AAA
Tworzymy spółdzielnie socjalne
Oferta dla mieszkańców
Poniedzialek, 30 lipca 2012r. (godz. 14:17)

Gmina Starachowice i Regionalna Izba Gospodarcza w Starachowicach przygotowują wspólnie projekt z zakresu ekonomii społecznej - mający na celu utworzenie 21 miejsc pracy w minimum dwóch spółdzielniach socjalnych.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Uczeń "dziewiątki" na Uniwersytecie

Poprzednia wiadomosc:
ť "Wędruj z nami"

W piątek(20 lipca) w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie informacyjno - doradcze dla osób zainteresowanych tworzeniem spółdzielni socjalnych. Zaproszenie skierowane było w szczególności do osób bezrobotnych, niepełnosprawnych zainteresowanych podjęciem pracy w spółdzielniach socjalnych oraz osób aktywnych zawodowo, które są gotowe do kierowania spółdzielnią socjalną.


- Z chęcią wspieramy wszelkie działania dające możliwość walki z problemem społecznym, jakim jest bezrobocie - mówi zastępca prezydenta miasta Sylwester Kwiecień.

- Obecnie pojawiła się możliwość realizacji przez Gminę Starachowice i Regionalną Izbę Gospodarczą takiego przedsięwzięcia. Chcemy podczas dzisiejszego spotkania przekazać mieszkańcom zainteresowanym tym przedsięwzięciem, wszelkie niezbędne informacje. Powiedzieć o plusach, przywilejach, ale i minusach, bo takowe również są. Liczę, że wspólnie uda nam się stworzyć tych kilkadziesiąt miejsc pracy. Zachęcam do skorzystania z możliwości jakie daje ten projekt - dodał.

Spotkanie organizowane było w związku z przygotowywaniem wspólnego projektu przez Gminę Starachowice oraz Regionalną Izbę Gospodarczą w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 7.2.2 - Wsparcie ekonomii społecznej.

W ramach przygotowywanego projektu przewiduje się możliwość otrzymania dotacji i wsparcia pomostowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej utworzonej przez minimum 5 osób w wysokości 100.000 zł.

Spotkanie poprowadziła Beata Woźniak Faliszewska - ekspert w zakresie funkcjonowania i tworzenia spółdzielni socjalnych oraz Tomasz Kukliński - Regionalna Izba Gospodarcza i Elżbieta Gralec, kierownik Referatu d.s. Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miejskiego - autorzy projektu. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców miasta i powiatu. Uczestnicy mieli wiele pytań do ekspertów prowadzących spotkanie. Większość osób wyraziła chęć uczestnictwa w projekcie i tym samym tworzenia spółdzielni socjalnych. Są to przedstawiciele różnych zawodów, w większości długotrwale bezrobotni lub niepełnosprawni, którym udział w projekcie stwarza szansę aktywizacji zawodowej.

- Spółdzielnia socjalna jest przedsiębiorstwem społecznym, które łączy w sobie cechy firmy komercyjnej i organizacji pozarządowej - mówi Elżbieta Gralec, kierownik Referatu d.s. Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miejskiego. - Spółdzielnia ma na celu umożliwić jej członkom, którzy w 50% muszą być osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy.

Instytucja spółdzielni pracy została wprowadzona w Polsce w 2004 roku. Spółdzielnia socjalna jest osobą prawną i podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Projekt przygotowywany przez Gminę Starachowice wspólnie z Regionalną Izbą Gospodarczą zapewnia wsparcie finansowe, szkoleniowe i doradcze na utworzenie trzech spółdzielni socjalnych.

Wszystkie osoby zainteresowane, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, uzyskają niezbędne informacje w Urzędzie Miejskim w Starachowicach pokój 107, tel: 41 273 82 79.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA