Miłym zaskoczeniem dla bywalców salonów literackich w naszym mieście, było spotkanie z Antonim Liberą. Stało się to za sprawą starań Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach oraz naszej MBP przy ul. Kochanowskiego.
Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser, zrealizował dotychczas około trzydziestu spektakli w oparciu o własne przekłady dzieł dramatycznych Becketta, w których występowało wielu wybitnych aktorów m.in.: Maja Komorowska, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Ferency, Zbigniew Zamachowski, a z brytyjskich: Barry McGovern i David Warnilow.
Praca translatorska, którą uprawia Antoni Libera, z punktu widzenia opłacalności udziału w tantiemach, nijak ma się do pracy włożonej w tłumaczenie, czy przekład. Co zatem spowodowało, że z oddaniem zaprzedał się benedyktyńskiej pracy przekładu dzieł Becketta? Zdaniem naszego gościa, sprawiła to magia tłumaczonej literatury, która wymykała się wszelkiej opisowości.
Ów magnetyzm przyciągał Antoniego Liberę już w latach 60-tych. Posługuje się parodią powieści pikarejskiej, jako romansem łotrzykowskim, szelmowskim. Często sięga po parodię, trawestację rzeczywistości, podobnie jak uczynił to Cervantes w „Don Kichotcie”. Bawi się więc pysznie parodią wielorozwojową.
Padło pytanie (od kobiety) – bo w końcu musiało – odnoście uczuciowych fascynacji dziewiętnastoletniego bohatera „Madame” – powieści Libery. Niestety, nie było odpowiedzi jednoznacznej, co można uznać za autopsję.
Przemawia za tym wysoki poziom wiedzy książkowego kawalera, który pokrywa się z intensywną edukacją młodego wówczas Antoniego Libery. Sam przyznał, że: „życie z moim ojcem (prof. Zdzisław Libera - historyk literatury – przyp. autora) nie było takie różowe. W domu rodzinnym (matka filolog klasyczny), braki w edukacji postrzegano na równi ze wstydliwym kalectwem”.
Powieść „Madame” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, ale było też mnóstwo propozycji kuszących jej ekranizacją. Pisarz znający momenty zabawy w świadome pobłyskiwania językowymi sztuczkami, będący również reżyserem, jest przekonany, iż nasza kinematografia idzie w inną stronę. Owszem, zaufałby ale tylko Polańskiemu, przy czym scenariusz musiałby napisać sam Harwood.
Podczas elitarnego bankietu słuchania poznaliśmy bliżej jego sposób pojmowania życia, świata i literatury. Jedyne co mąciło zdrowy rozsądek słuchaczy, to marniasta frekwencja. No cóż – grunta niekiedy marne, ale siać trzeba. Byłbym zapomniał – na spotkaniu nie zabrakło poety Kowalczyka. Nie uszedł naszej uwadze chociaż kołnierzyk od marynarki miał jak każdy.
Marek Oziomek
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)