AAA
Ministerstwo Finansów zabiera uczniów w misję edukacyjną
Czwartek, 22 marca 2018r. (godz. 09:03)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach zaprasza uczniów i nauczycieli szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu starachowickiego do udziału w IV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Ministerstwa Finansów pod nazwą: "Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki".

fot. źródło: US w Starachowicach

Tegoroczna edycja programu ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet - od rodzinnego po budżet państwa - oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy.


Trzy poprzednie odsłony projektu (2015 - Misja: Podatki, 2016 - Misja: Budżet, 2017 - Misja: Uczciwie płacę podatki) udowodniły, że uczniowie chętnie angażują się w tego typu projekty oraz są zainteresowani tematyką finansów. W ciągu 3 lat program dotarł do blisko 1,5 tys. szkół, czyli do co piątego gimnazjum w Polsce.

Budżet - jak to ogarnąć?
Co to jest budżet? Jakie są jego rodzaje i skąd się bierze? Dlaczego warto brać paragon? Dzięki materiałom dydaktycznym opracowanym przez specjalistów uczniowie "ogarną" to w moment. Zdobędą równocześnie podstawową wiedzę o zarządzaniu finansami oraz poznają związek między płaceniem podatków (które stanowią najważniejszą część dochodów państwa), a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych, opieki zdrowotnej, infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa. Poznają też bliżej budżet partycypacyjny. Dowiedzą się jak powstaje oraz w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w sąsiedztwie. Podpowiemy im, kto i w jaki sposób może zgłaszać swoje pomysły oraz jak przebiega proces ich wyboru.
Uczniowie mogą także wziąć udział w konkursie, który wzorowany jest na procesie przygotowania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego. Ich zadaniem będzie przygotowanie projektu inwestycji o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz jego wypromowanie w szkole np. przez wydanie gazetki, audycję w radiowęźle czy stworzenie grupy poparcia w mediach społecznościowych. Zwycięży aż 10 zespołów, które przygotują najciekawsze pomysły. Nagrodą dla nich jest dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz nowoczesne drony, zaś nauczyciele - ich opiekunowie - otrzymają e-booki.

Jak wziąć udział w Programie?
Program rozpoczął się 26 lutego. Mogą się do niego zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 510 zestawów. W razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.
Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart do gry edukacyjnej, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym.

Etapy konkursu
W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach opracowują projekt inwestycji w ich otoczeniu o wartości do 100 tys. zł. i promują go w szkole. Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl.
W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 14 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Kamilem "Kaluchem" Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.
Dołącz do Finansoaktywnych! Aby dowiedzieć się więcej o projekcie oraz zapoznać z materiałami edukacyjnymi wystarczy odwiedzić stronę www.finansoaktywni.pl.

Więcej informacji o programie udzielają:
Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl , tel. (48-22) 694-46-61;
Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl , tel. (48-22) 694-45-59;
Monika Szczygieł - e-mail: m.szczygiel@synertime.pl, tel. 664-904-604


źródło: US w Starachowicach

REKLAMA