AAA
"Co to jest - biała pani naszych lasów"?
Wtorek, 17 czerwca 2014r. (godz. 23:01)

Jedno z najbardziej charakterystycznych drzew rosnących w naszym otoczeniu rozpoznawalne nawet przez dzieci dzięki biało-czarnej korze, drobnym listkom i zwisającym gałęziom. Już na etapie przedszkola czy szkoły podstawowej spotykaliśmy się z zagadkami: "Co to jest - biała pani naszych lasów"? Nie trudno zgadnąć, że chodzi oczywiście o brzozę. We florze naszego miasta występuje popularnie i w większości przypadków można stwierdzić, że ma się dobrze. Problem w tym, że od tej reguły pojawiają się wyjątki.

fot. www.starachowice.eu

W ostatnich dwóch latach zaobserwowaliśmy bardzo niepokojące zjawisko umierania drzew tego gatunku. Dodatkowym problemem jest fakt, że do takich sytuacji dochodzi w miejscach wyjątkowo eksponowanych. Załączona fotografia dobitnie obrazuje to zjawisko. To skupisko drzew w przeważającej większości składającą się z brzóz znają chyba wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Widok tych obumarłych drzew nie napawa optymizmem. Najbardziej bolesne jest to, że straty jakie z tego powodu poniosło nasze miasto zarówno pod względem przyrodniczym jak i estetycznym, przez wiele lat, będą bardzo trudne do naprawienia.


Przyczyn składających się na taki stan rzeczy jest niewątpliwie wiele ale z opinii jaką uzyskaliśmy w środowisku leśników prawdopodobnym najważniejszym problemem są wahania stanów wód podziemnych w miejscach porastania drzew. Mamy nadzieję, że to właśnie ta przyczyna a nie jakieś jednostki chorobowe powoduje, że drzewa tego gatunku umierają. Niezależnie od domysłów w najbliższym czasie podejmiemy konkretne działania w celu wyjaśnienia przyczyn.

Przy okazji wykonywania ocen stanu zdrowotnego pomników przyrody ożywionej na terenie Starachowic (co będzie miało miejsce w miesiącu czerwcu i lipcu br.) zasięgniemy fachowej opinii dendrologicznej od ludzi, którzy tymi zagadnieniami zajmują się zawodowo, także w tym temacie. Po ustaleniu przyczyn przystąpimy do ich usunięcia a także zagospodarowania terenu poprzez dokonanie nasadzeń, które zrekompensują straty środowiskowe. Na efekty przyjdzie jednak długo poczekać.

Źródło: www.starachowice.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA