AAA
Cykl edukacyjny w starachowickim Heliosie - "Tajemnice początków Polski"
Czwartek, 07 stycznia 2016r. (godz. 23:17)

Szanowni Państwo,

"Tajemnice początków Polski" to jedyny, zrealizowany w nowoczesny sposób, edukacyjny cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych o początkach polskiej państwowości. Przygotowany został z myślą o przypadającym w 2016 r. jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Dotąd w ramach cyklu powstały tytuły: "Ukryte gniazdo dynastii", "Miasto zatopionych bogów", "Wyspa władców" oraz "Trzcinica - karpacka Troja". Trwa produkcja kolejnego filmu, który nosi tytuł "Krzyż i korona" i będzie zwieńczeniem cyklu w roku jubileuszowym. Każdy film ma długość 44 min.


Filmy serii prezentują najnowsze ustalenia naukowców na tematy związane z początkami Polski. Dla nauczycieli historii jest to wyjątkowa okazja ożywienia szkolnego podręcznika. Dla uczniów - to szansa na rozbudzającą wyobraźnię, filmową "wyprawę" do czasów, kiedy piastowscy władcy budowali podstawy polskiego państwa. Pomagają w tym wirtualne rekonstrukcje dawnych grodów i budowli, animowane mapy oraz emocjonujące inscenizacje ważnych wydarzeń i życia codziennego we wczesnopiastowskim państwie.

Autorski cykl Zdzisława Cozaca o początkach Polski, z udziałem wybitnych naukowców - przede wszystkim historyków i archeologów - powstał w koprodukcji z TVP Historia, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Filmy składające się na cykl "Tajemnice początków Polski" uzyskały bardzo dobre recenzje krytyków. Zdobyły dotąd kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i za granicą (m.in. w Hiszpanii i w USA), w tym Złotego Kopernika w kolejnych edycjach Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO (2013 i 2014). Autor cyklu był także nominowany do nagrody "Popularyzator Nauki 2013"w konkursie Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystko po to, by głębiej przeżyć i lepiej zrozumieć historię Polski.

Filmy z cyklu "Tajemnice początków Polski":

"Krzyż i korona" (44 min.), w produkcji. Planowana premiera: 04.2016

Reżyseria - Zdzisław Cozac, scenariusz - Zdzisław Cozac, dr hab. Błażej Stanisławski, konsultacja naukowa - prof. dr hab. Henryk Samsonowicz.

Popularny obraz chrztu naszego pierwszego historycznego władcy i narodzin Polski jest bardzo uproszczony. O to, jak było naprawdę naukowcy od lat toczą spory: czy Mieszko I ochrzcił się na pewno w 966 r.? Gdzie odbył się ten wiekopomny obrzęd i czy rzeczywiście zakończył na naszych ziemiach erę pogaństwa? Kiedy państwo Piastów stało się Polską? Film ukazuje długą drogę od tajemniczego świata wierzeń pogańskich do koronacji pierwszego króla Polski - potężnego państwa wyrosłego na religii chrześcijańskiej.

"Ukryte gniazdo dynastii" (44 min.), prod.2014
Reżyseria - Zdzisław Cozac, scenariusz - Zdzisław Cozac, dr hab. Tadeusz Baranowski, konsultacja naukowa - prof. dr hab. Henryk Samsonowicz.

Skąd pochodzili Piastowie? Kim był Mieszko I? Jak to się stało, że w niespełna pół wieku nieznany wcześniej ród zbudował od podstaw państwo budzące respekt europejskich władców? Naukowcy na tropie hipotez o pochodzeniu dynastii Piastowskiej: ze Skandynawii czy z Wielkiej Morawy? Z Gniezna, z Giecza czy z Kalisza?

"Miasto zatopionych bogów" (44 min.), prod.2013
Scenariusz i reżyseria - Zdzisław Cozac, konsultacja naukowa - prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk

Czy dzisiejszy Wolin mógł być jednym z największych miast Europy? Kto władał Wolinem - Piastowie czy wikingowie? Czy słynny woliński posążek Światowita był pogańskim bóstwem? Archeolodzy w poszukiwaniu Jomsborga - słynnej twierdzy wikingów i bogatej, zatopionej Vinety. Niewiarygodne dzieje Wolina w czasach pierwszych Piastów.

"Wyspa władców" (44 min.), prod.2012
Reżyseria - Zdzisław Cozac, scenariusz - Zdzisław Cozac, dr Janusz Górecki, konsultacja naukowa - prof. dr hab. Zofia Kurnatowska, prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa.

Tajemnicza wyspa na Jeziorze Lednickim to jeden z naczelnych grodów państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Odkrywane na wyspie i w wodach jeziora zabytki i ... pasjonujące pytania: czy to tu Mieszko I przyjął chrzest, a Bolesław Chrobry gościł cesarza Ottona III? Do kogo należał zbrojny arsenał zatopiony w wodach Jeziora Lednickiego? Filmowa rekonstrukcja dziejów grodu w czasach panowania naszych pierwszych władców i budząca grozę scena zagłady Ostrowa Lednickiego.

"Trzcinica - karpacka Troja" (44 min.) prod. 2010
Reżyseria - Zdzisław Cozac, scenariusz - Zdzisław Cozac, Jan Gancarski, konsultacja naukowa - prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak, prof. dr hab. Jan Machnik.

A co się działo na rubieżach wczesnopiastowskiego państwa? Odkryte niedawno grodzisko w Trzcinicy k. Jasła na Podkarpaciu dorównywało wielkością Gnieznu. Mało tego, odkryte zabytki ujawniły, że pasjonująca historia tego miejsca zaczęła się ... ponad 4 tysiące lat temu. Film odsłania tajemnice wzgórza, które odradzało się i upadało po wielokroć, niczym grecka Troja.

PROJEKCJA TYLKO DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH !!!

ZAPEWNIAMY:

▪ bezpłatne bilety dla Opiekunów grup,
▪ materiały edukacyjne dla nauczycieli,
▪ dla Opiekunów grupy kawa gratis!
▪ dla Nauczycieli - Karta Nauczyciela!
▪ Cena biletu dla uczniów: 10 zł

Cena biletu : 10 zł/osoba + bezpłatne bilety dla Opiekunów grup! ZAPRASZAMY DO REZERWACJI JUŻ DZIŚ !!! Rezerwacja telefoniczna: 797 - 012 - 606 lub 41/ 273 - 17 - 73.

REKLAMA