AAA
"Mikrobus" dla Środowiskowego Domu Samopomocy
Wtorek, 12 grudnia 2017r. (godz. 12:06)

Nowy samochód Ford Custom Kombi już trafił do Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach. Samochód został zakupiony przez Gminę Starachowice w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami III - dla obszaru D 2017". Gmina Starachowice zabezpieczyła w tegorocznym budżecie kwotę 50 tyś zł na wkład własny do programu. 80 tyś zł pozyskano ze środków PFRON, który za pośrednictwem Powiatu Starachowickiego dofinansował zakup mikrobusa 9-cio miejscowego, specjalnie przystosowanego do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.

fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach

Zakupiony samochód zgodnie ze złożonym wnioskiem będzie służył podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach przy ul. Reja 10.


Agencja Reklamy Marecki.name

- Przetarg na dostawę samochodu wygrała firma Autoskar Liblin Oddział Kielce. - informuje Grzegorz Małkus kierownik ŚDS-u - Firma ta dostarczyła samochód, który spełnia wszystkie wymogi programu za kwotę brutto 126 350,00 zł. Samochód posiada silnik Diesla o poj. 2 l i mocy 130 KW. Firma udzieliła 24 miesięcznej gwarancji na części i podzespoły i 72 miesięcznej gwarancji na karoserię.

W poniedziałkowy ranek odbyło się oficjalne przekazanie auta na potrzeby placówki. W spotkaniu uczestniczyli Prezydent Miasta Marek Materek, Poseł RP Krzysztof Lipiec, Starosta Starachowicki Danuta Krępa, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON Andrzej Michalski oraz kierownik placówki Grzegorz Małkus.

- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał w roku bieżącym 2 mln. 700 tys. zł dla województwa świętokrzyskiego w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami", bardzo się cieszę, że 80 tys. zł z tej kwoty trafiło do Środowiskowego Domu Samopomocy. - mówił podczas spotkania Andrzej Michalski dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON - u.
Prezydent Miasta Marek Materek podziękował za pomoc w zakupie samochodu dyrekcji PFRON-u oraz radnym Rady Miejskiej, którzy z budżetu gminy na tren cel przekazali 50 tys. zł.

- Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej miało miejsce podsumowanie ilości środków zewnętrznych, które Gmina Starachowice pozyskała w tej kadencji - informował Prezydent Marek Materek - Przez trzy ostatnie lata pozyskaliśmy więcej funduszy zewnętrznych dla Gminy Starachowice niż miało to miejsce w ciągu minionych dwóch kadencji czyli przez 8 lat. Samochód, dla Środowiskowego Domu Samopomocy został zakupiony również przy dofinansowaniu zewnętrznym, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i serdecznie dziękuję panu dyrektorowi za wsparcie w wysokości 80 tys. zł, radnym Rady Miejskiej za 50 tys. zł środków gminnych dzięki tym funduszom mogliśmy zakupić samochód, który będzie służył podopiecznym placówki oraz starachowickiemu Klubowi Olimpiad Specjalnych, który świetnie zainaugurował swoją działalność w roku 2017.

Środowiskowy Dom Samopomocy podjął starania w celu zakupu nowego środka transportu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, z uwagi na rosnącą potrzebę zapewnienia opieki i świadczenia usług osobom, które nie są w stanie samodzielnie uczęszczać na zajęcia rehabilitacyjne do Środowiskowego Domu Samopomocy.

Placówka ta od wielu lat jest takim miejscem, które wspiera, pomaga i stało się drugim domem dla wielu osób niepełnosprawnych z terenu naszego miasta i nie tylko. Podopieczni ŚDS-u poza tym, że otrzymują tu ogromne wsparcie, uczestniczą także w wielu zajęciach rehabilitacyjnych, integracyjnych i innych. Dotychczas ŚDS korzystał z wyeksploatowanego Forda Transita z 1995 roku o przebiegu 310 km, który już dawno wymagał wymiany. Oprócz konieczności zapewnienia dowozu podopiecznym ŚDS musi zapewnić transport podopiecznych w celu zabezpieczenia i zapewnienia im potrzeb życiowych w ramach opieki lekarskiej, socjalnej i bytowej.

Pod opieką starachowickiego Środowiskowego Domu Samopomocy średniorocznie przebywa 38 osób, wśród których 12 osób jest z niepełnosprawnością intelektualną, a 26 z przewlekłą chorobą psychiczną.


źródło: UM w Starachowicach

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English