AAA
Hołd powstańczej Warszawie
Po raz pierwszy tak uroczyście
Sobota, 14 sierpnia 2010r. (godz. 10:57)

Obchodom tegorocznej 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w naszym mieście towarzyszył bogaty program historyczno – artystyczny.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť „Koszyk” zagrozi oddziałom

Poprzednia wiadomosc:
ť Szybka jazda koleją

Zorganizowany przez prezydenta Wojciecha Bernatowicza zgromadził także władze powiatu ze starostą Andrzejem Matynią na czele. Obecny był również poseł Krzysztof Lipiec. Parlamentarzysta wraz z samorządowcami wziął udział w inaugurującej uroczystości mszy w kościele św. Trójcy odprawionej w intencji ofiar niepodległościowego zrywu przeciwko hitlerowskiej okupacji z 1 sierpnia 1944 roku.


Sprawujący liturgię proboszcz parafii ks. kanonik Tadeusz Czyż postawił w homilii pytanie, czy w kontekście niepokojących zjawisk zachodzących we współczesnej Polsce (rozwody, próby legalizacji związków homoseksualnych, kryzys wartości moralnych i patriotycznych) ofiara złożona przez powstańców i ludność cywilną Warszawy nie poszła na marne.

Po nabożeństwie samorządowcy zapalili znicze pod tablicą w kościelnej kruchcie upamiętniającą pewne wydarzenie związane z powstaniem warszawskim i Leopoldem Staffem. Wybitny polski poeta po upadku powstania został wraz z tysiącami mieszkańców wygnany przez Niemców ze stolicy. Schronienie znalazł w parafii św. Trójcy przygarnięty przez ówczesnego proboszcza Antoniego Boratyńskiego.

Władze miasta i powiatu udały się także z kwiatami na grób innego uczestnika powstańczej tułaczki Stasia Janczyka. Chłopczyk urodzony w pierwszą noc walk zmarł w czasie deportacji w wieku niewiele ponad 2 miesięcy i został pochowany na starachowickim cmentarzu przy ulicy Zgodnej.

Dalsza część obchodów o charakterze artystycznym odbyła się „pod skałkami”. Punktualnie o 17.00 zawyły syreny alarmowe przypominając o momencie wybuchu powstania tzw. „godzinie W”. Mieszkańcy Starachowic, podobnie jak cała Polska, zatrzymali się w tym momencie, by milczeniem wyrazić szacunek dla poświęcenia naszych obywateli sprzed 66 lat.

Po oficjalnym przemówieniu prezydenta rozstrzygnięto konkurs na wiersz o Powstaniu Warszawskim ogłoszony przez urząd miejski. Jury oceniło prace 35 uczestników: uczniów szkół gimnazjalnych, średnich i osób dorosłych. W pierwszej kategorii zwyciężyła Nicole Krawczyk z Gimnazjum nr 4, drugie miejsce zajęła Małgorzata Ząbecka z Gimnazjum nr 3 razem z Magdaleną Majewską z Gimnazjum nr 1. Na trzecim znalazła się Maja Majchrzak z Gimnazjum nr 3.

Wśród uczestników ze szkół ponadgimnazjalnych przyznano pierwszą lokatę Magdalenie Pawłowskiej z I LO i wyróżnienie dla Klaudii Wójcik z II LO.

Autorką najlepszego wiersza wśród osób dorosłych została Katarzyna Jasztal. Drugim miejscem uhonorowano Elżbietę Daniel, przyznano też dwa trzecie miejsca dla Waldemara Podworskiego i Joanny Elżbiety Matysek. Wyróżnienie zdobyła Alicja Zanijat.

Laureaci pierwszych miejsc pojadą w przyszłym roku do Brukseli na zaproszenie europosła Pawła Kowala. Pozostałym wręczono upominki zasponsorowane przez starachowicki magistrat: mini wieże, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz gadżety reklamowe UM. Po konkursie był czas dla miłośników muzyki, głównie Fryderyka Chopina, choć nie tylko.

W ramach obchodów Roku Chopinowskiego do Starachowic przyjechała wystawa fotografii, multimediów i okolicznościowych numizmatów poświęcona miejscom związanym z kompozytorem. Ekspozycja została pokazana w przenośnej budowli nazwanej Dworkiem Chopina, która stanęła „pod skałkami”.

Tam też odbył się koncert z udziałem Stefana Aniołka, starachowickiego muzyka od wielu lat zamieszkałego w Finlandii. Grającemu na klarnecie artyście towarzyszyła na fortepianie córka Mariola. Wspólnie zaprezentowali mieszany klasyczno – współczesny repertuar, na który złożyły się utwory Chopina i Karola Kurpińskiego, melodie jazzowe oraz kompozycje fińskich twórców.

(iwo)

REKLAMA