AAA
Chcą powstrzymać żółtaczkę
Będą zachęcać do badań
Piatek, 25 marca 2011r. (godz. 12:48)

W III Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego i w Centrum Zdrowia Vita, ruszy niebawem Pilotażowy Program Profilaktyki Zakażeń „STOP! HCV”. Pracownicy Sanepidu, nauczyciele i lekarze będą namawiali do wykonywania testów wykrywających wirus zapalenia wątroby.

fot. www.vita-starachowice.pl
Nastepna wiadomosc:
ť Doczekają się przebudowy

Poprzednia wiadomosc:
ť Cmentarna bonifikata

8 na 10 osób zakażonych HCV cierpi na przewlekłe zapalenie wątroby, a u co piątej z nich dochodzi do marskości i raka wątroby. Dlatego specjaliści namawiają do badań profilaktycznych. Bo im wcześniej postawiona diagnoza zapalenia wątroby, tym większa szansa na wyleczenie. Szacuje się, że w Polsce ponad 730 tysięcy osób jest nosicielami HCV. Tylko 50 tysięcy z nich jest świadomych zakażenia.


Ma to zmienić program STOP HCV poświęcony profilaktyce zakażeń, realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i Polską Grupa Ekspertów HCV w całym kraju, także w Starachowicach. Obejmie on wprawdzie tylko jedną szkołą i placówkę medyczną, ale to i tak dużo biorąc pod uwagę jego pilotażowy charakter.

W ramach kampanii przeprowadzane będą spotkania oraz szkolenia, mające na celu edukację lekarzy POZ, personelu medycznego, a także uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ich rodziców na temat zagrożeń związanych z zakażeniami HCV oraz popularyzację właściwych nawyków ograniczających jego transmisję.

- Zainteresowanie udziałem w kampanii wyraziło Centrum Zdrowia Vita – poinformowała Renata Michalska, kierownik sekcji przeciwepidemiologicznej w starachowickim Sanepidzie. – Jego koordynatorem w naszym powiecie został doktor Tomasz Walendziak, który uczestniczył już w inaugurującym szkoleniu z udziałem Konsultanta Wojewódzkiego ds. Chorób Zakaźnych dr hab. Wiesława Kryczki.

A teraz wiedzę tę przekaże swoim kolegom w celu pogłębienia ich wiadomości na temat tego wirusa, dróg zakażenia, objawów oraz sposobów i skuteczności leczenia, a także nakłonienia osób potencjalnie zakażonych do zgłoszenia się na badania diagnostyczne. Bo bardzo ważne jest wczesne wykrycie. Można wówczas uniknąć poważnych konsekwencji.

Powodujący WZW typu C wirus HCV odkryto dopiero na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Zaczęto zwracać szczególną uwagę na to, jak uchronić się przed tą chorobą. Kiedyś największym zagrożeniem były placówki służby zdrowia, gabinety tatuażu, kosmetyczne i fryzjerskie, w których nie używano jednorazowych rękawiczek i nie dezynfekowano sprzętu.

I choć dziś jest z tym zdecydowanie lepiej, to wciąż trzeba zachęcać do badań. Co roku w naszym powiecie wykrywanych jest od 8 do 10 przypadków zakażeń wirusem, poinformowała nas Renata Michalska. Dlatego na problem mają być wyczuleni lekarze z podstawowej opieki zdrowotnej, którzy będą zachęcać do testów swoich pacjentów.

Uczniowie czternastu szkół ponadgimnazjalnych w województwie dowiedzą się podczas akcji o okolicznościach, w jakich można zarazić się tym typem żółtaczki. Wiedzę też zdobędzie m.in. młodzież III LO w Starachowicach, w którym najprawdopodobniej w kwietniu przeprowadzone zostanie takie spotkanie.

- Mamy już prezentację multimedialną i film dotyczący tego programu – powiedziała GAZECIE Renata Pastuszka z Sanepidu. – Młodzież otrzymała już materiały dotyczące tego projektu. O jego realizacji poinformowaliśmy również rodziców. Chcemy przeprowadzić test sprawdzający wiedzę młodzieży sprzed i po zakończeniu zajęć. Mamy nadzieję, że będzie ona o wiele większa.

Uczniowie będą też zachęcani, by badać się pod kątem nosicielstwa.
Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Sanitarny program pilotażowy ma prowadzić do czerwca. Od września ma on ruszyć w regionie pełną parą.

(An)

REKLAMA