AAA
Najlepsi uczniowie starachowickich szkół [ZDJĘCIA]
Poniedzialek, 01 lipca 2013r. (godz. 23:35)

Dla wielu średnia 5,0 to marzenie, podczas gdy Marysia Styczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach miała w tym roku 6,0! Poza satysfakcją z posiadanej wiedzy i świetnego wyniku, wiąże się to z docenieniem jej przez samorząd.

fot. www.starachowice.eu
fot. www.starachowice.eu
fot. www.starachowice.eu
fot. www.starachowice.eu
fot. www.starachowice.eu

Listy gratulacyjne oraz nagrody odebrało w zeszłym tygodniu dziewiętnastu najlepszych uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, z których każdy może pochwalić się wiedzą wykraczającą daleko poza ramy zwykłej nauki.


W gronie wyróżnionych uczniów szkół podstawowych znalazło się osiem osób: Mikołaj Pożoga (SP1), Łukasz Gębura (SP 2), Gabriela Karlik (SP 6), Bartłomiej Sikorski (SP 9), Aleksandra Jaroszek (SP 11), Maria Styczyńska (SP 12), Katarzyna Stefańska (SP 13), a także Piotr Dąda (SP STO). Każdy z nich ma już na koncie spore sukcesy.

Tacy młodzi, a jacy zdolni

Mikołaj Pożoga ze średnią ocen 5,66 oraz wynikiem 37 punktów na 40 możliwych na egzaminie końcowym, jest finalistą Kuratoryjnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego. Zdobył też tytuł "Mistrza Matematyki Starachowic" w kategorii klas szóstych. Z powodzeniem uczestniczył też w wielu konkursach, m.in. w XII Ogólnopolskim Turnieju Turystyczno-Krajobrazowym, gdzie zajął II miejsce, historycznym "Polniae Semper Fidelis", który ukończył z trzecią lokatą czy ekologiczno - przyrodniczym "SOS dla naszej planety", zdobywając drugą nagrodę z drużyną. Sukcesy odnosił też w sporcie: tenisie stołowym, piłce siatkowej oraz czwórboju lekkoatletycznym. Posiada przy tym duszę artysty. Realizuje się w szkole muzycznej, gdzie uczy się gry na gitarze.

Wśród osiągnięć Łukasza Gębury (oprócz średniej 5,33 oraz 23 pkt ze sprawdzianu na koniec) wymienia się m.in. I miejsce w międzyszkolnym konkursie piosenki anglojęzycznej. Regularnie i samodzielnie wzbogaca on swoją wiedzę, a jako uczeń szkoły muzycznej uświetnia uroczystości szkolne i środowiskowe.

Gabriela Karlik imponuje nie tylko średnią -5,6, czy wynikiem końcowym (36 punktów), ale i sukcesami w turniejach, m.in. tenisa stołowego i z wiedzy pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Na uwagę zasługuje też jej działalność w samorządzie uczniowskim.

Bartek Sikorski (średnia 5,6) jako laureat Kuratoryjnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego był zwolniony ze sprawdzianu na koniec, uzyskując na starcie 40 punktów. O jego wszechstronnych zdolnościach świadczy też fakt, iż był finalistą Kuratoryjnego Konkursu Humanistycznego oraz wyróżnienie w tegorocznym "Kangurze" matematycznym.

Aleksandra Jaroszek (średnia 5,8 oraz 37 pkt ze sprawdzianu) jest wzorową uczennicą o uzdolnieniach językowych i literackich. Otrzymała wyróżnienie w Konkursie Fundacji Fundowiczów za utwór literacki "Optymizm i przyjaźń", w Powiatowym Konkursie Literackim "Kocham moją Ojczyznę" i międzyszkolnym "Moja szkoła, moje miasto". Z sukcesem startowała też w anglojęzycznych zmaganiach "Champion of English".

Maria Styczyńska ze średnią 6,0 (!) oraz 39 punktami ze sprawdzianu na zakończenie klas szóstych, jest zwyciężczynią miejskiego etapu konkursu "Poloniae Semper Fidelis" i posiadaczką drugiej nagrody w wojewódzkim konkursie "Ekologia, My i Region w którym żyjemy". Wyróżnia się także talentem plastycznym i poetyckim oraz działalnością społeczną.

Katarzyna Stefańska z ciut niższą średnią (5,45), jako laureatka Kuratoryjnego Konkursu Humanistycznego, podobnie jak Bartek, została zwolniona ze sprawdzianu na koniec. Jest osobą o wszechstronnych zainteresowaniach i talentach, angażującą się w wiele przedsięwzięć. Zdobyła II nagrodę w konkursie Fundacji Fundowiczów "Perły Starachowic" i III miejsce w konkursie "Champion of English". Na koncie ma też wiele wyróżnień, jak choćby w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Szkoła moich marzeń" czy "Podatki oczami dziecka".

Z pisania sprawdzianu zwolniony był również Piotr Dąda (średnia 5,6), jako laureat Kuratoryjnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego. O jego matematycznych zdolnościach świadczą sukcesy w "Kangurze" matematycznym i tytuł "Mistrza Matematyki Starachowic". Zwyciężył w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych, a w wojewódzkim konkursie informatycznym "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze" przyznano mu wyróżnienie.

Najlepszym uczniem w mieście w kategorii szkół podstawowych okrzyknięta została Alicja Oczkowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Jej średnia to 5,81, ze sprawdzianu uzyskała natomiast 39 punktów. Jest nie tylko bardzo dobrą uczennicą, ale również osobą o wszechstronnych zainteresowaniach. Walczyła o tytuł Mistrza Matematyki Starachowic, w "Kangurze" matematycznym czy Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym. Jest przy tym bardzo dobrą szachistką, zdobywczynią pierwszej nagrody w otwartym Turnieju o Puchar Niepodległości, a także drugiej na Festiwalu Szachów im. Marii Kaczyńskiej. Interesuje się również poezją i muzyką, co miała okazję zaprezentować w Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim "Moja szkoła, moje miasto" czy w konkursie "Młody Kameralista". Nie jest jej obca również działalność harcerska. Jak sama mówi, uwielbia malować, szkicować, czasami robi na drutach i szydełkuje, a gdy się jej nudzi - także wyszywa.

Orły gimnazjów

Sukcesy mają również nasi gimnazjaliści. W sposób szczególny wyróżniono w tym roku: Wiktora Niedopytalskiego z "dwójki", Weronikę Myszkę z Gimnazjum nr 3, Malwinę Dutkiewicz z Gimnazjum nr 4 oraz Wiktorię Dobrowolską ze Społecznego Gimnazjum STO. Zadecydowała o tym średnia ocen, wyniki sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych, osiągnięcia w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim czy nawet międzynarodowym, wzorowe zachowanie i inne formy ich działalności.

Wiktor Niedopytalski ukończył szkołę ze średnią 5,39 i średnim wynikiem z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej na poziomie 90,2 %. Z powodzeniem brał udział w wielu konkursach. Był nagradzany w poetyckich, m.in. "Rodzino, stań się tym, czym jesteś" i wojewódzkim "O Zielone Pióro Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego", ale i bardziej ścisłych. Już w drugiej klasie zdobył tytuł "Fenomena Gimnazjum", dzięki zwycięstwu w konkursie matematyczno-przyrodniczym. Biegał także w sztafecie, gdzie wspólnie z drużyną zdobył I miejsce. Nie stroni także od działalności charytatywnej.

Weronika Myszka jest uczennicą zdolną i ambitną, a średnia 5,64 i wynik 81,2 % z egzaminu, to nie wszystko. Może poszczycić się również tytułem Mistrza Ortografii w konkursie "Ortograficzny tor przeszkód" i laureata Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Demokracja w UE - Europejska Inicjatywa Obywatelska". Wyróżniono ją również w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Alchemik". Angażuje się przy tym aktywnie w życie swej szkoły, działając chociażby w Szkolnym Teatrze "Henryczek".

Uzdolniona literacko Malwina Dutkiewicz zdobyła pierwszą nagrodę w Międzyszkolnym Konkursie Poetycko-Plastycznym "Jan Paweł II - Papież Modlitwy" i miejskim "Moje miejsce w parafii". Jest także laureatką Starachowickiego Konkursu Twórczości Literackiej "Rodzino, stań się tym, czym jesteś" i poezji chrześcijańskiej "Mój przyjaciel anioł". Doskonale radzi sobie w innych dziedzinach, o czym świadczy zarówno średnia - 5,6, jak i wynik 91 % na koniec. Znajomość języka niemieckiego dowiodła w powiatowym konkursie "W świat z niemieckim", a pasjonuje się fotografią. Na koncie ma nawet pierwsze sukcesy w miejskim konkursie fotograficznym "Bliżej siebie".

Wiktoria Dobrowolska (średnia 5,5 i wynik - 97,6 %) jest laureatką Kuratoryjnego Konkursu Języka Polskiego i zdobywczynią pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie "Łamigłowy". Także laureatką Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. "Powstanie styczniowe - historia", Regionalnego Konkursu na Pracę Plastyczną Inspirowaną Twórczością Bolesława Leśmiana i Regionalnego Konkursu Plastycznego "W malinowym chruśniaku".

Za najlepszego absolwenta gimnazjum uznano Michała Badę z "jedynki"(średnia 5,27 i 99,3 % na koniec.), laureata Kuratoryjnego Konkursu Historycznego i Biologicznego oraz finalistę Konkursu Chemicznego. Był stypendystą programu "Mistrzowie Chemii" prowadzonego przez Fundację ORLEN - DAR SERCA i od nowego roku szkolnego będzie uczniem Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie, co pozwoli mu w znakomitych warunkach rozwijać swoje zainteresowania. Cechuje go wysoka kultura, pilność i rzetelność w wywiązywaniu się z obowiązków uczniowskich. Przejawia inicjatywę w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy, uczy się m.in. języka japońskiego.

Imponują trzyletnią średnią

Prezydent wyróżnił też uczniów z najwyższą średnią z trzyletniej nauki w gimnazjum. Otrzymali je: Joanna Miśkiewicz z Gimnazjum nr 1, uczestniczka wielu konkursów recytatorskich, ortograficznych i literackich czy "Łamigłowy" (5, 35), Ewa Budzeń z Gimnazjum nr 2, reprezentująca szkołę podczas zmagań matematyczno-przyrodniczych, historycznych czy z wiedzy o Unii Europejskiej (5,44), Małgorzata Perchel z Gimnazjum nr 3, finalistka Kuratoryjnego Konkursu Historycznego i laureatka konkursów plastycznych, z wiedzy o Starachowicach oraz regionie, a także ekologicznych (5,82), Ewa Dyrda z Gimnazjum nr 4 (5,61), laureatka "Fenomenu Gimnazjum" oraz "Focus on English", która wspólnie z drużyną zajęła I miejsce w Miejskim Konkursie Krasomówczym i wreszcie Kinga Tkaczuk ze Społecznego Gimnazjum STO (5,5), laureatka Kuratoryjnego Konkursu Fizycznego, która startuje w konkursach matematycznych.

Sukcesów oraz osiągnięć gratulowali prymusom wiceprezydenci z wicekuratorem oświaty, obsypując komplementami i nazywając dumą naszego miasta.

- Jesteśmy widać skazani na wylęgarnię talentów - mówił Grzegorz Bień, wicekurator oświaty. - Bo co możemy dać młodym ludziom jak nie wiano intelektualne?

- Mam nadzieję, że wyjedziecie ze Starachowic tylko na chwilę, by zdobyć tam szlify - zwracał się do absolwentów wiceprezydent - A potem znowu wrócicie. Mając tak zdolną młodzież, możemy śmiało patrzeć dziś w przyszłość, mimo tak trudnych czasów- stwierdził Sylwester Kwiecień, a wiceprezydent Małgorzata Szlęzak życzyła uczniom dążenia do doskonałości oraz umiejętności przeżywania oczarowania tajemnicą, które są bliskie artystom i naukowcom.

Uroczystość uświetnili młodzi artyści z Gimnazjum nr 3. Przed publicznością wystąpił Chór Diskantus, grający na akordeonie Karol Bilski i niedawny zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Młodych Instrumentalistów "Citta` di Barletta" we Włoszech - Karol Jamroży.

Źródło: www.starachowice.eu

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA