AAA
"Razem możemy więcej" w walce z uzależnieniami
Piatek, 24 listopada 2017r. (godz. 18:50)

"Razem możemy więcej" - to hasło konferencji profilaktycznej zorganizowanej w czwartek, 23 listopada br. w Starachowickim Centrum Kultury przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starachowicach wspólnie ze Świętokrzyskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Kielcach. Spotkanie miało na celu przedstawienie zagrożeń zdrowia publicznego stwarzanych przez nowe narkotyki, środki psychoaktywne czy leki kupowane powszechnie bez recepty. Jego uroczystego otwarcia dokonał Wicestarosta Marek Pawłowski wspólnie z prezydentem Markiem Materkiem.

fot. źródło: Starostwo Powiatowe w Starachowicach

Hasło spotkania było nieprzypadkowe, bo tylko wspólne działania, jak mówiła Ewa Dróżdż, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach, mogą nam pomóc w zminimalizowaniu skali problemu uzależnień w naszym powiecie.


Konferencja miała na celu przedstawienie zagrożeń zdrowia publicznego stwarzanych przez nowe narkotyki, środki psychoaktywne czy leki dostępne powszechnie w aptekach. Większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z istnienia silnie uzależniających substancji w odróżnieniu od młodych, którzy dość często sięgają po łatwo dostępne medykamenty, dopalacze czy narkotyki. Podstawowym błędem dorosłych, o czym była też mowa, jest ich zakazywanie, a nie edukowanie w zakresie ich negatywnego działania.
Aby było ono skuteczne, musi być poprzedzone edukacją osób dorosłych w zakresie pokus oraz zagrożeń. I właśnie temu poświęcone było czwartkowe spotkanie z udziałem przedstawicieli władz, wszelkiego rodzaju służb, zwłaszcza policji, a także osób zajmujących się zdrowiem i bezpieczeństwem.

W rolę wykładowców wcieli się: Radosław Gruss - kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE w Olsztynie, Ewa Ziemkiewicz, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE w Kielcach, Łukasz Niewczas- specjalista terapii uzależnień ze świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, a także podinsp. Aleksy Hamera, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Wśród osób, które zasiadły na sali byli także dyrektorzy placówek nauczania i wychowania, nauczyciele, pedagodzy i osoby, które na co dzień pracują w placówkach opiekuńczo- wychowawczych. W związku z podpisanym partnerskim porozumieniem "Trójmiasto nad Kamienną" gościliśmy również reprezentantów placówek nauczania i wychowania w Ostrowcu Świętokrzyskim i Skarżysku - Kamiennej. Bo tylko współdziałając ze sobą można coś zmienić, czego dowodzi zamknięcie sklepu z dopalaczami w Starachowicach. Wiele w tym względzie zmieniło się w naszym powiecie na lepsze. Mówił o tym podczas otwarcia Wicestarosta Marek Pawłowski, ale wiele jest jeszcze wciąż do zrobienia.
Tymczasem konferencje takie, jak ta czwartkowa, pokazują na co zwracać uwagę i jak działać aby skutecznie walczyć z pokusami współczesnego świata.


źródło: Starostwo Powiatowe

PRZECZYTAJ TAKZE:
wierzbnik - 25-11-2017 06:50
Radosław Gruss - kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej WSSE w Olsztynie, fajnie poprawił naszego prezydenta(który zresztą już uciekł ze spotkania) Marka Materka że nie powinien nazywać ludzi głupkami i idiotami Ci którzy biorą dopalacze lub narkotyki są to ludzie z problemami i trzeba im pomóc fajne poruszenie [...]
REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English