Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" we Wrocławiu to jeden z najbardziej znanych i cenionych festiwali muzycznych w Europie, a Wrocław staje się na ten czas europejską stolicą muzyki wokalnej.
Tematyka tegorocznej, 46 edycji Festiwalu, odnosiła się do egzystencji ludzkiej w najrozmaitszych jej przejawach. Tradycją jest zapraszanie do udziału w jednym z koncertów chórów szkolnych działających w ogólnopolskim programie rozwoju chórów szkolnych Śpiewająca Polska.
W tym roku zaproszono ich do udziału w koncercie "Wszystkie krańce ziemi - Organum paryskie ok. 1200 roku" w wykonaniu angielskiego zespołu "The Orlando Consort" . Wśród "wybrańców" była także grupa reprezentująca nasz starachowicki region - 10 dziewcząt z chóru "Portamento" z MDK.
Wybór nie był przypadkowy. Organizatorzy bardzo szczegółowo analizowali osiągnięcia chórów i umiejętności wokalne chórzystów oraz umiejętności dyrygentów. Specjalizacja w muzyce dawnej naszych dziewcząt niewątpliwie była najważniejszym kryterium wyboru.
Przygotowanie "wstawek" chorałowych oraz 2 chorałów wypełniło chórzystkom 2 ostatnie tygodnie wakacji. 1 września, kiedy uczniowie rozpoczynali rok szkolny, 10 dziewcząt z "Portamento" wyruszyło do Wrocławia na to wielkie święto muzyki.
Zaledwie 2 próby z zespołem "The Orlando Consort" musiało wystarczyć, żeby połączyć wszystkich wokalistów i chórzystów w "jednobrzmiący organizm". Obawa przed próbami, obawa przed koncertem, "douczanie się" melodii, po weryfikacji linii melodycznej, to chwile niepokoju, które towarzyszyły dziewczętom przez dwa kolejne dni. Tym bardziej że koncert miał bezpośrednią transmisję przez Program II Polskiego Radia.
Zespół Wokalny "The Orlando Consort" oraz 60-osobowy chór zabrzmiał w Katedrze Marii Magdaleny. Redagująca transmisję Magdalena Łoś, muzykolog i krytyk muzyczny, była zdumiona , że w tak krótkim czasie dzieci i młodzież, którzy nie spotykają się na co dzień z tak odległą muzyką epoki średniowiecza, potrafili nauczyć się linii melodycznej i pokonać trudy łaciny z francuską wymową! Chóry oczarowały publiczność, a nasze dziewczęta zostały wyróżnione śpiewając jako jedyne partię cantora w chorale "Gaudens gaudebo" ("Ogromnie weselę się w Panu").
Pochwał pod adresem chóru "Portamento" było znacznie więcej od słuchających koncertu koordynatorów regionalnych z całej Polski. Miejmy nadzieję, że za 2 lata program Śpiewająca Polska dzięki przychylności władz samorządowych oraz zaangażowaniu chórzystów i nauczycieli - dyrygentów będzie kontynuowany w naszym mieście i kolejna reprezentacja starachowickich chórów będzie mogła uczestniczyć w planowanym we Wrocławiu spotkaniu kilku tysięcy chórzystów pod nazwą "Singing Europe" i wykonać wspólnie "Carmina Burana" Carla Orffa.
- Tegoroczna wrocławska wokalna przygoda chóru "Portamento" była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc!!! - mówi pani dyrygent B. Magdalenia Mrózek.
W Świeradowie Zdroju odbyły się natomiast 19. Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Dawną. Formuła spotkań umożliwia kilka koncertów w ciągu zaledwie 3 dni. Tak było i w tym roku. Dziewczęcy Chór Kameralny "Portamento" drugi raz w swojej krótkiej 19-letniej historii miał okazję zaprezentować się w tym uzdrowisku (pierwszy raz w roku 1998).
Tegoroczny wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Starachowickiego oraz przychylności starachowickiego PKS-u za co bardzo serdecznie dziękujemy!!!
Tym razem nieco większą grupą, bo pojechało 17 dziewcząt, chór "Portamento" wystąpił w 4 koncertach spotkań. Z uwagi na różne miejsca lokalizacji koncertów, starachowiczanki zaprezentowały bardzo zróżnicowany repertuar: sakralny - na koncercie inauguracyjnym w Kościele Św. Józefa w Świeradowie, świecki - w dwóch Domach Uzdrowiskowych w Czerniawie - Zdroju oraz współczesny - w Hali Spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie na koncercie jubileuszowym zespołu "Rocal Fuza".
Trudno powiedzieć, który koncert najbardziej przypadł do gustu publiczności, bo każdy występ chóru nagradzany był gromkimi brawami. Międzynarodowa grupa melomanów (Polacy, Niemcy, Czesi - kuracjusze uzdrowiska) licznie uczestniczyli we wszystkich koncertach. Śmiało można powiedzieć, że promocja kultury naszego powiatu była na bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Wszyscy melomani otrzymali od chóru pamiątkowe kalendarzyki oraz płyty CD z nagraniem chóru. Wyjazd był również atrakcyjny ze względu na walory krajobrazowe - jesienią Góry Izerskie wyglądają pięknie!
Mimo codziennych koncertów, dziewczęta znalazły czas, żeby kolejką gondolową wyjechać na Stog Izerski i rozkoszować się widokiem gór w jesiennym słońcu. W drodze powrotnej odwiedziły Zamek Książ, znany m.in. z filmu "Trędowata".
M.B.
Dołącz do nas na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)