AAA
Obchody Obrony Starachowic
Sroda, 05 wrzesnia 2018r. (godz. 08:00)

Wrzesień jest miesiącem w którym przypada kilka rocznic ważnych dla naszej historii. 1 września 79 lat temu na nasz kraj napadły Niemcy, 17 - Związek Radziecki, 6 - miała miejsce obrona naszego miasta, zaś 27 - powstało Polskie Państwo Podziemne.

fot. źródło: UM w Starachowicach

W czwartek 6 września między 14:00 a 15:00 zostanie wystawiony posterunek honorowy przy pomniku "Obrońcom Starachowic" a przybyłe delegacje będą miały możliwość złożenia wiązanek.


Główne obchody rocznicy napaści Niemiec na Polskę oraz obrony Starachowic odbędą się w sobotę 8 września 2018 r. na Rynku i w kościele Świętej Trójcy.

Program uroczystości:

Rynek

16:30 - wystąpienie Prezydenta Miasta
16:40 - APEL PAMIĘCI z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy obrony miasta we wrześniu 1939 r. z udziałem wojskowej asysty honorowej z Kielc
17:00 - POKAZ MUSZTRY PARADNEJ w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza

Kościół Świętej Trójcy
18:00 - MSZA ŚWIĘTA w intencji starachowickich ofiar II wojny światowej z oprawą muzyczną Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Na Mszę Świętą zapraszamy poczty sztandarowe.
18:45 - KONCERT Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej


Orkiestra Podhalańczyków:
Członkowie orkiestry Podhalańczyków naszą charakterystyczne zielone peleryny i okrągłe kapelusze z orlimi piórami. Orkiestra jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr. Reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Jest znana wśród znawców muzyki operetkowej i musicalowej jako doskonały interpretator muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych w transkrypcjach na wielką orkiestrę dętą. Występuje z powodzeniem na festiwalach muzycznych prezentując muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową. Posiada w swoim repertuarze muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne. Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej poszczycić się może liczbą ponad 10 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych przez wielomilionową widownię.
Wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami. W dorobku zespołu znajdują się nagrania kilkunastu płyt CD z muzyka klasyczną, regionalną i rozrywkową.
Szczególnie atrakcyjny i widowiskowy jest pokaz musztry paradnej w jej wykonaniu. W rytm różnorodnej muzyki zespół orkiestry tworzy oryginalne figury i układy. Orkiestra Reprezentacyjna SG jest jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie - "zbyrcoki", góralska ciupaga w ręku tamburmajora).
Dyrygentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej jest major Straży Granicznej mgr Leszek MIECZKOWSKI.

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English