AAA
Oczyszczanie Zalewu Brodzkiego
Sroda, 02 lipca 2014r. (godz. 23:40)

Na czerwcowej sesji Rady Gminy w Brodach, wójt Andrzej Przygoda powiedział o jego spotkaniach z przedsiębiorstwami oferującymi oczyszczanie Zalewu Brodzkiego. Jednocześnie trwają przygotowania do analizy najlepszej metody na poprawę czystości wody. Zadanie zostało zlecone przez zarządcę akwenu - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wypoczynek nad Zalewem Brodzkim
Wypoczynek nad Zalewem Brodzkim
fot. Urząd Gminy Brody

W maju i czerwcu br. do urzędu napłynęły dwie oferty. Pan Adam Buchelt ze Starachowic zaprezentował koncepcję umieszczania w specjalnych siatkach porowatego kwarcu ze związkami żelaza. Instalacja ta miałaby na celu eliminację fosforanów odpowiedzialnych za nadmierny rozrost glonów. Zupełnie inny pomysł zaprezentowała wójtowi firma Soltech z Lublina. Oferowała niszczenie sinic za pomocą ultradźwięków. W tym celu na powierzchni zalewu trzeba by ustawiać 15- 20 boi pławnych za łączną kwotę około 2 - 2,5 mln zł.


Agencja Reklamy Marecki.name

"Zarządca zalewu rozstrzygnął przetarg na ustalenie przyczyn "zakwitów" wody i metod im przeciwdziałania. Współpracujemy z naukowcami w tej sprawie. To właśnie im trzeba zostawić decyzję wyboru najlepszej metody oczyszczenia Zalewu Brodzkiego" - wyjaśnił Andrzej Przygoda - wójt gminy Brody.

Do 15 września ma powstać opracowanie p.t. "Ustalenie rzeczywistych źródeł zanieczyszczeń będących przyczyną eutrofizacji zbiornika Brody Iłżeckie oraz analiza możliwych do zastosowania metod rekultywacji zbiornika". Praca będzie stanowić podstawę do podjęcia efektywnych działań prowadzących do poprawy czystości wód zalewu.

Źródło: Urząd Gminy Brody

Dołącz do nas na Facebooku!

Agencja Reklamy Marecki.name
PRZECZYTAJ TAKZE:
Jesion - 04-07-2014 00:22
Jeszcze dwa lata temu takie rzeczy widziałem. Od południowej strony.
roberttof - 03-07-2014 20:26
Jesion zdjęcia i do Straży Miejskiej. W innym wypadku będę uważał, że mijasz z prawdą.
Jesion - 03-07-2014 10:39
Cóż nam po oczyszczaniu? Fakt, że by się przydało... ale żeby dobry efekt utrzymać trzeba by poprawić jakość wody powyżej zalewu Kamiennej. A co nam po czystej wodze w Brodach, na którą wyda się miliony, jak na osiedlu Wierzbowa i przy Dolnych, wzdłuż Kamiennej istnieje kilka dziwnych i chyba niekoniecznie legalnych rur, z który [...]
Star 266 - 03-07-2014 08:44
Tak,jako przedsiębiorca dostałem jakieś dokumenty do przesłania danych do analizy. Przyznam,że nie bardzo wiem jak je wypełnić i zapewne będę szukał pomocy. Chciałbym aby przesłane dane były w miarę prawidłowe bo tylko jeśli tak podejdą wszyscy do tematu to zalew uda się oczyścić i oddać ludziom. Ten zalew jest dosyć atrakcyjny [...]
REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English