AAA
Nie wolno o tym milczeć
Mówili głośno o trudnych sprawach
Piatek, 03 grudnia 2010r. (godz. 22:36)

O przemocy wśród młodych, postrzeganej na różne sposoby, dyskutowano w czwartek(28 listopada) na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie „Przystań” i Młodzieżową Radę Miasta.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Nikt go nie chce

Poprzednia wiadomosc:
ť Przebadaj się za darmo!

Było o szkolnej agresji, przemocy w internecie, a także o rodzinie i modnych ostatnio środkach psychoaktywnych. W dodatku z pierwszej ręki, od samych ekspertów: Andrzeja Ziei, pedagoga z niepublicznego gimnazjum w Starachowicach, a także Marka Sochackiego, specjalisty terapii uzależnień, a zarazem szefa kieleckiego MONAR – u.


Przysłuchiwali się temu przedstawiciele instytucji pomocowych, policji, sądu, prokuratury, Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej, a także i władz, starachowickich parafii i stowarzyszeń. Pojawiła się również młodzież z sześciu starachowickich szkół, które brały udział w warsztatach dotyczących przemocy i w konkursie plastycznym „Przemoc – jestem na nie”, zorganizowanym w ramach projektu „Szansa na lepsze jutro”, finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Zwycięzców zmagań poznaliśmy tego samego dnia, w trakcie konferencji. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem młodzieży.

Na konkurs wpłynęło w sumie blisko 60 prac z czterech starachowickich gimnazjów. Czteroosobowe jury najwyżej oceniło pracę Arkadiusza Mazura z Gimnazjum nr 2 w Starachowicach. Drugie miejsce przypadło w udziale jego szkolnej koleżance – Dianie Kozielewskiej, trzecie zdobyła Wanda Dąbrowska z Gimnazjum nr 3 w Starachowicach.

Wyróżniono: Joannę Tymińską oraz Kamila Brackiego z Gimnazjum nr 2, a także Joannę Mosiołek i Mariusza Stępnia z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Wszyscy otrzymali nagrody, ufundowane przez organizatorów.

Wzięli też udział w serii warsztatów dotyczących różnych aspektów przemocy - w domu, w internecie, z powodu narkotyków, alkoholu, przemocy rówieśniczej, a także widzianej z pozycji dziecka niepełnosprawnego, które jest właśnie w rodzinie z takim problem. I choć nie wyczerpali do końca tematu przemocy, spojrzeli na niego z różnych perspektyw.

Warto wspomnieć, że było to spotkanie szczególne, bo jubileuszowe, związane z 15 – leciem istnienia „Przystani”. Podczas, gdy inni przy tej okazji urządziliby pewnie bankiet, oni ograniczyli się tylko do roboczego spotkania, jak to społecznicy. W swojej karierze byli już organizatorem wielu takich konferencji, a także kilkunastu marszów przeciwko przemocy, nie mówiąc już o innych przedsięwzięciach, jak szkolenia dotyczące m.in. prac zespołów interdyscyplinarnych.

Tym razem zbiegło się ono z innymi ważnymi wydarzeniami, jak 16. Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, w które zaangażowała się „Przystań”. I właśnie w ramach tej akcji uruchomiła serię dyżurów, aby udzielić wszelkiej możliwej pomocy kobietom – ofiarom przestępstw.

(An)

REKLAMA