Obrazisz personel medyczny, trafisz za kraty nawet na rok! Od zeszłego tygodnia pielęgniarki są bowiem objęte identyczną ochroną, jak policjanci, prokuratorzy, sędziowie, posłowie, radni, a nawet prezydent RP!
Zmiany wprowadziła nowa ustawa o zawodach pielęgniarek i położnych, która zaczęła obowiązywać z początkiem tego miesiąca. Dzięki niej przedstawiciele tych zawodów są bardziej chronieni. Za znieważanie ich podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast za naruszenie nietykalności cielesnej - kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.
Do tej pory było tak, że jeśli ktoś obraził pielęgniarkę, to mogła wytoczyć mu sprawę o znieważenie, ale jako osoba prywatna, do czego zresztą doszłoby niedawno w Starachowicach.
- Jakiś czas temu mieliśmy przykrą sytuację z pacjentem, który przyszedł na EKG - opowiada Jolanta Kręcka, dyrektor szpitala w Starachowicach. - Obraził tak pielęgniarkę, że przyszła do mnie z płaczem. Na szczęście byli świadkowie tego zdarzenia, którzy w razie potrzeby zgodzili się o tym zaświadczyć. Zagroziłam, że jeśli ów pan nie złoży stosownych przeprosin, skierujemy sprawę do sądu. W porę się zreflektował. Ale to było pierwsze takie nasze zwycięstwo - mówi dyrektor, bo - jak dodaje - pacjenci na ogół nie reagują.
Teraz takie sprawy będą ścigane z urzędu. Jeśli więc pacjent "zwymyśla" pielęgniarkę, podlega takiej samej odpowiedzialności, jakby obraził np. policjanta na służbie. Sankcje za takie zachowanie są już surowsze i określone przez kodeks karny.
Jak wynika z badań branżowych, pielęgniarki, podobnie jak ratownicy medyczni, są jedną z najczęściej atakowanych grup zawodowych. Problem stwarzają zwłaszcza pijani, którzy trafiają na SOR. Do historii przeszły już opowieści o pacjentach, którzy rzucali się na personel naszego PZOZ, a było i tak, że jeden z nich wyciągnął siekierę i słoik rtęcią, domagając się od pielęgniarek wydania leku narkotycznego.
Dwa lata temu w Sylwestra, pacjent przyszedł na SOR o własnych siłach z urazem przedramienia i gdy chciano mu zszyć ranę, dostał ataku szału. Trzymało go chyba siedem osób, a on z tej wściekłości zaczął gryźć łóżko aż gąbka fruwała... Teraz odpowiedziałby za to srogo. Warto więc sobie przypomnieć zasady dobrego wychowania.
Na szczęście personel też jest już lepiej przygotowany na wszelkie takie historie.
- Obsada SOR-u przeszła ostatnio dwudniowe warsztaty psychologiczne na temat wypalenia zawodowego, a także postępowania z pacjentami agresywnymi. Myślę, że to im pomoże - powiedziała dyrektor.
Z agresywnymi chorymi mają do czynienia rownież pielęgniarki, które rejestrują chorych do specjalistów. Dość często pacjenci przelewają na nie swoje frustracje, a ich kultura bywa naprawdę różna, jak twierdzi dyrektor. Teraz niektórzy muszą bardziej rejestrować swoje wypowiedzi, a jak trzeba ugryź się w język zamisat… W przeciwnym razie może to ich drogo kosztować.
Nowa ustawa wprowadziła także zabezpieczenia przed dyskryminacją pielęgniarek pracujących na podstawie umowy o pracę. Ma to związek z ustawą o działalności leczniczej, która umożliwia ich zatrudnianie na podstawie kontraktów. Zgodnie z zapisem pracodawca nie będzie mógł podejmować "działań dyskryminujących ze względu na sposób wykonywania zawodu przez pielęgniarkę lub położną, a zmiana formy zatrudnienia nie może uzasadniać zwolnienia".
Przybędzie im też obowiązków. Zgodnie z nową ustawą, pielęgniarki i położne będą zobowiązane, w oparciu o posiadane kwalifikacje zawodowe, do udzielenia pomocy w każdym przypadku, jeśli zwłoka mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Jeśli obawa taka nie zachodzi, a wykonanie świadczenia nie byłoby zgodne z ich sumieniem, albo zakresem kwalifikacji, mogą zwyczajnie odmówić, wczesniej powiadamiając o tym na piśmie swojego przełożonego.
Zyskały także prawo wglądu w dokumentację medyczną pacjenta oraz do uzyskania od lekarza pełnej informacji o stanie zdrowia chorego, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań, w zakresie niezbędnym do udzielanych przez nie świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych.
Mogą one wykonywać swój zawód w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, a także indywidualnej albo grupowej praktyki.
Warunkiem prowadzenia indywidualnej praktyki jest wpis do odpowiedniego rejestru. Grupowa może być natomiast prowadzona w formie spółki cywilnej, spółki jawnej lub spółki partnerskiej. Dopuszczona została także możliwość wykonywania zawodu w zakładzie opieki zdrowotnej na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, członkiem jego rodziny lub opiekunem prawnym.
I wreszcie, co także ważne, obie profesje (pielęgniarki oraz położnej), uznano za samodzielne zawody medyczne. Rozporządzeniem ministra zdrowia określone zostaną czynności, które będą mogły wykonywać już samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego.
(An)
Dołącz do nas na Facebooku!
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)