AAA
Interplay Jazz Duo
Debiutancki krążek starachowickiego pianisty
Niedziela, 12 sierpnia 2012r. (godz. 14:21)

Właśnie ukazała się płyta Kamila Urbańskiego, młodego zdolnego pianisty i aranżera ze Starachowic, który wspólnie z Jędrzejem Łaciakiem współtworzy Interplay Jazz Duo. Krążek o takim właśnie tytule jest ich pierwszym wspólnym projektem. Trudno nazwać go jednak debiutem. Z częścią utworów wystąpili już podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej i odnieśli sukces.

Interplay Jazz Duo
Interplay Jazz Duo
fot. Gazeta Starachowicka

Możliwość ich zarejestrowania była częścią nagrody, jaką zdobyli podczas bielskiego konkursu. W repertuarze znalazły się kompozycje Scotta Lafaro ("Gloria`s Step") i Billa Evansa ("Twelve Tone Tune Two" oraz "Very Early"), ale także młodych muzyków. Dwie podrzucił Kamil, a dwie Jędrzej. W "Second Moment of Sobriety" autorstwa tychowianina można usłyszeć we wstępie wpływ Avishaia Cohena, jak w jednym z wywiadów mówi o niej sam muzyk. Stanowi "rytmiczną układankę, najpierw gra fortepian, później dołącza bas i dochodzi kolejny głos". Z kolei "Long Distance Waltz" to walczyk. Patrząc na listę utworów przykuwa tytuł "Black Coffin-Shaped Snuff Box". To, jak wyjaśnia Kamil w rozmowie z Pawłem Brodowskim, tabakierka z pozytywką w kształcie czarnej trumny.


- Kiedy urodziła się moja córka i kupowaliśmy jej pierwsze zabawki, były wśród nich pozytywki. Jedną z nich byłem zachwycony, dobrze brzmiała. Zaintrygowały mnie pozytywki. Zacząłem szukać w Internecie i natrafiłem na pozytywkę o takim dziwnym kształcie - mówił w wywiadzie dla Jazz Forum. - Utwór ten powstawał nie przy instrumencie, a w głowie. Starałem się zawrzeć w nim mój pomysł na pewne rozwiązania w dużej mierze związane z harmonią, która jest obecna w muzyce klasycznej XX wieku, jak Messiaen, Lutosławski, czy Bartok, ale utwór jest oczywiście jazzowy.

Drugi jego autorstwa - "Grandpa" - dedykowany ś.p. dziadkowi, powstał w dość przykrych okolicznościach i odłożony na bok leżał dość długo zapomniany. Ale z pomocą Jędrzeja nabrał nowego blasku. Jest tu trochę improwizacji polifonicznej, bachowsko-haendlowskiej. W sumie siedem utworów, co daje 45 minut doskonałej muzyki.

Albumu słucha się z dużą przyjemnością, jak stwierdził znany dziennikarz muzyczny Bogdan Chmura. Według niego muzyka Interplay, choć przecież daleka od awangardy, brzmi intrygująco i świeżo. A "oryginalność (rzadko spotykany skład, wysmakowana harmonia i dalekie od schematów formy utworów) jest chyba ważniejszą cechą całego projektu".

Wskazywał także na płynność narracji i jej jednolitość, przez co wydaje się, że obaj artyści od początku chcieli stworzyć coś w rodzaju suity - pod tym kątem dobierali repertuar, pomysły aranżacyjne i środki ekspresji, co podkreślał dziennikarz.

- W efekcie otrzymaliśmy muzykę o wysokim stopniu zintegrowania - partie zapisane płynnie przechodzą w improwizacje, ciekawe introdukcje "bezkolizyjnie" łączą się z tematami, co daje słuchaczowi duży komfort odbioru - można przeczytać w najnowszym numerze Jazz Forum 7-8/2012 (299), gdzie także znalazł się wywiad przytaczanego na wstępie Pawła Brodowskiego.

Płyta otrzymała cztery gwiazdki czyli ocenę bardzo dobrą na sześć możliwych (6-genialna, 5-znakomita, 4-bardzo dobra, 3-dobra, 2-taka sobie, 1-słaba). Ukazała się 18 lipca br., w imieniny Kamila. Trudno o lepszy prezent, ale także prognostyk na przyszłość.

- Długo zastanawialiśmy nad jej tytułem - przyznaje muzyk. - Pewnego razu nasz serdeczny kolega z Akademii Muzycznej w Katowicach powiedział: "To co zaproponuję będzie oczywiste, ale może najlepiej nazwać pierwszą, debiutancką płytę tak, jak się to najczęściej w środowisku jazzowym robi: nazwa płyty to nazwa wykonawcy". Dlatego pierwsza płyta Interplay Jazz Duo nazywa się właśnie "Interplay Jazz Duo" - tłumaczył nam Kamil.

Wydało ją Radio Katowice S.A. Materiał zarejestrowano 15 marca br. w Studiu Koncertowym Radia Katowice, w czasie koncertu Interplay Jazz Duo: Kamil Urbański - fortepian i Jędrzej Łaciak - bass. Promocją i dystrybucją krążka zajęło się wydawnictwo Jazz Forum, które m.in. załączyło go jako CD dla prenumeratorów w najnowszym numerze: Jazz Forum 7-8/2012 (299).

Można będzie go nabyć za pośrednictwem Jazz Forum i przy okazji koncertów. A pierwsze promujące odbędą się już 14 i 15 września w Krakowie, a także 8 października w Warszawie (szczegóły: http://www.interplay.art.pl/pl/wydarzenia.html).

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA