AAA
Otwarcie ludowego muzeum w Osinach
Czwartek, 06 pazdziernika 2011r. (godz. 23:25)

Miniona niedziela sfinalizowała kilkuletnie wysiłki zmierzające do powstania rzadkiej, jak na wiejskie środowisko, placówki. Centrum Twórczości Ludowej w Osinach to połączenie galerii zbiorów folklorystycznych z domem kultury i świetlicą rekreacyjną. Mieszczące się w pięknie odrestaurowanym przedwojennym budynku szkoły podstawowej uroczyście otworzono 2 października br.

fot. Gazeta Starachowicka

Było to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii wsi Osiny i całej gminy Mirzec, której władze konkretnie odpowiedziały na oryginalną inicjatywę otwarcia muzeum na wsi. Z pomysłem tchnięcia nowego życia w dawną, dziś niszczejącą siedzibę szkoły z 1933 r., wyszedł Jacek Królak, dyrektor SP w Osinach, który dostrzegł tam odpowiednie miejsce dla zabytków ludowych przechowywanych do tej pory w jego placówce.


Przedstawioną w 2007 roku ideę podchwycił ówczesny sołtys Jan Kwapisz i mieszkańcy wsi, przyklasnęli jej radni. W 2008 roku powstał plan odnowy wsi Osiny, autorstwa Pawła Lewkowicza, urzędnika zajmującego się m.in. tworzeniem dla gminy Mirzec projektów inwestycji, wspomaganych przez fundusze Unii Europejskiej.

Elementem planu, przyjętego następnie przez radę gminy, była renowacja starej szkoły na Centrum Twórczości Ludowej. W 2009 roku gmina złożyła wniosek o unijne wsparcie budowy, uzyskując w rezultacie dotację w wysokości 375 tys. 946 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie pokryło część kosztów, które po 2 - letniej budowie (2010- 2011), zamknęły się kwotą około 618 tys. zł.

Zakres prac objął przebudowę i wyposażenie parterowego budynku dawnej szkoły. Na dole przygotowano dwie sale muzealne z gablotami na zbiory folklorystyczne i związane z historią szkoły w Osinach oraz pomieszczenie świetlicowe. Poddasze wykorzystano do celów rekreacyjnych instalując kafejkę internetową i salon gier (bilard, tenis stołowy, piłkarzyki).

Obiekt został także wyposażony w windę, co jest dużym ukłonem w stronę osób starszych i niepełnosprawnych. W trakcie prac odrestaurowano też oryginalny drewniany ganek przed wejściem do Centrum oraz zagospodarowano otoczenie placówki. Jej bezpieczeństwa strzegą kamery monitoringu.

- To kwiat i owoc tego, co stworzyliśmy wspólnymi siłami i przy pomocy środków UE, by służył innym ludziom. Działalność tej placówki ma przypominać historię, tworzyć obecną kulturę i społeczną jedność oraz przybliżać turystom świat wsi i jej ludową tradycję - mówił wójt gminy Mirzec Marek Kukiełka na uroczystym otwarciu CTL.

- Ten projekt powstał dzięki gorącym sercom i chłodnemu umysłowi - ocenił sentencjonalnie Paweł Lewkowicz w trakcie przybliżania historii powstania muzeum.

- Takie obiekty pozwalają nam wierzyć, że nasze tradycje przetrwają - dodał wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień, goście wzięli udział w ceremonii przecięcia wstęgi przed wejściem do muzeum, które następnie poświęcił proboszcz Osin ksiądz Dariusz Maciejczyk. Uczestnicy mogli zwiedzić wnętrze CTL i zapoznać się z jego ofertą muzealno - rekreacyjną, a także obejrzeć inscenizację poświęconą historii życia i działalności Gustawa Kwiecińskiego, patrona SP w Osinach.

Po części oficjalnej rozpoczął się piknik rodzinny na boisku szkolnym. Były konkursy familijne, występy zespołów folklorystycznych i młodzieżowych, uczestników kusiły także stoiska z rękodziełem artystycznym i wiejskimi potrawami. Pełen wrażeń dzień zakończyła zabawa taneczna.

(iwo)

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA