AAA
Mniej poradni i większe limity
Pacjenci lekko mieć nie będą
Niedziela, 23 stycznia 2011r. (godz. 23:04)

O wiele trudniej będzie w tym roku dostać się do poradni w szpitalu. A wszystko przez okrojone kontrakty ze Świętokrzyskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak wynika z protokołów uzgodnień, nie będzie pieniędzy na funkcjonowanie przychodni endokrynologicznej, wad postawy i poradni preluksacyjnej. Ze starachowickiej lecznicy zniknie też poradnia okulistyczna dla dzieci.

fot. hmr

W porównaniu z zeszłym rokiem okrojone zostały kontrakty na ortopedię i okulistykę. Spośród poradni specjalistycznych, które będą działać na terenie Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, spore cięcia dotyczą też ginekologii, co budzi spore niezadowolenie pacjentek.


- Nastąpi skrócenie czasu personelu, a także redukcja etatów – nie kryje Marta Zięba, specjalistka ds. marketingu w starachowickim szpitalu. – Jak duża? Tego jeszcze nie wiemy. Kontrakt został mocno okrojony, co z pewnością odczują także pacjentki. Wiele z nich będzie musiało szukać pomocy w niepublicznych przychodniach. Aktualna sytuacja zmusiła nas do wprowadzenia limitowania przyjęć – tłumaczy szefowa marketingu w PZOZ .

Czym to „pachnie” można było zobaczyć w ubiegły poniedziałek, kiedy w Centralnej Rejestracji Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej ruszyły zapisy na pierwsze półrocze 2011. Ze względu na zmniejszenie ilości zakontraktowanych świadczeń medycznych są one ograniczane. W zależności od typu poradni, w ciągu jednego dnia przyjmowanych będzie od kilku do kilkunastu osób.
- Zdajemy sobie sprawę z utrudnień dla pacjentów – mówi M. Zięba – Ale sytuację tę wymusiła na nas wysokość uzyskanego kontraktu. Możliwości lecznicy są o wiele większe. Jest mnóstwo poradni w Starachowicach, które prowadzą specjalistykę. O tym, jakie i gdzie można dowiedzieć się w rejestracji, prosząc o wykaz tych placówek.

Z początkiem roku zmienił się również harmonogram pracy poradni specjalistycznych w szpitalu. Teraz w każdy poniedziałek przyjmują pacjentów w godzinach popołudniowych, by ułatwić dostęp osobom pracującym.

(An)

REKLAMA