaka to będzie kwota zależy od porozumienia pomiędzy władzami miasta a obywatelami. Taki budżet zakłada współudział obywateli w decyzjach finansowych dotyczących miasta. Pieniądze nie są w tym projekcie jednak najważniejsze. Dużo ważniejsze jest, że obywatele biorą udział w procesie edukacyjnym. Dowiadują się, czym jest budżet miasta, jak jest skonstruowany, jakie miasto ma przychody, jakie wydatki. Proces ten wymaga, by ludzie ze sobą współpracowali, dogadywali się co do wspólnych projektów, dochodzili do porozumienia, na co wydać pieniądze, co zrobić w pierwszej kolejności. Ważna jest też funkcja integracyjna takiego budżetu. Jego ustalanie zazwyczaj integruje społeczność, tworzy wspólnotę ludzi, którzy spotykają się, by decydować, na co przeznaczyć pieniądze.


Starachowice z budżetem obywatelskim?

Jestem zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia budżetu obywatelskiego, dlatego wspólnie z członkami stowarzyszenia "Projekt Starachowice" postanowiliśmy podjąć kroki zbliżające nas do momentu, w którym zacznie u nas funkcjonować. 3 czerwca do Starachowic zaprosiliśmy specjalistów, którzy przedstawili pozytywne strony budżetu obywatelskiego ale również przestrzegali przed błędami jakie popełnili inni. Do panelu dyskusyjnego zaprosiliśmy prezesa Stowarzyszenia Nasze Miasto Pana Dariusza Grunta. Członkowie stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych interesowali się tym tematem od dłuższego czasu. Aby budżet obywatelski dobrze funkcjonował w Starachowicach, powinien być opracowany w oparciu o lokalne uwarunkowania. Dlatego do dyskusji na ten temat zaprosiliśmy: radnych Rady Miasta, radnych Rady Powiatu, zastępców Prezydenta, organizacje pozarządowe i przede wszystkim za pośrednictwem mediów Mieszkańców. Uważam, że tylko dzięki współpracy wszystkich tych stron mamy szansę, że projekt się powiedzie. Niepokoi jednak atmosfera, która wytworzyła się wokół tego pomysłu. Pojawiła się propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Starachowicach. Pomysł ten uważam za chybiony, ponieważ byłoby to wyrzucenie pieniędzy podatników w błoto (nawet gdyby połączyć referendum z przyśpieszonymi wyborami, podatnicy ponieśliby dodatkowe koszty). Próbując doprowadzić do wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Starachowicach chciałem także aby o Starachowicach usłyszeli mieszkańcy w innych miastach, żeby dowiedzieli się, że jesteśmy w stanie porozumieć się w dobrej sprawie. Dlatego uważam, że tworzenie precedensu w tym temacie jest działaniem szkodzącym inicjatywie a nie wspierającym ją. Budżet obywatelski uchwalono w Polsce w ok. 20 miastach, nigdzie nie organizowano w tej sprawie referendum.

Pokazanie, że Starachowice są "Inne" od wszystkich uważam za błąd. Niezależnie od tego wszystkiego co się dzieje wokół zawsze powtarzam: róbmy swoje.

Jaka droga do budżetu w Starachowicach?

Pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na skonstruowanie budżetu obywatelskiego dla Starachowic. Wspólnie z osobami, które uczestniczyły w pierwszej debacie umówiliśmy się na kontynuowanie tematu podczas kolejnych spotkań. Mają one służyć wypracowaniu rozwiązań w oparciu o które miałby w przyszłości funkcjonować budżet obywatelski w Starachowicach.

Dlatego spotkania mają charakter otwarty, staramy się o nich informować na różne sposoby (zaproszenia, maile, informacje w mediach, Internecie). Podczas ostatniego omawialiśmy dwa tematy: w ramach jakich okręgów mieszkańcy powinni mieć możliwość decydowania o wyborze projektów a także kto powinien być uprawniony do decydowania o wyborze najlepszych. Na najbliższym spotkaniu omówimy m.in.: koordynację budżetu obywatelskiego, sposób selekcji propozycji inwestycyjnych, proces edukacyjny.

Wynikiem tych spotkań ma być opracowanie regulaminu Budżetu Obywatelskiego, który zostanie zaproponowany radnym Rady Miejskiej jako propozycja po konsultacjach społecznych. Chciałbym uniknąć błędów, które miały miejsce w niektórych miastach gdzie to określone grupy polityczne bądź urzędnicy sami konstruowali taki regulamin. Wtedy ciężko mówić o budżecie obywatelskim. Widzę szansę na szerokie porozumienie ponad partyjnymi podziałami w które włączone są organizacje pozarządowe i mieszkańcy. Potrzeba odrobinę dobrej woli i chęć zaangażowania się. Do czego gorąco zachęcam.

Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się w środę 26 czerwca o godzinie 17.00 w Świętokrzyskim Centrum Biznesu przy ul. Mickiewicza 1A w Starachowicach.

Marek Materek

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA