AAA
Konsolidacja spółek szansą na rekordowe środki unijne dla Gminy Starachowice
Wtorek, 21 listopada 2017r. (godz. 10:04)

Konsolidacja spółek szansą na rekordowe środki unijne dla Gminy Starachowice.

fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach

Gmina Starachowice zamierza połączyć spółki będące w 100% własnością Gminy tj. Zakład Energetyki Cieplnej i Miejski Zakład Komunikacyjny. Działanie to pozwoli Starachowicom aplikować o środki unijne, projekt opiewa na kwotę ponad 34 mln zł, a dotacja możliwa do pozyskania wynosi blisko 27 mln zł.


Dzięki tak wysokiej dotacji Gmina nie tylko będzie mogła wymienić stary, zużyty tabor na nowoczesne i ekologiczne autobusy ale także zmodernizować warsztat i myjnię MZK, przebudować place dworcowe w Starachowicach Wschodnich i Zachodnich, wymienić kilkadziesiąt wiat przystankowych, a także zainwestować w infrastrukturę drogową. Wybudowana zostałaby nowa ulica Moniuszki na odcinku od ul. Kieleckiej do ul. Nowowiejskiej, połączenie ul. Batalionów Chłopskich z ul. Iglastą, Pasaż Staffa, inwestycje od wielu lat oczekiwane przez starachowiczan.

- Warunkiem koniecznym, aby środki unijne mogły trafić do naszego miasta, jest dobra kondycja finansowa spółki do której pośrednio miałoby trafić uzyskane dofinansowanie. - informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Miejski Zakład Komunikacyjny obecnie jest w dużo lepszej kondycji finansowej niż był na początku kadencji. Pozbyliśmy się krótkoterminowych zobowiązań. Na bieżąco spłacane są raty kredytu i inne płatności. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Starachowice zabezpieczone zostały środki na utrzymanie komunikacji miejskiej. MZK jest podmiotem wewnętrznym Gminy Starachowice i ma zapewnioną możliwość świadczenia usług przewozu pasażerów do 2026 roku.
Problemem, który blokuje możliwość przekazania nowych autobusów zakupionych ze środków UE jest strata z lat ubiegłych, która powoduje, że firma, w myśl unijnych przepisów, uznawana jest za przedsiębiorstwo będące w trudnej sytuacji ekonomicznej.
- Znaleźliśmy sposób by nie stracić możliwości pozyskania dla Gminy rekordowego dofinansowania, sposobem tym jest połączenie spółek MZK i ZEC poprzez przejęcie MZK przez ZEC. - mówi prezydent - Korzyści tego połączenia jest wiele. Zamiast dwóch prezesów - jeden. Zamiast dwóch rad nadzorczych - jedna. Zamiast dwóch sekretariatów - jeden. Zamiast pogotowia ciepłowniczego i dyspozytorni - dyżurny obsługujący obydwa podmioty. Zamiast dwóch głównych księgowych - jeden. Itd. Czy ZEC finansowałby komunikację miejską? NIE. Nie pozwalają na to przepisy. ZEC po połączeniu nadal będzie kontrolowany przez Urząd Regulacji Energetyki natomiast MZK jest pod kontrolą biegłego rewidenta.

Dla Mieszkańców Starachowic takie rozwiązanie to nowość. Dla Mieszkańców Stalowej Woli czy Krosna to już normalność. W przypadku Stalowej Woli w wyniku przekształcenia firm komunalnych pod jednym szyldem Miejskiego Zakładu Komunalnego znalazły się: Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, Zakład Komunikacji Miejskiej, Stalowolska Strefa Gospodarcza, Zakład Transportu, Zakład Oczyszczania Miasta, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, Oczyszczalnia Ścieków.

Konsolidacja spółek i sięgnięcie po blisko 27 milionów złotych z funduszy unijnych to szansa na rozwój dla naszego miasta, szansa która drugi raz już się nie powtórzy.
- Uchwałę intencyjną dotyczącą spółek mamy przygotowaną. Wniosek o dofinansowanie także jest gotowy. - informuje Prezydent Marek Materek - By uzyskać dofinansowanie nasza spółka, która będzie beneficjentem tych środków musi spełniać pewne wymogi. Takie wymogi spełniać będzie ZEC po przejęciu poprzez włączenie MZK. Nad tematem pochylą się teraz radni Rady Miejskiej. Jestem w pełni przekonany, że wspólnie zawalczymy o ogromne środki zewnętrzne dla naszego miasta. Otoczenie dworców w Starachowicach, stare dymiące autobusy, sypiące się wiaty przystankowe - przynoszą wstyd naszemu miastu. Niedługo możemy to zmienić dzięki środkom zewnętrznym. Do tego potrzeba odwagi i determinacji. Mam nadzieję, że radni Rady Miejskiej wesprą nas w tych staraniach i wspólnie będziemy mogli się w kolejnych latach cieszyć z efektów naszej pracy.

Stanowiska prezesów miejskich spółek w sprawie planowanej konsolidacji.
Rafał Kupisz prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego:

Przyjmując zgodne działanie wspólnika tj. Gminy Starachowice oraz zarządów łączących się spółek - cała procedura połączeniowa od początku do końca jest zgodna z obecnym prawem. Z punktu widzenia MZK Sp. z o.o. posiada ona dużo elementów pozytywnych - wystarczy wspomnieć, że umożliwi ona skorzystanie przez MZK z nowych planowanych inwestycji Gminy Starachowice w tym: zakup 10 nowoczesnych autobusów, modernizacja centrum dyspozytorskiego połączonego poprzez nowe mobilne technologie z pasażerami, wybudowanie warsztatu oraz ekologicznej myjni autobusów, przygotowanie i oddanie do użytkowania nowej infrastruktury drogowej. Uważam, że przedmiotowa fuzja pozwoli na pozyskanie środków unijnych, które przyniosą wiele pozytywów również albo przede wszystkim dla mieszkańców Starachowic w postaci nowych inwestycji: drogowych, parkingowych, przystankowych i pieszo-rowerowych oraz przyczyni się do podniesienia standardu komunikacji miejskiej. Należy podkreślić że wszystkie ww. elementy zostaną zrealizowane beż konieczności zaangażowania finansowego przez ZEC.

Marcin Pocheć prezes Zakładu Energetyki Cieplnej:
Rozpatrując połączenie z punktu widzenia prawa handlowego, planowana procedura nie budzi zastrzeżeń, przyjmując zgodne współdziałanie wspólnika oraz zarządów łączących się spółek. Skutki planowanej konsolidacji nie niosą ze sobą zagrożeń ekonomiczno-finansowych dla przedsiębiorstwa utworzonego po połączeniu Zakładu Energetyki Cieplnej oraz Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Z punktu widzenia odbiorcy ciepła z ZEC najistotniejszą rzeczą jest fakt iż nie ma możliwości prawnych by nawet 1 złotówka, pochodząca ze sprzedaży ciepła była przeznaczona na wsparcie innej, niż działalność ciepłownicza. Jest to istotnym elementem zapisów koncesji na wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucję ciepła.


źródło: UM w Starachowicach

PRZECZYTAJ TAKZE:
Karol - 23-11-2017 04:58
Nie chce mi się czytać całości, ale pod Jednakże @wanacjuszku ja wiedzy na temat prawa energetycznego nie mam. Tyle mi wyszło z Google :)
wanacjusz - 22-11-2017 21:57
to jest dobre a od kiedy to URE bada bilans spółek? a ZEC to nie spółka prawa handlowo która to zobowiązana jest do sporządzenia rocznego bilansu a tak na marginesie które to przepisy prawa i jakiego zabraniają finansowania innej działalności spółki tj. dz.u nr/ poz/art może rzecznik Karol wie a wie prawda?
Karol - 22-11-2017 05:17
Gmina Wąchock obejmuje 19 734 udziały o wartości 600 złotych każdy, o łącznej wartości 11 840 400 złotych Gmina Brody obejmuje 4 400 udziały o wartości 600 złotych każdy, o łącznej wartości 2 640 000 złotych Gmina Mirzec obejmuje 2 058 udziały o wartości 600 złotych każdy, o łącznej wartości 1 234 800 złotych Widocznie pra [...]
kiarb - 21-11-2017 22:34
a przyłączyć wszystko do urzędu miasta i będzie gitara.
wanacjusz - 21-11-2017 13:47
sokoro będzie tak ładnie jeden prezes, jedna księgowa, jedna rada, jeden dyspozytor to czemu w tej konsolidacji nie ma PWiK. dziwne?
REKLAMA