II Międzynarodowe Spotkania Chóralne i spotkania z muzyką dawną „Musica Antiqua – Cantores Scholares” to kolejna prezentacja śpiewającej, tańczącej i grającej młodzieży z Niemiec i Ukrainy oraz różnych regionów naszego kraju. To wielkie święto muzyki w Starachowicach. Cały tydzień Starachowice i Wąchock rozbrzmiewały dźwiękami muzyki dawnej, ludowej i rozrywkowej w wykonaniu starachowickich zespołów oraz zaproszonych gości.
Od wielu lat nasze miasto i powiat utrzymują przyjazne kontakty z miejscowością Bar na Ukrainie. Rokrocznie do Baru wyjeżdżają delegacje samorządowe oraz reprezentacje placówek oświatowych i kulturalnych. W tym roku do Starachowic, na zaproszenie Starostwa Powiatowego, przyjechały zespoły wokalne i taneczne z Ukrainy.
Organizacją ich pobytu zajął się wydział promocji Starostwa Powiatowego.
Od 12 lat II Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach organizuje wymianę młodzieży szkolnej z Friedrich-Harkort-Schule z Herdecke (Niemcy). Wymianie tej towarzyszą kontakty chóru FHS z Dziewczęcym Chórem „Portamento” z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.
W b.r. do naszego miasta został zaproszony przez MDK - Chór FHS z Herdecke. Od 9 lat Stowarzyszenie Promocji Talentów przy MDK w Starachowicach jest organizatorem Młodzieżowych Spotkań z Muzyką Dawną „Musica Antiqua – Cantores Scholares”. W tym roku do udziału w spotkaniach zostały zaproszone zespoły muzyki dawnej z Kalisza, Gorzowa Wielkopolskiego, Mielca, Chojnowa i Toszka.
Zespoły gościły w naszym mieście od 7 do 13 września. Zakwaterowane - dzięki uprzejmości dyrekcji Centrum Kształcenia Praktycznego - w internacie CKP przy ul. Radomskiej.
Każdy zespół miał czas zaprezentować się mieszkańcom naszego miasta i powiatu, także odpocząć i podziwiać coraz piękniejsze Starachowice, powiat starachowicki i zabytki Krakowa. Trudno oddać atmosferę tych pięknych dni. Każdy z nich był inny i różne były również refleksje uczestników – młodzieży i ich opiekunów.
Niewątpliwie, żeby je opisać potrzebny byłby cykl artykułów. Ale jedno jest pewne – wszyscy byli bardzo zadowoleni z przygotowanego programu oraz z jego realizacji. Młodzi muzycy z Niemiec koncertowali wspólnie z Chórem „Portamento” w II Liceum Ogólnokształcącym 8 bm.
W okazji Dnia Kultury Ukraińskiej w Polsce ( 9 września) - dzięki uprzejmości burmistrza Wąchocka– w MGOK oraz w kościele w Wąchocku koncertowały zespoły wokalne i taneczne oraz soliści z Baru – Ukraina. Publiczność obejrzała także występy Miejskiej Szkoły Tańca MiM, Zespołu Tańca i Inscenizacji „Plejada” z SCK, dziewczęcego Chóru Kameralnego „Portamento” z MDK i Nauczycielskiego Chóru Kameralnego „Concentus”.
Czwartek – 10 września, był dniem integracji muzykującej młodzieży polskiej, ukraińskiej i niemieckiej. Odwiedzili razem Bałtów; pojechali kolejką wąskotorową do Lipia i bawili się przy ognisku. A następnego dnia, wspólnie z zespołami muzyki dawnej, uczestniczyli w koncertach edukacyjnych w SP nr 1, Gimnazjum nr 1 i w I Liceum Ogólnokształcącym.
Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli wspólny koncert wszystkich zespołów ph. „Przekroczyć próg nadziei” odbył się w SCK 11 września pod patronatem honorowym starosty Andrzeja Matyni i prezydenta Starachowic Wojciecha Bernatowicza. Był muzyczną inauguracją odchodów 35-lecia działalności Młodzieżowego Domu Kultury. Koncert prowadziła dyrektor MDK – Lidia Pokuszyńska.
Nie zabrakło tego wyjątkowego wieczoru odniesienia do tragicznych wydarzeń wrześniowych zarówno polskich jak i spoza granic naszego kraju. „Stabat Mater dolorosa” („Stała Matka Bolejąca”), przejmujące „Kyrie” (Panie zmiłuj się nad nami) oraz pełen nadziei Hymn III Tysiąclecia w połączeniu z prezentacją multimedialną, obrazowo przedstawiającą ludzkie tragedie i nadzieje, wywołał ogromne wzruszenie wśród zgromadzonych melomanów.
Zespoły muzyki dawnej przeniosły publiczność w odległe czasy – dźwięki renesansowych fletów, viol, skrzypiec i gitary oraz najważniejszego instrumentu jakim były wówczas głosy ludzkie pozwoliły zapomnieć o codziennych troskach i aktualnych problemach. Wspólnie wykonany hymn ku czci Św. Stanisława „Gaude Mater Polonia” połączył wykonawców i słuchaczy w jeden zespół.
W tym muzycznym wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, którzy wesołą piosenką „Rozśpiewana Polska” (uznaną za hymn programu) wnieśli dziecięcą radość. Mistrzowsko wykonany „Chór dziewcząt” z II aktu opery „Straszny dwór” St. Moniuszki nagrodzony został owacyjnymi brawami.
W przerwie koncertu można było oglądać prace fotograficzne pn. „Starachowice dawniej i dziś”, plon konkursu „DIASTAR” organizowanego przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Starachowicach.
Muzyczna uczta jest zasługą wszystkich wykonawców koncertu, w którym wystąpili: folklorystyczno-etnograficzny zespół „Podolskie barwy”, Zespół Wokalny „Rodzynki”, solistka – Daria Nikitina; Ludmiła Chałabuda – przygotowanie wokalne, Irena Szkambarna- choreograf - Ukraina, Chór Friedrich – Harkort – Schule; Regina Matzerath – dyrygent, Katrin Kurz – akompaniator – Niemcy oraz Dziewczęcy Chór Kameralny „Portamento” z MDK; B. Magdalena Mrózek – dyrygent, Piotr Mrózek – akompaniator, Nauczycielski Chór Kameralny „Concentus”- dyrygent: B. M. Mrózek, Miejska Szkoła Tańca MiM ; Małgorzata Dziamka – dyrektor szkoły, choreograf, Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” z SCK; Alicja Andrzykowska – instruktor, choreograf, Starachowicki Teatr Tańca z SCK; Michał Borowiecki – instruktor i choreograf oraz chóry ze starachowickich szkół podstawowych: SP nr 11; Joanna Migała – dyrygent, SP nr 10; dyrygent: B. M. Mrózek, Zespół Wokalny „Prymka” z MDK ; instruktor: B. M. Mrózek, Chłopięcy Zespół Wokalny „Pueri Cantores” z SCK; instruktor: B. M. Mrózek, zespoły muzyki dawnej: „Saltarello” z Kalisza, „Hortus Musicus” z Mielca, „Preambulum” z Gorzowa Wlkp., „Tibiarum Scholares’ z Toszka, „ALL’Antico” z Chojnowa
Słowa uznania dla wykonawców oraz upominki dla naszych zagranicznych gości przekazali włodarze powiatu i miasta Starachowice: w imieniu starosty – członkowie zarządu: Andrzej Sendecki, Jadwiga Maciejczak, Waldemar Wrona; w imieniu prezydenta miasta – Wojciech Wiśnios – sekretarz miasta.
Tradycyjne już wręczono nagrody dla zespołów muzyki dawnej uczestniczących w Spotkaniach z Muzyką Dawną: poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec ufundował nagrodę dla Zespołu Muzyki Dawnej „Preambulum” pod kierunkiem Marcjanny Wiśniewskiej; nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego wręczył Cezary Szyfman – profesor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, a otrzymali je: Zespół Muzyki Dawnej „Tibiarum Scholares” pod kierunkiem Iwony Ewertowskiej – Mener, Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus’ pod kierunkiem Tomasza Nowakowskiego i Chór „Portamento” pod kierunkiem B. Magdaleny Mrózek.
Nagrodę starosty starachowickiego wręczyła Zespołowi Muzyki Dawnej „Saltarello” pod kierunkiem Grażyny Dziedziak – Jadwiga Maciejczak – członek Zarządu Powiatu.
Gratulacje, podziękowania i nagrody poprzedziły wykonanie tytułowego utworu „Przekroczyć próg nadziei”. Wykorzystany w refrenie motyw melodyczny hymnu zjednoczonej Europy „Oda do radości” napawał niewątpliwie nadzieją, że przyszłość, to najmłodsze pokolenie naszego kontynentu.
W sobotę i niedzielę po wyjeździe naszych zagranicznych gości w gościnnych murach internatu CKP oraz salach ZSZ nr 1 odbyły się warsztaty w ramach Starachowickich Spotkań z Muzyką Dawną zorganizowane przez Stowarzyszenie Promocji Talentów przy MDK w Starachowicach. Zajęcia wokalne w dziedzinie interpretacji muzyki dawnej prowadzili: Anna Mikołajczyk – Niewiedział (sopran) oraz prof. Cezary Szyfman (baryton), a z zespołami instrumentalnymi Tadeusz Czechak.
Zakończył się tydzień przyjaźni – tak można określić czas, który muzycy spędzili wspólnie śpiewając, tańcząc i poznając się wzajemnie. „Przekroczyć waśni próg, budować dom bez granic, by świat miał nowe dzieje – ty musisz mieć nadzieję” – tymi słowami finałowego utworu koncertu żegnali się przyjaciele z Ukrainy, Polski i Niemiec. To słowa, które warto zapamiętać i powtarzać za papieżem Janem Pawłem II – „Przekroczyć próg nadziei”!
- Jako pomysłodawca tej muzycznej starachowickiej „zawieruchy” pozwolę sobie na przekazanie za pośrednictwem Gazety Starachowickiej serdecznych podziękowań dla wszystkich, bez których pomocy i zaangażowania pomysł nie mógłby przerodzić się w czyn.
Serdecznie dziękuję staroście starachowickiemu Andrzejowi Matyni za poparcie idei tego przedsięwzięcia i objęcie patronatem honorowym koncertu galowego; serdecznie dziękuję Jadwidze Maciejczak – członkowi zarządu za pomoc i wsparcie; dziękuję za bezpośrednią pomoc organizacyjną wydziałowi promocji Starostwa Powiatowego; serdecznie dziękuję prezydentowi miasta – Wojciechowi Bernatowiczowi za zaufanie i objęcie patronatem honorowym koncertu galowego; bardzo serdecznie dziękuję Lidii Pokuszyńskiej - dyrektorowi MDK i prezesowi Stowarzyszenia Promocji Talentów przy MDK oraz pracownikom MDK za pomoc w realizacji programu międzynarodowych spotkań chóralnych oraz spotkań z muzyką dawną; dziękuję Tomaszowi Kordeuszowi – dyrektorowi Starachowickiego Centrum Kultury oraz wszystkim pracownikom SCK za możliwość zorganizowania koncertu w sali widowiskowej SCK i profesjonalną organizację koncertu.
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim fundatorom nagród i sponsorom – posłowi na Sejm RP – Krzysztofowi Lipcowi, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, staroście starachowickiemu, Elżbiecie Chai – dyrektorowi POMP, Robertowi Wieruckiemu - właścicielowi Hotelu „Europa”; serdecznie dziękuję wszystkim instruktorom, kierownikom zespołów i dyrygentom za pomoc i udział we wszystkich koncertach organizowanych w dniach 9-11 września br..
Dziękuję Tadeuszowi Dziamce za przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz serwis foto; dziękuję dyrekcjom szkół – SP nr 1, Gimnazjum nr 1, I LO, II LO – za zorganizowanie koncertów edukacyjnych; dziękuję dyrekcji ZSZ nr 1 oraz dyrekcji CKP i pracownikom internatu CKP za pomoc w zakwaterowaniu, wyżywieniu i realizacji spotkań z muzyką dawną; dziękuję Jackowi Bernaciakowi za opracowanie reportażu video z koncertu; dziękuję Jackowi Pawłowskiemu za przygotowanie wystawy fotograficznej RSTK.
Serdecznie dziękuję Piotrowi Mrózkowi za pomoc i wyrozumiałość okazaną w ciągu całego tygodnia. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim, których pomoc nie została tu szczegółowo wymieniona, a przyczynili się do realizacji tego pomysłu!!!!” – powiedziała Bożena Magdalena Mrózek.
- Nie chciałabym nikogo „straszyć’, ale mam jeszcze kilka muzycznych pomysłów. Gdyby ktoś z Państwa – czytelników Gazety Starachowickiej - zechciał mi pomóc – proszę o bezpośredni kontakt: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Leśna 40, tel. 0-41-274-31-32. Tradycyjnie już – zapraszam do pracy nad głosem dziewczęta i chłopców! Wokalna przygoda czeka na Was!!! Dziewczęta – MDK, chłopcy – Starachowickie Centrum Kultury (piątki – godz. 16:00) – dodała pani dyrygent.
(m)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)