AAA
Rekreacja dla miłośników przyrody i techniki
Niedziela, 08 maja 2011r. (godz. 21:57)

Starachowice posiadają wiele różnorodnych obiektów przyrodniczych, a odkrywanie ich uroków możemy rozpocząć podążając ścieżką dydaktyczną: „Śladami przyrody i techniki”. Trasa tej ścieżki biegnie przez tereny miasta. Na całej długości znajduje się osiem przystanków, z których każdy zachwyci swą wyjątkowością.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Zatrzymany sprawca rozboju

Poprzednia wiadomosc:
ť Przez kradzież do Morawicy

Ta ciekawa trasa jest doskonałym miejscem realizacji treści programowych w szkołach oraz wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu w ciepłe, wiosenne dni. Podążając jej szlakiem prześledzić można historię Starachowic oraz poznać niedostrzegane przez nas na co dzień walory przyrodnicze naszego miasta.


Pierwszy przystanek „Odsłonięcia geologiczne” - stanowi ściana skalna o długości 400 m i wysokości 4-8 m, zlokalizowana w centrum miasta, przy Al. Armii Krajowej. Została uznana za pomnik przyrody w 1987 r. Powstała częściowo w wyniku eksploatacji piaskowców, częściowo zaś naturalnie.

Przystanek nr 2, to „Dęby szypułkowe”. Dwa dęby uznane za pomniki przyrody w 2000 r. rosną w starodrzewiu przy Al. Armii Krajowej. Wysokość drzew to około 25 m, wiek około 150 lat. Te potężne, długowieczne drzewa mogą żyć 1000 lat i dłużej oraz osiągać wysokość 50 metrów.

Kolejny punkt na ścieżce, to „Szlakowisko”. Nazwa tego miejsca wzięła się z ogromnej góry tzw. szlaki, która znajduje się w tym miejscu. Była ona przez lata pracy Wielkiego Pieca, tj. 1899-1968, wywożona poza teren huty i przy temperaturze blisko 1000 °C wylewana na hałdę, która przez dziesiątki lat zamieniła się w imponującą górę. Gorący strumień szlaki spływający w dół oświetlał miasto, powoli stygnąc. Kiedy w 1968 roku Wielki Piec ostatecznie wygaszono, hałda szlaki wygasła i przestała jaśnieć.

Szlakowisko łączy się bezpośrednio korytarzem zieleni niskiej i wysokiej, z Parkiem Miejskim im. Stefana Żeromskiego, który jest czwartym przystankiem naszej trasy. Położony w centralnej części miasta 10-hektarowy Park Miejski to ewenement i ciekawostka przyrodnicza warta obejrzenia. Zbudowano go w latach 1958-61 przy wykorzystaniu i zagospodarowaniu istniejącego drzewostanu, tym samym zachowując jego leśny charakter. Służy mieszkańcom miasta, jako miejsce spacerów oraz zapewnia ptakom i zwierzętom miejsca siedliskowe i lęgowe.

W parku, w zabytkowym budynku, znajduje się schronisko PTTK oraz Muzeum Regionalne PTTK, które wraz przyległym terenem stanowią atrakcję rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców i przyjezdnych. Jest to piąty przystanek naszej trasy. Muzeum Regionalne posiada ok. 3200 muzealiów z dziedziny archeologii, historii i numizmatyki. Stałą ekspozycję stanowią dwa działy: wystawa archeologiczna zatytułowana „Okolice Starachowic w pradziejach” oraz wystawa historyczna pt. „Starachowice – historia miasta”.

„Topola biała” jest szóstą ciekawostką, którą odnajdziemy na omawianej ścieżce dydaktycznej. Została uznana za pomnik przyrody w 1998 roku. Rośnie przy ul. Borkowskiego, w pobliżu budynku Starostwa Powiatowego. Wysokość drzewa wynosi ok. 25 m, wiek ok. 80 lat.

Nie moglibyśmy pominąć „Wielkiego Pieca” i „Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura”. Jako siódmy punkt ścieżki zachwycą miłośników przyrody i techniki. Najcenniejszym obiektem na terenie Muzeum jest pochodzący z 1899 r. Wielki Piec oraz towarzyszące mu urządzenia techniczne. Wszystkie te obiekty tworzą jedyny zachowany w Europie kompletny ciąg technologiczny Zakładu Wielkopiecowego. Stałe ekspozycje to: Zakład Wielkopiecowy z poł. XIX wieku, Wielki Piec z 1899 r., górnictwo rud żelaza, technika samochodowa, paleontologia, archeopark. W Muzeum obejrzeć można tropy i makiety dinozaurów z takich stanowisk jak Sołtyków, Zapniów, Błaziny, Wierzbica i Bałtów.

Na zakończenie naszej wędrówki proponujemy odpoczynek nad zbiornikiem „Pasternik” i spacer wzdłuż rzeki Kamiennej, które stanowią ósmy przystanek ścieżki dydaktycznej „Śladami przyrody i techniki”. Zbiornik wodny Pasternik został wybudowany na rzece Kamiennej w 1920 r. Zajmuje powierzchnię 52,3 ha i jest podzielony na część rekreacyjną i ujęciową.

W okresie lęgowym znajduje tu swoją przystań wiele gatunków ptaków chronionych. Możemy spotkać w tym miejscu m.in. kaczki, krzyżówki, mewy, łabędzie, łyski, płaskonosy, czernice. Rzeka Kamienna wypływa ze stoków Garbu Gielniowskiego i uchodzi do Wisły. W granicach Starachowic Kamienna zasilana jest dopływami rzek Lubianka i Młynówka oraz potokiem Czałczyński Smug. W dolinie Kamiennej występuje bogactwo fauny. Mamy szansę na spotkanie z bobrem, wydrą lub bocianem czarnym.

- Wędrując tym niezwykłym szlakiem, możemy przenieść się na chwilę do innej rzeczywistości. Z centrum tętniącego życiem miasta wkroczymy do kilku enklaw zieleni i spokoju, „przeniesiemy się w czasie” zwiedzając kompleks Wielkopiecowy. Odpoczniemy na brzegiem zalewu Pasternik i rzeki Kamiennej, delektując się w tym przeuroczym miejscu harmonią i bogactwem natury.

Zechciejmy spędzić odrobinę wolnego czasu poznając niezwykłe dziedzictwo przyrodniczo-historyczne Starachowic w myśl słów Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” - serdecznie zaprasza prezydent miasta,Wojciech Bernatowicz.

REKLAMA