AAA
XXIV Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
Muzyka Bacha, Schuberta, Cacciniego i Haendela w niepowtarzalnym wykonaniu Magdaleny Idzik i Roman Szlaużysa
Niedziela, 20 pazdziernika 2013r. (godz. 22:55)

27 października (niedziela) o godzinie 18.00 w Kościele p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Nowowiejska 1, Starachowice) będzie miał miejsce wspaniały koncert wybitnej mezzosopranistki Magdaleny Idzik i wirtuoza organów - Romana Szlaużysa. W programie m. in. muzyka Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego.

XXIV  Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
XXIV Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
fot. SCK
XXIV  Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
XXIV Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej
fot. SCK
fot. SCK

Magdalena Idzik - jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Małgorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowała w Mediolanie pod kierunkiem Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Otrzymała stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko - Sochackiej. W 2001 roku ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy Stanisława Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn.


W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii mezzosopranowych, między innymi w takich operach jak: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Straszny dwór, Hrabina Stanisława Moniuszki, Wesele Figara, Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta, Krakowiacy i Górale Karola Kurpińskiego, Łucja z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Magiczny Doremik Marty Ptaszyńskiej, Janek Władysława Żeleńskiego, La rondine, Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Podróż do Reims Gioacchino Rossiniego, Salome Richarda Straussa, Carmen Georgesa Bizeta, Rigoletto Giuseppe Verdiego. Śpiewała także rolę Hudel w musicalu Skrzypek na dachu.. Magdalenę w Podróży do Reims, kreowała także w Pesaro na zaproszenie Rossini Opera Festival. Z zespołem Opery Narodowej uczestniczyła w występach gościnnych na Cyprze, w Japonii i Hiszpanii.

Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno - kantatowy i pieśniarski artystki, który z powodzeniem wykonuje na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Oklaskiwała ją publiczność sal koncertowych w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Łukasz Borowicz, Tomasz Bugaj, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Michał Nestorowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Alberto Zedda, Marcello Rota, Will Crutchfield, Antonino Fogliani, Valery Gergiev, Tiziano Severini oraz z cenionymi reżyserami, są to między innymi: Mariusz Treliński, Marta Domingo, Janusz Józefowicz, Achim Freyer, Martin Ottava, Emilio Sagi.

Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina. Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz w uroczystej gali Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.

Roman Szlaużys - urodził się w 1968 roku. Graniem na instrumencie zainteresował się w wieku lat 8, kiedy to ojciec, organista kościelny w Augustowie (Polska), udzielał w domu prywatnych lekcji muzyki i harmonii. Szkołę muzyczną I st. w klasie fortepianu ukończył w 1981 roku w swoim rodzinnym mieście. Gry na organach uczył się w średniej szkole muzycznej w Białymstoku u prof. Marii Terleckiej, później u prof. Magdaleny Czajki w Warszawie. W latach 1987-1992 studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Studia ukończył dyplomem z wyróżnieniem. Później, w latach 1993 - 1995 był na studiach podyplomowych w konserwatorium w Lozannie w klasie organów profesora Kei Koito uwieńczonych dyplomami Premier Prix de Virtuosite i Licence de Concert.

Ten wyjątkowy duet zaprezentuje starachowickiej publiczności następujące utwory:

- Jan Sebastian Bach - Toccata d - moll BWV 565
- Jerzy Friedrich Haendel - Aria "Lascia chio pianga"
- Jan Sebastian Bach / Antonio Vivaldi - Koncert a - moll cz.1 BWV 593
- Jan Sebastian Bach - Konnen Tranen aria z Pasji wg św. Mateusza
- Georg Boehm - Vater unser in Himmelreich
- Alessandro Stradella - Kirchen arie
- Jan Sebastian Bach - Nun komm' der heiden Heiland BWV 659
- Franz Schubert, Giulio Caccini - Ave Maria
- Mieczysław Surzyński - Elegia op. 30

Wstęp na koncert jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy!!!

Źródło: SCK

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA