AAA
Sławni starachowiczanie
Piatek, 03 lipca 2009r. (godz. 23:40)

W ostatnich latach nastąpił rozkwit rysunku w Polsce i na świecie. Dzięki sukcesom młodego pokolenia polskich rysowników tą dyscypliną sztuki możemy się pochwalić na świecie. Do czołówki krajowej należy starachowiczanin Marcin Bondarowicz.

Marcin Bondarowicz
Marcin Bondarowicz
fot. Gazeta Starachowicka

Bieżący rok 2009 przyniósł naszemu artyście kolejne sukcesy międzynarodowe. W konkursie na rysunek antywojenny – 8th Tabriz International Cartoon Contest - "No War " 2009 w Iranie Bondarowicz zdobył Nagrodę Specjalną i statuetkę „Tabriz Cartoon Association Golden Trophy’ – który stanowi w środowisku karykaturzystów formę – rysunkowego Oscara.


Nagrody zdobył również w Serbii, Włoszech, Brazylii, a udział w konkursie organizowanym w Azerbejdżanie – Black Cat " International Cartoon Web Contest -2009 przyniósł Marcinowi Bondarowiczowi trzecią nagrodę w kategorii „cartoon”.

Zdobył też trzecią nagrodę w 1st P.C.Rath Memorial International Web Cartoon Contest 2009 w Indiach. w konkursie nt. Archeologia - Historia. Prace nadesłane na konkurs oceniało międzynarodowe jury w składzie: Bayram Hajizadeh (Azerbejdżan), Raed Khalil (Syria), Julian Pena Pai (Rumunia), Rahim Baggal Asghari (Iran), Ismail Kar (Turcja), Aswini and Abani (Indie).

W konkursie udział wzięło 138 rysowników z 46 krajów. Karykaturę polską reprezentowało czworo artystów: Jan Wiejacki, Joanna Wasiak-Bassa, Marcin Bondarowicz oraz mieszkający w Australii Leszek Hermanowicz. Nagrodzone prace prezentowane są na stronie organizatora .

Bondarowicz ma już na swoim koncie 30 międzynarodowych nagród i wyróżnień w dziedzinie rysunku satyrycznego oraz prasowego. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu DonQuichotte CARTOON COMMITTEE, polskim korespondentem w dziale rysunku satyrycznego Brazil Cartoon International. Uczestnikiem, jurorem i laureatem wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny. Na co dzień zajmuje się ilustracją prasową, współpracuje z magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi, serwisami i portalami informacyjnymi.

Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Stała ekspozycja na stronie internetowej: www.bondarowiczart.republika.pl

REKLAMA