AAA
Gra miejska na upamiętnienie 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości
Wtorek, 04 grudnia 2018r. (godz. 14:20)

10 listopada z okazji upamiętnienia 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. odbyła się przygotowana przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej gra miejska. Wzięło w niej udział 12 pięcioosobowych zespołów reprezentujących zarówno szkoły, organizacje jak i grupy nieformalne zainteresowane historią i obronnością kraju.

fot. źródło: HGR Starachowice
fot. źródło: HGR Starachowice
fot. źródło: HGR Starachowice
fot. źródło: HGR Starachowice
fot. źródło: HGR Starachowice

Grę poprzedził cykl warsztatów dla wolontariuszy, przygotowujących grę miejską zaplanowaną na 10 listopada. Podczas warsztatów przygotowywali stroje, tak aby na każdym z punktów obsługa zadania była ubrana zgodnie z epoką lub wydarzeniem. Tu członkowie stowarzyszenia nieocenioną pomoc uzyskali od seniorów i członków koła ŚZ Żołnierzy Armii Krajowej. Wsparli oni tez stowarzyszenie Everest przy planach i wykonaniu repliki pistoletu maszynowego KIS, produkowanego w zakładach starachowickich podczas okupacji niemieckiej. W między czasie wolontariusze pomagali promować grę na różnych wydarzeniach i szykowali zadania, które miały być realizowane na poszczególnych punktach gry. Część strojów wykorzystanych podczas gry, można było także zobaczyć podczas uroczystości miejskich w dniu 11 listopada, wart honorowych i podsumowania biegu niepodległości.


Sama gra odbyła się w dniu 10 listopada i rozpoczęła się od omówienia zasad. Zespoły na początku otrzymały też zaszyfrowaną podpowiedź, gdzie mają się udać na pierwszy punkt. Każdy z zespołów miał za zadanie odnaleźć we właściwej kolejności, przygotowane wcześniej punkty na których miał do zrealizowana różne zadania. Był punkt ze składaniem flagi, rozpoznawaniem broni używanych w różnych okresach historii, poznawanie umundurowania i wyposażenia żołnierzy, odgadywanie haseł, obserwacja i przekazywanie informacji. Nie zabrakło tez możliwości porównania skuteczności broni maszynowej z karabinem. Uczestnicy po wykonaniu zadań kompletowali części uzbrojenia, które można było wymieniać w punkcie centralnym zdobywając większe elementy. Wszystkie punkty były prowadzone przez wolontariuszy ubranych w stroje z czasów działań omawianych na punktach, usytuowanych w miejscach związanych z historią naszego miasta.

Podsumowanie gry odbyło się na urokliwym Szlakowisku. Miejscu związanym z historią Starachowic, a w szczególności z powstaniem i funkcjonowaniem Okręgu Przemysłowego, w ramach, którego powstały "Zakłady Starachowickie". To właśnie w tych Zakładach trzej starachowiccy konstruktorzy opracowali i wyprodukowali pod nosem okupantów 38 sztuk pistoletu maszynowego własnej konstrukcji , opartej na brytyjskim Sten-ie.
Podczas podsumowania najlepsze zespoły otrzymały nagrody rzeczowe. Główną nagrodę za najlepszą znajomość historii i najlepiej zrealizowane zadania na trasie otrzymał zespół "CHRZĄSZCZ TEAM", który otrzymał też puchar im. Kpt Stefana Derlatki. Zwycięski zespół wyprzedził druga ekipę CHOJNACKA ADVENTURE i zespół JS 2044, reprezentujący Starachowickich Strzelców. Wśród najmłodszych zespołów największą determinacją wykazały się zuchy z gromady Słoneczni Zdobywcy ze SP nr 12 w Starachowicach. Po zakończeniu gry odbył się gorący poczęstunek dla wszystkich uczestników i dość licznej obsługi gry.

Gra nie mogłaby się odbyć bez wielu partnerów jak ZHP, HGR Starachowice, MOSiR, ŚZZ AK, oraz wsparcia ze strony zarówno Gminy jak i Powiatu Starachowice oraz Narodowego Centrum Kultury, które znacznie wsparło organizację gry i jej kształt w ramach programu "Kultura Interwencje 2018 - EtnoPolska".

REKLAMA