AAA
Podpisano listy intencyjne na dostawy energii elektrycznej i biometanu [ZDJĘCIA]
Czwartek, 27 lutego 2014r. (godz. 00:02)

Podpisanie listów intencyjnych na dostawę energii elektrycznej i biometanu dla czterech starachowickich przedsiębiorstw, oraz przekazanie Wstępnych Założeń Techniczno - Ekonomicznych inwestycji "Bioelektrownia Starachowice" przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miejskiego miało miejsce w miniony poniedziałek.

fot. www.starachowice.eu

W specjalnej konferencji zorganizowanej w Urzędzie Miejskim w Starachowicach uczestniczyli: Sylwester Kwiecień zastępca prezydenta, Andrzej Krzysztof Pacocha specjalista ds. energii odnawialnej i rolnictwa ekologicznego z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, inwestor Marek Kurtyka prezes spółki "Bioelektrownie Świętokrzyskie", Wojciech Łukaszek członek Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy oraz przedstawiciele czterech starachowickich przedsiębiorstw: Tadeusz Olchowik zastępca kierownika starachowickiego oddziału MAN Bus Spółka z o.o., Halina Bąk prezes Cerrad Spółka z o.o. oraz Marek Konopa kierownik zakładu, Tomasz Jaskros wiceprezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego PERFOPOL Sp. z o.o., oraz Izabela Płusa wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Handlowo Wytwórczego STARPOL.


- Inwestycja związana z budową bioelektrowni w Starachowicach wchodzi w kolejny etap - mówił witając gości gospodarz spotkania Sylwester Kwiecień zastępca prezydenta miasta. - Dziś mamy ważne wydarzenie jakim jest wręczenie Wstępnych Założeń Techniczno - Ekonomicznych inwestycji "Biolektrownia Starachowice"i podpisanie listów intencyjnych na dostawę energii elektrycznej i biometanu dla czterech starachowickich przedsiębiorstw. Jest to wstępny etap przyszłej współpracy gospodarczej. Jestem przekonany, że ta inwestycja to duży atut dla naszego miasta i firm działających na tym terenie. Dziś na konkurencyjnym rynku ogólnoświatowym cena energii i gazu jest bardzo istotna dla całego rachunku ekonomicznego.

"Bioelektrownia Starachowice" powstanie na terenach przemysłowych należących częściowo do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jej zadaniem będzie produkcja energii elektrycznej i biometanu oraz dodatkowo granulowanego substytutu - nawozu organicznego w oparciu o substraty pochodzenia rolniczego oraz odpady organiczne. Bioelektrownia, jak zapewnia inwestor, nie spowoduje pogorszenia warunków środowiskowych, ponieważ z natury jest inwestycją bezodorową, a technologicznie bezodpadową.

Całość energii elektrycznej oraz biometanu odprowadzona zostanie do zakładów przemysłowych zlokalizowanych na terenie SSE. Dostawcami substratów stanowiących wsad będą rolnicy, głównie z terenów gmin Brody i Mirzec, którymi inwestor zamierza podpisać umowy na okres 25 lat.
Bioinwestycja, która powstanie w naszym mieście wykonana zostanie w technologii ELEKTRA, jak zapewnia wykonawca, jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie energetyki biogazowej oferowanym obecnie na rynku polskim. Będzie to obiekt proekologiczny nie emitujący żadnych odorów oraz nie wytwarzający żadnych odpadów.

Bioelektrownia w Starachowicach nabiera realnego kształtu. Zakończyliśmy pierwszy etap jakim było opracowanie Wstępnych Założeń Techniczno - Ekonomicznych - mówi inwestor Marek Kurtyka prezes spółki "Bioelektrownie Świętokrzyskie" - W oparciu o ten dokument określiliśmy możliwość energetyczną terenów Starachowic.

Określiliśmy moc bioelektrowni i biogazowni. Duże znaczenie miało tu zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorców na energię i gaz. Obecnie jest już sporządzany raport oddziaływania na środowisko. Niebawem zaczniemy wykonywać projekt, architekci są już przygotowani do rozpoczęcia prac. Myślę, że pod koniec roku ruszą fizyczne prace w terenie. Oprócz tańszego gazu i energii, które możemy zaproponować przedsiębiorcom, bardzo ważnym elementem jest efekt ekologiczny. Bioelektrownia, która powstanie jest w stanie zredukować około 100 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Po podpisaniu listów intencyjnych na temat przyszłej współpracy gospodarczej z inwestorem wchodzącym na starachowicki rynek wypowiedzieli się przedstawiciele lokalnego biznesu.

Dla nas są trzy powody przystąpienia do tej współpracy.- mówił Tomasz Jaskros wiceprezes firmy Perfopol. - Pierwszy to fakt, iż rzecz dzieje się w naszym mieście. Mieszkamy tu, żyjemy, pracujemy, dzieje się coś pozytywnego. Coś co uczyni nasze miasto atrakcyjniejszym być może dla inwestorów zewnętrznych, a na pewno dla inwestorów, którzy już tu prowadzą swoją działalność. Na pewno będą to miejsca pracy, których u nas nie jest zbyt wiele. Drugim, powiedział o tym już pan prezydent, jest ekonomia.

Na rynku jest ciasno w każdym segmencie, więc istotna jest każda możliwość obniżenia kosztów. Koszty energii w produkcji naszego przedsiębiorstwa stanowią znaczną część, ponieważ pracujemy w metalu, a wszystkie maszyny i urządzenia są dosyć energochłonne. Liczymy na to, że tańsza energia pozwoli nam obniżyć cenę wyrobu, przez co staniemy się bardziej konkurencyjni. Powód trzeci to ekologia. Nasze miasto jest pięknie położone i chcielibyśmy, aby zaczęło rozwijać będąc atrakcją turystyczną.

Również o względach ekonomicznych, a także decyzjach środowiskowych jako istotnych czynnikach przemawiających za nawiązaniem współpracy z wykonawcą bioinwestycji w naszym mieście mówiła pani prezes firmy Cerrad.

Jako producent płytek klinkierowych zużywamy bardzo dużo gazu, bo około 1400 metrów sześciennych na godzinę i nie ukrywam, że zapotrzebowanie nasze będzie jeszcze większe, bo planujemy rozbudowę zakładu. - mówiła prezes Halina Bąk - Emisja dwutlenku węgla jest bardzo duża i mamy kłopoty z uzyskaniem pozwoleń z ochrony środowiska na produkcję. Istotny jest tu również czysto ekonomiczny bilans, bo pozyskamy tańszą energię i gaz.

O korzyściach ekonomicznych nawiązanej współpracy mówił Wojciech Łukaszek członek Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy.

- Nam będzie się opłacało sprzedać energię i biometan w cenie nieco droższej niż sprzedawalibyśmy to generalnemu odbiorcy jakim są zakłady energetyczne czy PGNiG. - mówił - Natomiast dla zakładów miejscowych będzie to energia i biometan zdecydowanie tańszy od tego, który w tej chwili kupują. Polem manewru jest koszt przesyłu. Obecnie do energii elektrycznej i do przesyłanego biometanu zakłady dokładają z własnej kieszeni około 50 procent wartości energii, którą stanowi koszt przesyłu. My ten koszt przesyłu będziemy redukowali do minimum. Szacujemy, że energia i biometan mogą być tańsze o około 30 procent. Myślę, że to 30 procent jest w stanie przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności firm będących naszymi odbiorcami.

Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiciele inwestora podkreślili, iż oprócz kwestii ekonomicznych i ekologicznych równie istotny jest efekt wizualny całego przedsięwzięcia.

Elewacja zewnętrzna budowanej bioelektrowni zostanie wykonana na wzór elewacji jednej z kieleckich galerii handlowych i równie efektownie podświetlona nocą.
Przy budowie "Bioelektrowni Starachowice", będącej kolejnym etapem projektu nazwanego "Świętokrzyski Park OZE," do współpracy zaproszeni zostaną lokalni przedsiębiorcy.

Źródło: www.starachowice.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

PRZECZYTAJ TAKZE:
roberttof - 02-03-2014 09:13
To teraz pozostaje czekać . Będę pierwszy co ujawni tą aferę .
kiarb - 02-03-2014 00:55
Jacy inwestorzy? Bo póki co zabrało się kilku cwaniaczków i szukają jeleni (głównie liczą na urząd marszałkowski że przyzna im dotację unijną na realizację projektu), którzy wyłożą kasę . Wkład firmy to będą różnego rodzaju opracowania i zyski z inwestycji. 160 mln zł na inwestycję o mocy 10MW to jest przekręt jakiego nie było [...]
roberttof - 28-02-2014 20:30
Osobiście nie wyłożył bym pieniędzy na interes , który mógłby zostać zamknięty przez złą lokalizację . Inwestorzy nie gęsi swój rozum mają. Chcą wydawać pieniądze u nas niech to robią .
abcde - 28-02-2014 00:55
Jakies urzedy beda na pewno to opiniowac. Mysle, ze nie popelnili by bledu wiedzac o bliskosci szpitala.Z drugiej strony... wszystko w naszym kraju mozliwe. Ja jestem pozytywnie nastawiony do tej inwestycji.
kiarb - 27-02-2014 23:58
Jak widać kontynuują ogłupianie włodarzy miasta , miejscowych biznesmenów i społeczeństwo Starachowic. Większej głupoty jak lokalizacja biogazowni w sąsiedztwie szpitala nie widziałem nigdzie na Świecie.
REKLAMA