AAA
Zdradliwy dla życia gaz
Kampania społeczno - edukacyjna
Wtorek, 27 listopada 2012r. (godz. 08:34)

"Nie dla czadu!", to hasło przewodnie kampanii społecznej prowadzonej już kolejny rok przez Państwową Straż Pożarną pod honorowym patronatem ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego. Nie bez przyczyny, bowiem tylko w ubiegłym sezonie grzewczym w prawie 3700 zdarzeniach, związanych z zatruciem tlenkiem węgla, poszkodowanych zostało 1800, a śmierć poniosło 106 osób.

fot. KP PSP Starachowice

Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz przedstawienie, w jaki sposób można zapobiegać zatruciom czadem, do których dochodzi poprzez niewłaściwe uszczelnianie okien lub zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy zatrucia tlenkiem węgla zajmują w statystyce trzecie miejsce po lekach i alkoholu.


Skąd ta trucizna?

Tlenek węgla będący gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym (stąd trudno go wykryć) powstaje wówczas, kiedy coś ulega spalaniu, a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces, jest za mało powietrza. Do potencjalnych źródeł czadu w pomieszczeniach mieszkalnych zalicza się m.in. kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe oraz kuchnie gazowe. Czad powstaje również podczas pożaru.

Objawy zatrucia czadem

Na początku pojawia się lekki ból i zawroty głowy, którym towarzyszy ogólne zmęczenie i duszność. Także problemy z oddychaniem, przyspieszony, nieregularny oddech oraz wymioty. Osłabienie osoby zaczadzonej nie pozwala jej na "trzeźwą" ocenę sytuacji i ucieczkę z miejsca zagrożenia. Przy wysokim stężeniu tlenku węgla zgon może nastąpić już po minucie. Na działanie czadu narażona jest każda osoba przebywająca w środowisku skażonym. Do grupy podwyższonego ryzyka należą noworodki i niemowlęta, dzieci, kobiety ciężarne, osoby w podeszłym wieku oraz osoby z wadami serca oraz chorobami oskrzelowo - płucnymi i niewydolnością układu oddechowego. Cięższym zatruciom ulegają także osoby wykonujące prace wymagające dużego wysiłku fizycznego. Zatrutej osobie należy jak najszybciej udzielić pomocy poprzez zapewnienie dopływu świeżego powietrza i przeniesienie w bezpieczne miejsce. Poszkodowanemu powinno się rozluźnić ubranie i szybko wezwać służby ratownicze. Jeżeli jednak po przetransportowaniu zaczadzonego na świeże powietrze dalej nie oddycha, należy niezwłocznie rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca oraz swobodny odpływ spalin. Bardzo ważne jest też dokonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Podczas używania węgla i drzewa należy to robić nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. W przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego - co najmniej raz na pół roku. Natomiast zarządca budynku lub jego właściciel ma obowiązek wykonać przegląd nie rzadziej niż raz w roku. Podczas korzystania z jakiegokolwiek źródła ognia należy uchylić okno w mieszkaniu. Nie wolno również zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych zaleca się korzystanie z usług osób wykwalifikowanych oraz kontrolować ich stan i korzystać z nich zgodnie z instrukcją. Ważne jest także sprawdzenie, by urządzenia posiadały stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzania do obrotu, a w przypadku wymiany okien na nowe skontrolowanie poprawności działania wentylacji. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby nie zostawiać w garażu samochodu z włączonym silnikiem, nawet jeśli drzwi garażowe pozostaną otwarte. Nie należy także spalać węgla drzewnego w domu, garażu ani w zamkniętej werandzie, jeżeli pomieszczenia te nie mają odpowiedniej wentylacji. Dla poprawy bezpieczeństwa własnego i współdomowników strażacy zalecają montaż czujek tlenku węgla we wszystkich pomieszczeniach. Warto także pamiętać o tym, aby nie lekceważyć objawów fizjologicznych mogących świadczyć o zatruciu czadem.

Statystyki

Na podstawie ewidencji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w sezonie grzewczym 2010 / 2011 r. liczba zdarzeń związanych z zagrożeniami stwarzanymi przez tlenek węgla wynosiła ponad pięć tysięcy, ucierpiało ponad dwa tys. osób, a ponad sto poniosło śmierć. W sezonie 2011/2012 r. liczba zdarzeń zmniejszyła się o prawie dwa tys., około czterysta przypadków mniej okazało się niebezpiecznych dla zdrowia, a zmarło niewiele ponad sto osób.

Jak informuje mł. bryg. Andrzej Pyzik z KP PSP Starachowice, w październiku br. odnotowano jedno zdarzenie związane z obecnością nieznacznej ilości tlenku węgla, spowodowane przez nienależytą eksploatację pieca centralnego ogrzewania. Strażacy niezwłocznie wyłączyli urządzenie, usunęli zalegający wsad oraz oddymili pomieszczenie.

Akcja społeczno - edukacyjna prowadzona przez KG PSP wraz z partnerami, ma na celu znaczne zmniejszenie ilości zdarzeń wywołanych obecnością tlenku węgla w środowisku.

(Kas)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA