AAA
Pomóżmy bezdomnym!
Czwartek, 06 grudnia 2012r. (godz. 21:02)

Coraz krótszy dzień, coraz niższe temperatury oraz mroźny wiatr to niechybny znak zimy. Od dwóch dni w całym kraju temperatury spadły poniżej 0 stopni. Mróz daje się we znaki wszystkim, i młodym i starszym. Z policyjnych statystyk wynika, że co roku w całej Polsce w wyniku nadmiernego wychłodzenia umiera kilkadziesiąt osób.

fot. KPP w Starachowicach

W niektórych regionach, meteorolodzy przewidują spadek temperatury nawet poniżej kilku stopni i ostrzegają, że w takich warunkach możliwe jest wychłodzenie organizmu i odmrożenia u osób, które długotrwale przebywają bez ruchu w niskiej temperaturze. Oprócz wychłodzenia organizmu, odmrożeń, zdarzają się niestety także zamarznięcia.


Właśnie w tym okresie policja podejmuje wzmożone działania prewencyjne zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tym tragicznym zdarzeniom. Policjanci informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami zgonu na skutek wychłodzenia organizmu.

Razem z patrolami straży miejskiej patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, jak dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. Ale nie mogą być wszędzie. Nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Zamarznięć można by uniknąć, gdyby o ludziach, potrzebujących naszej pomocy, o czasie poinformowano policję, straż miejską czy inne instytucje niosące pomoc. Takie przypadki, jak przebywanie, nocowanie osób w pomieszczeniach nieogrzewanych, w śmietnikach, kanałach i innych tym podobnych miejscach należy jak najszybciej zgłaszać. Każda minuta może być na wagę złota. W noclegowniach przygotowano wystarczającą liczbę miejsc dla potrzebujących.

Policjanci apelują o zgłaszanie sytuacji, w których widzimy przebywanie, nocowanie osób w pomieszczeniach nieogrzewanych. Zawsze możemy zachować anonimowość, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

Źródło: KWP Kielce

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA