AAA
Agata Nowak ustrzeliła złoto!
Sroda, 05 marca 2014r. (godz. 22:41)

Agata Nowak ma patent na zdobywanie złotych medali Mistrzostw Europy. Zawodniczka Świtu Starachowice wspólnie z koleżankami z reprezentacji znów okazała się najlepsza na kontynencie w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego w rywalizacji drużynowej.

fot. Polski Związek Strzelectwa Sportowego/Jolanta Tołczyk

Starachowickie strzelectwo sportowe wciąż ma się znakomicie. Postawa Agaty Nowak jest tego najlepszym potwierdzeniem. 18-letnia zawodniczka Świtu Starachowice dołożyła kolejny sukces do swojego CV i kolejny medal do bogatej i stale rosnącej kolekcji. Starachowiczanka wywalczyła złoty medal na strzeleckich Mistrzostw Europy Juniorów, które odbywają się w Moskwie. Nowak stanęła na najwyższym stopniu podium w niedzielne południe.


Rekordowa Polska

Pistolet pneumatyczny juniorek staję się powoli specjalnością polskich reprezentantek. Przed rokiem w duńskim Odense Polki w składzie: Joanna Tomala, Klaudia Breś oraz Agata Nowak w kapitalnym stylu sięgnęły po mistrzostwo, złoty medal w rywalizacji drużynowej zdobywając łącznie 1141 punktów.

-Łącznie zdobyły one 1141 punktów wyrównując w ten sposób drużynowy rekord Europy juniorek. W tej chwili na liście wszech czasów Polki zajmują pierwsze miejsce wspólnie z reprezentacją Rosji, która w 2005 roku w Tallinie ustrzeliła identyczną liczbę punktów. Do wyrównania rekordu świata Chinek (Lahti, 2002 rok) zabrakło Polkom pięć "oczek" - mogli Państwo przeczytać rok temu na naszym portalu.
Minął rok i Agata Nowak znów jest złota, a reprezentacja Polski (w tym samym składzie) potwierdziła swoją dominację jeszcze dosadniej.

Breś, Tomala i Nowak pokusiły się o kolejny rekord. Trzy polskiej pistoleciarki zdobyły w sumie 1148 punktów ustanawiając w ten sposób nie tylko nowy rekord Europy juniorek, ale również przebiły wynik Chinek i są najlepsze na świecie. W 2002 roku podczas Mistrzostw Świata w Lahti Chinki (Fei, Wang i Sun) zdobyły 1146 "oczek". Po 11 latach doszło wreszcie do zmiany rekordu. Breś, Tomala i Nowak "ustrzeliły" 1148 punktów i są obecnie rekordzistkami świata.

Zabrakło niewiele do finału

Przypomnijmy, iż do klasyfikacji drużynowej w pistolecie pneumatycznym brane są pod uwagę wyniki uzyskane przez zawodniczki w kwalifikacjach rywalizacji indywidualnej. Na tym etapie Polki jak zwykle spisały się znakomicie. Klaudia Breś w 40 strzałach kwalifikacyjnych (na 400 możliwych punktów) ustrzeliła aż 389 "oczek" i pewnie wygrała eliminacje. Joanna Tomala do wyniku reprezentacji dołożyła 381 punktów zajmując trzecie miejsce.

Jednego oczka do awansu do finałowego strzelania zabrakło natomiast naszej Agacie Nowak. Starachowiczanka w pierwszej serii zdobyła 95 punktów. Kolejne 10 strzałów było już nieco słabsze. Nowak zdobyła tylko 92 "oczka". Do ostatniego strzału nie rezygnowała jednak z walki o najlepszą ósemkę. W trzeciej serii zdobyła 94 punkty, a w ostatniej serii Nowak zdobyła 97 punktów. Dało jej to łącznie 378 "oczek".

Agata Nowak - podopieczna Marka Ratajskiego w klubie Świt - uplasowała się na jedenastej pozycji w kwalifikacjach. Do awansu zabrakło niewiele. Siódma Chorwatka Varat i ósma Rosjanka Bastsarashkina zdobyły po 379 punktów. Druga w eliminacjach Ukrainka Konarieva uzyskała takim sam wynik jak Tomala (381) - tylko trzy punkty lepszy od Agaty. Okazja do rewanżu za rok.

Nas jednak niezmiernie cieszy postawa Polek w klasyfikacji drużynowej.
- Zespołowym rekordem świata i Europy, i złotym medalem w drużynie nasze juniorki zaakcentowały rywalizację w Ppn 40. Na rekordowy wynik 1148 punktów złożyły się rezultaty: Klaudii Breś (Zawisza Bydgoszcz - 389 (!), Joanny Tomali (Promień Bochnia - 381) i Agaty Nowak (Świt Starachowice- 378). Świetny występ w kwalifikacjach, zwłaszcza wynik Klaudii, która do ostatecznej rozgrywki weszła z 1. rezultatem, rozbudził nadzieje przed finałem. Okazało się jednak po raz kolejny, że finał w obecnej formule miewa w sobie wiele z loterii i nie wybacza nawet chwili dekoncentracji. Dziewczynom gratulujemy medalu i wspaniałego wyniku oraz podtrzymania wieloletniej już świeckiej tradycji - czytamy na oficjalnej stronie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Wyniki Mistrzostw Europy w Moskwie Pistolet pneumatyczny Ppn 40

Kwalifikacje

1.Klaudia Breś - 389 punktów
2.Polina Konarieva (Ukraina) - 381
3.Joanna Tomala - 381

11.Agata Nowak - 378

Finał

1.Anna Korakaki (Grecja) - 201.0 pkt
2.Polina Konarieva (Ukraina) - 200.6
3.Vitalina Batsarashkina (Rosja) - 179.2
4.Klaudia Breś (Polska) - 158.3
7.Joanna Tomala (Polska) - 97.9

Klasyfikacja drużynowa

1.POLSKA - 1148 punktów
2.Rosja - 1130
3.Czechy - 1122

Źródło: www.starachowice.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

REKLAMA