AAA
Reforma oświaty w Starachowicach bez zwolnień
Wtorek, 18 kwietnia 2017r. (godz. 12:30)

- Nikt w Starachowicach nie otrzymał wypowiedzenia w związku z reformą oświaty - informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Spotkań, rozmów, negocjacji było bardzo dużo, ale wszystko wskazuje na to, że przez ten pierwszy rok reformy Gmina Starachowice przejdzie w miarę bezboleśnie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i zrozumienie.

O działaniach prowadzonych w gminnej oświacie w związku z wprowadzaną reformą mówili podczas konferencji prasowej Prezydent Miasta Marek Materek wraz z zastępcą Jerzym Miśkiewiczem odpowiedzialnym m.in. za sprawy oświatowe.


- W związku z wygaszaniem gimnazjów powstaje problem związany z zagospodarowaniem dużej ilości pracowników, obecnie zatrudnionych w szkołach gimnazjalnych, chodzi o nauczycieli i pracowników obsługi, których chcemy zagospodarować zatrudniając w pozostałych placówkach oświatowych należących do miasta. - mówi Prezydent Starachowic Marek Materek - W grudniu i styczniu podczas ogólnomiejskiej debaty oświatowej deklarowałem, że wspólnie z moim zastępcą Jerzym Miśkiewiczem oraz kierownikiem referatu odpowiedzialnego za edukację Włodzimierzem Jedynakiem zrobimy wszystko, aby jak najwięcej pracowników z wygaszanych szkół znalazło zatrudnienie w pozostałych szkołach i przedszkolach. To się udało, jest to ogromna zasługa mojego zastępcy, kierownika referatu edukacji a także dyrektorów szkół podstawowych i dyrektorów gimnazjów. Problem ten dotyczył około stu nauczycieli pracujących w gimnazjach, którzy po wprowadzeniu założeń reformy mieliby ograniczone etaty. Obecnie praktycznie wszyscy otrzymali propozycje objęcia dodatkowych godzin nauczania w szkołach podstawowych.

Gmina Starachowice jako jedna z pierwszych gmin w kraju przystąpiła do wdrażania założeń reformy edukacji.

- Nasz pośpiech nie wynikał z entuzjastycznego podejścia do reformy, ale z faktu że chcieliśmy mieć jak najwięcej czasu, aby móc ułożyć w szkołach arkusze organizacyjne i tak się też stało. - mówi Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Jerzy Miśkiewicz. - Byliśmy w pewnym sensie liderami, ale z zamiarem aby mieć jak najwięcej czasu na przeprowadzenie wymaganych zmian. Dziękuję serdecznie związkom zawodowym, które wykazały duże zrozumienie. Z informacji podawanych z kraju wiem, że w niektórych samorządach wprowadzanie wymaganych zmian przebiega dość burzliwie u nas odbyło się to spokojnie, w połączeniu z konsultacjami i we wzajemnym zrozumieniu. Opracowane arkusze organizacyjne są obecnie konsultowane. Następnie zostaną przekazane do świętokrzyskiego kuratora oświaty.

Prezydent Marek Materek przyznaje, że następne etapy wprowadzania założeń reformy i wygaszania szkół gimnazjalnych będą wymagały współpracy ze strony władz gminy i powiatu w sprawie zagospodarowania kolejnej grupy pracowników.

Ustawa prawo oświatowe, przepisy wprowadzające dopuszczają w przypadku dyrektorów, którym kończy się kadencja - jej przedłużenie do 31 sierpnia 2019 r. bez ogłaszania procedury konkursowej. W przypadku innych placówek tj, przedszkoli ten zapis nie obowiązuje. W związku z tym, że jest to trudny okres reformowania oświaty prezydent wyraził zgodę na zastosowanie tej procedury. Wstępnie wszyscy dyrektorzy, których dotyczy ta sytuacja wyrazili gotowość przyjęcia przedłużenia (z wyjątkiem SP nr 12).

- W związku z wprowadzaniem reformy edukacji zdecydowałem się o przedłużeniu kadencji dyrektorom szkół podstawowych, po to, aby mogli wdrożyć reformę do końca. - informuje prezydent - W sześciu placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Starachowice ogłoszone zostaną konkursy na stanowiska dyrektorów, są to: Szkoła Podstawowa nr 1, gdzie obecny dyrektor odchodzi na emeryturę oraz Szkoła Podstawowa nr 12, gdzie dyrektor nie zdecydował się na przedłużenie kadencji na tym stanowisku. Konkursy ogłoszone zostaną także w Przedszkolach Miejskich nr 2, nr 6, nr 11 oraz nr 13. Zgodnie z opracowanym harmonogramem konkursy ogłoszone zostaną 12 maja, do 29 zaplanowano składanie ofert, natomiast same konkursy odbędą się w dniach 12-13-14 czerwca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy są zobowiązane do zapewnienia miejsca w przedszkolach dla trzylatków. Władze Gminy Starachowice przyznają, że wygospodarowanie tylu miejsc stanowi pewne wyzwanie.
- Mamy pewien problem z miejscami, obecnie jest ich 217 w przedszkolach i 195 w oddziałach zerowych funkcjonujących w szkołach. - informuje Zastępca Prezydenta Jerzy Miśkiewicz - Może być pewien kłopot, ale jesteśmy przygotowani na to i ewentualna konieczność uruchomienia dodatkowych oddziałów jest realnie brana pod uwagę przez pana prezydenta. Jeśli chodzi o możliwości lokalowe, może to stanowić pewien dyskomfort, ale nie mamy wpływu na decyzje rodziców dotyczące pozostawiania 6 - latków w przedszkolach. Jesteśmy na to przygotowani.

- Chcieliśmy uspokoić rodziców, że w Starachowicach wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym znajdą miejsca w starachowickich przedszkolach. W związku z tym zapewne będziemy musieli uzupełnić finansowanie, które będzie niezbędne do tego, aby stworzyć dodatkowe oddziały w przedszkolach. - mówi Prezydent Marek Materek - Druga ważna informacja jest taka, że już dziś wiemy, że pieniędzy na funkcjonowanie oświaty otrzymamy z budżetu państwa o około 900 tysięcy złotych mniej niż zakładaliśmy. W związku z tym, z gminnego budżetu będziemy musieli pokryć te braki. Przypomnę, że do funkcjonowania oświaty gmina dokłada rocznie 18 milionów złotych, teraz będzie to blisko 19 milionów.


źródło: UM w Starachowicach

REKLAMA