Jeśli podatnik nie ma pieniędzy na zapłatę podatku, może wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie ulgi w spłacie należnych zobowiązań. Fiskus może odroczyć termin płatności, rozłożyć spłatę na raty lub umorzyć zaległość podatkową, ale nie musi. Wszystko zależy od sytuacji podatnika.
Trudna sytuacja finansowa, czy przejściowe trudności związane z uzyskiwaniem niższych dochodów z prowadzonej działalności, które nie są równoznaczne z niemożnością zapłaty zaległych zobowiązań podatkowych, nie stanowią automatycznie podstawy do udzielenia ulgi podatkowej.
- Niepowodzenie podatnika w działalności gospodarczej czy życiu osobistym nie mogą skutkować obowiązkiem przyznania ulg w spłacie zaległych zobowiązań podatkowych - wyjaśnia Jadwiga Wójcicka, kierownik Samodzielnego Referatu Analiz i Planowania w Urzędzie Skarbowym w Starachowicach.- Brak doświadczenia, chwilowe niepowodzenia finansowe, skutkujące powstaniem strat w prowadzonej działalności, czy po prostu nieznajomość przepisów prawa podatkowego, na które często powołują się podatnicy, nie mogą być podstawą umorzenia zaległości. Jest to przerzucanie odpowiedzialności za swoje zaległości podatkowe na płacących regularnie podatki.
Postępowanie w sprawie udzielenia ulgi w zapłacie zobowiązań wszczynane jest zasadniczo na wniosek podatnika, na którym ciąży zobowiązanie. Organ podatkowy związany jest jego treścią w zakresie rodzaju ulgi, co oznacza, że nie może udzielić ulgi w dowolnej formie wybranej według własnego uznania, a tylko i wyłącznie we wskazanej przez podatnika. Taki wniosek należy uzasadnić, wskazując fakty świadczące o istnieniu ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego oraz załączyć dokumenty uwiarygadniające podane fakty, np. zaświadczenie o dochodach, w przypadku osoby bezrobotnej zaświadczenie z PUP o kwocie pobieranego zasiłku lub braku prawa do zasiłku, oświadczenie w sprawie wyjawienia własności rzeczy ruchomych i innych praw majątkowych, które mogą być przedmiotem ustanowienia zastawu skarbowego z tytułu zobowiązań, oświadczenie o posiadanych nieruchomościach i przysługujących prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej, czy opłaty za czynsz, energię, telefon, media i inne. W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą do wniosku należy także dołączyć informacje i dokumenty dotyczące sytuacji finansowej firmy.
Ale uwaga! Złożenie wniosku o ulgę w spłacie zobowiązań nie wstrzymuje egzekucji. W obowiązującym stanie prawnym złożenie przez podatnika wniosku o ulgę, w sytuacji upływu terminu płatności podatku, nie zwalnia wierzyciela do zastosowania środka egzekucyjnego. Wierzyciel obowiązany jest podjąć działania zmierzające do wszczęcia egzekucji administracyjnej i wystawienia tytułu wykonawczego.
(An)
DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)