AAA
Szpital rozszerza usługi
Dobra wiadomość dla chorych
Sobota, 05 maja 2012r. (godz. 22:06)

Cztery nowe poradnie: osteoporozy, promocji zdrowia, konsultacyjno - przedzabiegowa oraz kapilaroskopii - powstaną wkrótce w naszym szpitalu. Zgodę na to wyrazili na sesji w czwartek radni powiatu.

fot. hmr
Nastepna wiadomosc:
ť Konieczne są zmiany

Poprzednia wiadomosc:
ť "Zamrozili" pensję prezydentowi

Projekt zmiany w statucie przedstawiała dyrektor Jolanta Kręcka, tłumacząc to potrzebami mieszkańców i zwiększeniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przewiduje on między innymi powstanie Poradni Osteoporozy, ukierunkowanej na ustalenie odpowiedniej terapii, leczenie i weryfikację skuteczności tych działań.


- Biorąc pod uwagę, że mamy oddział reumatologiczny, a badanie i leczenie gęstości kości jest także związane z układem ruchu, byłoby to wskazane - przekonywała Kręcka, dodając że szpital ma kadrę, która mogłaby ją prowadzić. Jedynym problemem wydaje się aparat do mierzenia gęstości kości, którego lecznica póki co nie ma, ale próbuje gromadzić środki.

- Mam zapewnienie Funduszu, że jeśli w maju złożymy zapotrzebowanie, to może w drugim półroczu będziemy mieć kontrakt. Jeżeli nie, ruszymy od 1 stycznia 2013r., a zabiegi w drugim półroczu świadczyć możemy komercyjne. Wiem, że jest na nie duże zapotrzebowanie - stwierdziła na sesji.

Po granty z NFZ szpital chce aplikować również powołaniem Poradni Promocji Zdrowia

- Chcemy realizować tu profilaktyczne programy zdrowotne. Porady byłyby bezpłatne - zapowiedziała Kręcka.

Równie duże znaczenie miałaby mieć Poradnia Konsultacyjno - Przedzabiegowa, która co prawda nie ubiegałaby się o kontrakt, ale poprawiłaby organizację wewnątrz szpitala.

- Nie jest to nasz autorski projekt, ale podpatrzony w krakowskim Szpitalu Bonifratrów. Pacjent przychodziłby tu na kilka dni przed planowanym zabiegiem i byłby informowany, jak się do niego przygotować, jak będzie wyglądać rekonwalescencja, czy jakie mu grożą powikłania - wyjaśniała Kręcka dodając, że to jest niezwykle istotne w sytuacji wzrastających roszczeń ze strony chorych, którzy twierdzą, że nie byli należycie informowani przed operacją, a ze względu na stres, nie wiedzą co tak naprawdę podpisywali. Tu natomiast byliby zapoznawani z zabiegiem i ewentualnymi powikłaniami, co pozwoliłoby podjąć świadomą decyzję.

Nowością ma być też Pracownia Kapilaroskopii, badająca przepływy włośniczkowe (związane z mikrokrążeniem), niezwykle cenna dla chorych z zespołem Raynauda. Tego rodzaju badania w naszym regionie prowadzi jedynie Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, a byłyby przydatne przy nowo powstałym oddziale reumatologii.

- Jesteśmy na etapie zakupu aparatury, będziemy chcieli się starać o kontrakt. Możemy też świadczyć usługi komercyjne na rzecz innych podmiotów - zapowiedziała dyrektor.

Wszystkie propozycje zaakceptowali w czwartek radni powiatu.

(An)

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA