AAA
Chcą chronić dolinę
W trosce o geologiczne perełki...
Niedziela, 31 lipca 2011r. (godz. 18:45)

Powraca pomysł utworzenia Geoparku Doliny Kamiennej, który miałby mieć swoją siedzibę właśnie w Starachowicach. Na rekonensans po stanowiskach udała się w czwartek i piątek grupa przedstawicieli kilku powiatów i Nadleśnictwa Stąporków, której przewodził prof. nadz. dr hab. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, a także wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť RaPOrty z obietnic

Poprzednia wiadomosc:
ť Jest lepiej, ale czy dobrze....?

Obszar jest dość wyjątkowy, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historii kultury - również materialnej - powiązanej z występującymi tutaj zasobami naturalnymi. Geopark mógłby stanowić geologiczno-przyrodniczy punkt wyjścia dla integracji wielu dziedzin wiedzy i edukacji, przede wszystkim archeologii i historii - od paleolitu, poprzez neolit, epokę żelaza okresu rzymskiego i dalej po czasy średniowiecza i staropolskiego okręgu przemysłowego.


Po raz pierwszy o tym pomyśle zaczęto mówić jakieś 10 lat temu, a teraz odżył na nowo. Najlepszym na to dowodem był rekonsesans po stanowiskach, jaki odbył się w zeszłym tygodniu. W czwartek grupa uczestników objazdu złożona z przedstawicieli powiatów: skarżyskiego, ostrowieckiego, koneckiego i nadleśnictwa Stąporków, którą kierował prof. nadz. dr hab. Grzegorz Pieńkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, a także wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, dokonała przejazdu po zachodniej części Geoparku, poczynając od "Gagatów Sołtykowskich".

W piątek(22 lipca) natomiast odwiedziła rejon wschodni, od gminy Brody, poprzez Adamów, Rudę, Młynek i Krynki, poprzez Nietulisko, Doły Opatowskie, zbiornik Wióry i Chmielów, kamieniołomy w Gromadzicach i Podolu, a na rezerwacie w Krzemionkach i Bałtowie skończywszy.

Nagromadzone wzdłuż tej doliny obiekty geologiczne, wymagają pilnej ochrony. Są jednocześnie szansą na wykorzystanie ich niepowtarzalnych walorów dla celów edukacyjnych, a także podejmowanie kompleksowych przedsięwzięć, związanych z turystyką.

Przypomnijmy, że na siedzibę Geoparku proponowano nasze Ekomuzeum, które miało być jednocześnie głównym centrum informacyjno-muzealno-edukacyjnym geoparku. Ważnymi ośrodkami edukacyjno-informacyjnymi na tym terenie byłby ponadto rezerwat archeologiczny "Krzemionki Opatowskie" oraz działający już Park Jurajski w Bałtowie.

(An)

REKLAMA