AAA
Kolejne partie odsłaniają wyborcze tajemnice
Kandydatów na prezydenta Starachowic przedstawili: PiS, PO i PSL
Sroda, 29 wrzesnia 2010r. (godz. 22:45)

Dyrektorka domu pomocy społecznej, obecny wiceprezydent i prezydent miasta w kadencji 1994 - 98. Kolejne partie polityczne wybrały faworytów do walki o urząd szefa miasta w listopadowych wyborach samorządowych.

Tomasz Jarosław Capała
Tomasz Jarosław Capała
fot. Gazeta Starachowicka
Danuta Krępa
Danuta Krępa
fot. Gazeta Starachowicka
Zenon Krzeszowski
Zenon Krzeszowski
fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť O jedno rondo więcej

Poprzednia wiadomosc:
ť Podatki wzrosły o inflację

Przypomnijmy, że wyborcze konkrety pierwszy ujawnił Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawiając Sylwestra Kwietnia, jako pretendenta do fotela prezydenckiego, a Marka Kukiełkę na urząd wójta gminy Mirzec.


W minioną środę tajemnicę ze swojego kandydata przestało robić Prawo i Sprawiedliwość. Osoba, której PiS będzie pomagał wygrać wybory prezydenckie, wbrew zapowiedziom posła Krzysztofa Lipca, jest jednak kobietą. To Danuta Krępa, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach.

- Czas przerwać złą passę w naszym mieście, myślę, że może tego dokonać właśnie kobieta – uważał poseł.

Kandydatka kilka razy podkreśliła, że jeśli wygra wybory będzie się interesowała problemami szarego człowieka.

- W społeczeństwie jest wielu ludzi czekających na pomoc. Drogi i chodniki są ważne, ale ważne są też sprawy zwykłych ludzi. Ogromne możliwości pomocy stwarza tu członkostwo Polski w Unii Europejskiej i pochodzące stąd środki na programy społeczne. Ważne jest też rozwijanie aktywności dzieci i młodzieży poprzez sport. Myślę, że z tym bym sobie doskonale poradziła – mówiła D. Krępa.

Poseł Lipiec przedstawił też najważniejsze osoby, które będą się ubiegać o mandat radnych miejskich i powiatowych. To tzw. liderzy, czyli kandydaci startujący z pierwszych miejsc list wyborczych PiS w poszczególnych okręgach.

W przypadku rady powiatu w okręgu nr 1 jest to Maria Salwa, lekarz pediatra i obecna radna powiatowa, w okręgu nr 2 Wanda Balcerzak- Judasz, była wiceprezydent Starachowic obecnej kadencji i w okręgu nr 3 Dariusz Nowak, przewodniczący klubu radnych miejskich PiS. W jego przypadku można mówić o sporym zaskoczeniu, bo typowany był raczej jako kandydat do fotela prezydenckiego.

Nieoficjalnie mówi się, że poseł dlatego zrezygnował z tego pomysłu, bo odpuścił sobie walkę o najwyższą władzę w mieście i nastawił na przejęcie steru rządów w samorządzie powiatowym przez swoich ludzi.

A jest to właśnie D. Nowak, który ma być przez nową radę wybrany na starostę i Wanda Balcerzak – Judasz, mianowana na jego zastępczynię. Układa się to w logiczny ciąg, bo obecny starosta Andrzej Matynia wziął wyborczy rozbrat z PiS i do wyborów ma pójść z niezależnym komitetem obecnego prezydenta Wojciecha Bernatowicza.

Na liderów list do rady miejskiej PiS desygnował w większości obecnych radnych. W okręgu nr 1 Joannę Główkę, w okręgu nr 3 Lidię Dziurę i w okręgu nr 4 Pawła Rdzanka.

W okręgu nr 3 o mandat radnej powalczy „prezydencka kandydatka” Danuta Krępa. Na środowym spotkaniu poznaliśmy też kandydata PiS do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Tu nie było niespodzianek. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o mandat w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego będzie się ubiegał Janusz Skibiński. Ponownie, bo aktualnie jest radnym kończącej się kadencji samorządu wojewódzkiego.

W ubiegłym tygodniu także zarząd regionalny Platformy Obywatelskiej zatwierdził swoich kandydatów na prezydentów. W Starachowicach wytypowano Tomasza Jarosława Capałę, obecnego zastępce prezydenta. Kandydat nie był na decydującym zebraniu. Deklaruje jednak, że podporządkuje się woli swojej partii.

- Moją osobę zaproponowała pani poseł Marzena Okła - Drewnowicz, przewodnicząca zarządu regionu PO. Więcej nie chcę na razie mówić, ponieważ moja kandydatura musi jeszcze przejść procedurę ostatecznego zatwierdzenia - skitował T. J. Capała.

Do walki o prezydenturę szykuję się też Polskie Stronnictwo Ludowe. Na swojego kandydata wybrało osobę bez legitymacji partyjnej: Zenona Krzeszowskiego, prezydenta Starachowic w latach 1994- 1998, aktualnie pracownika Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie.

- Startuję z PSL-em, bo mi to zaproponował. Postanowiłem spróbować, bo mam spore rozeznanie w sprawach miasta, duże doświadczenie wyniesione z pracy w samorządzie, a na co dzień spotykam się z wieloma dowodami ludzkiej sympatii. Jestem też przygotowany zawodowo: ukończyłem studia podyplomowe na kierunku samorząd terytorialny i rozwój lokalny na Uniwersytecie Warszawskim.

W Starachowicach brakuje przedszkoli, mieszkań socjalnych i wyższej uczelni. Należy też dopilnować modernizacji drogi nr 42, wrócić do pomysłu drugiego wiaduktu od ulicy Radomskiej na południe i szukać nowych rozwiązań do inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej. Nasze miasto ma być piękne, czyste i zatrzymywać swoich najzdolniejszych obywateli – mówi Z. Krzeszowski.

PSL ma też kompletne listy do rady miasta i powiatu.

- W tej chwili mogę podać takie przykłady nazwisk, jak Piotr Gąsowski, były dyrektor SP nr 9 i nasz kandydat do rady miejskiej w okręgu nr 2, czy Maria Magdalena Łodej, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku ubiegająca się o mandat radnej miejskiej w okręgu nr 3. Resztę kandydatów będziemy prezentować sukcesywnie – mówi Dariusz Dąbrowski, przewodniczący powiatowych struktur PSL.

Ludowa partia nie może sobie odpuścić walki o obecność w samorządach wiejskich.

- W tej chwili trwają konwenty wyborcze PSL w gminach powiatu starachowickiego. W gminie Pawłów naszym kandydatem na wójta będzie Ignacy Gierada, a w gminie Brody Andrzej Przygoda. W sprawie Mirca i Wąchocka jeszcze trwają ustalenia – dodaje D. Dąbrowski.

Wybory samorządowe 2010 odbędą się w niedzielę 21 listopada (I tura) i 5 grudnia (II tura). Najbliższe tygodnie będą czasem rejestracji komitetów wyborczych i nazwisk startujących z nich osób. Termin zgłaszania kandydatur mija 22 października.

(iwo)

Dołącz do grona fanów Portalu Wirtualne Starachowice na Facebooku!

PRZECZYTAJ TAKZE:
Marek Materek - 01-10-2010 22:39
Forum 2010 - to nazwa komitetu wyborczego, jaki utworzyli prezydent Starachowic Wojciech Bernatowicz i starosta starachowicki Andrzej Matynia oraz związani z nimi ludzie. Z jego list do rady miejskiej wystartują m.in. radni obecnej kadencji Jarosław Nowak i Tomasz Walendziak (wybrani z listy PiS), Mirosław Adamus, Waldemar Ziół [...]
REKLAMA