AAA
Młodzieży dyskusje o Europie
Wtorek, 11 grudnia 2018r. (godz. 11:50)

Europa młodych, wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska w najbliższych latach - to temat na jaki z dr Markiem Prawdą - Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce dyskutowali uczniowie starachowickich szkół podczas debaty zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rozprawy o Europie i Młodzieżową Radę Miasta.

Udział w debacie był dobrowolny, z zaproszenia skorzystali uczniowie szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, I oraz II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz Gimnazjum nr 4. W spotkaniu uczestniczyła także Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych Ewa Skiba. Dyskusję prowadziły Zuzanna Krzemińska z I LO oraz Dominika Chmielewska z MRM.


Rozmawiano o tym - jak działa Unia Europejska? Co Unia robi dla młodych ludzi? oraz o tym jaka jest przyszłość Europy? Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazała się dużą wiedzą na tematy związane zarówno z samym członkostwem w Unii Europejskiej, jak i aktualnymi problemami z jakimi boryka się aktualnie Europa. Trafne pytania, błyskotliwe komentarze świadczyły o dużym zainteresowaniu młodych ludzi tematyką unijną.
Zaproszony do udziału w debacie Ambasador Marek Prawda w sposób ciekawy i przystępny opowiadał o działaniach podejmowanych przez państwa członkowskie, nie ukrywając problemów nad rozwiązaniem których powinny skupić się państwa członkowskie.

- Dziękuję za zaproszenie i dziękuję za to, że zdecydowaliście się porozmawiać o Unii - mówił dyrektor Marek Prawda były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej. - Czasem spotykam się ze stwierdzeniem, że Unia daje nam fundusze na drogi, lepiej nam się żyje, ale tych funduszy będzie coraz mniej - może więc nie warto w tej Unii być i co nas czeka w przyszłości, kiedy te fundusze się skończą? Ale Unia to nie tylko fundusze na budowę nowych dróg. Bardzo ważnym elementem jest to - jak członkostwo w Unii i możliwości z tym związane, wykorzystują polskie przedsiębiorstwa. Jako przykład podam Fabrykę Ceramiki z Bolesławca. W roku 2011 Unia Europejska podpisała umowę handlową z Koreą Południową, dzięki temu m.in. fabryka z Bolesławca zaistniała ze swoimi produktami na runku koreańskim. W zakładzie wzrosła produkcja, zwiększono zatrudnienie co zmieniło życie całego miasta. Mógłbym w tej chwili podać kilkadziesiąt takich przykładów, ważne jest to, że dzięki naszemu członkostwu w Unii polski biznes otrzymuje nowe szanse, wchodzimy na zupełnie inną półkę handlową, co ma następnie przełożenie na życie lokalnych społeczności a nierzadko całego regionu i to jest największy sens Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że to polskie przedsiębiorstwa decydują o dobrobycie całego kraju.

Zgodnie z wyliczeniami ekonomistów, jak informował gość spotkania, Polska dzięki swojej obecności w Unii i pozyskanym funduszom na budowę dróg i ogólnie na infrastrukturę i rozwój jest o 12 lat do przodu a nasz kraj jest podawany jako przykład dobrze wydatkowanych środków unijnych.

Ambasador Marek Prawda na spotkaniu z młodzieżą poruszył także temat wiarygodności kraju wynikający z jego praworządności. Gość spotkania mówił także o budżecie Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027, który obecnie jest w fazie negocjacji. Dyplomata przedstawił młodzieży główne zasady współuczestniczenia w tworzeniu unijnego budżetu przez 28 państw członkowskich.
Kolejnym poruszonym zagadnieniem związanym z unijnym budżetem, była polityka spójności, mająca za zadanie niwelowanie różnic pomiędzy krajami biednymi i bogatymi.
Niewątpliwymi wyzwaniami, jakie obecnie stoją przed krajami członkowskimi są międzynarodowe korporacje, które nie płacą podatku w kraju, w którym prowadzą produkcję swoich towarów.
- Uważam, że koniecznym jest wprowadzenie konkretnych dyrektyw, jednak aby tak się stało trzeba współpracy ze strony wszystkich państw i wymiany informacji, niestety niektóre kraje odmówiły z obawy utraty suwerenności podatkowej. Unia Europejska musi rozwiązać ten problem - wyjaśniał ambasador.
Marek Prawda mówił także o efekcie protekcjonizmu i walce z monopolistami na europejskim rynku, zdaniem dyplomaty to przykłady zagadnień - gdzie Unia ma jeszcze wiele do zrobienia.
Podczas dalszej dyskusji uczniowie poruszyli inne problemy związane z migracją, likwidacją różnic w zarobkach, konfliktem w hiszpańskiej Katalonii, która walczy o odłączenie się od Hiszpanii, rozmawiano również o efekcie kryzysu włoskiego i jego ewentualnych skutkach dla pozostałych państw europejskich zrzeszonych we wspólnocie.
Młodzi starachowiczanie uczestniczący w debacie pytali swojego gościa - jak mogą rówieśników bardziej zainteresować tematyką europejską?

- Wchodzicie na scenę społeczną, polityczną, wiecie jakie są wasze problemy i musicie sobie odpowiedzieć - czy Unia Europejska daje Wam rozwiązanie. Każde pokolenie powinno znaleźć własną odpowiedź.

Debata oraz projekt "Młodzieżowe Rozprawy o Europie" realizowane są przez Stowarzyszenie Rozprawy o Europie w ramach programu Erasmus +, a patronat nad tymi wydarzeniami objęli Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Starachowicki Piotr Babicki. Kolejne spotkanie w styczniu.

REKLAMA