Chcą szkoły, ale nie zamierzają w niej studiować – tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród uczniów starachowickich szkół średnich o zasadności utworzenia wyższej uczelni w naszym mieście. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 1242 uczniów, ale zdecydowana większość, bo aż 1216 osób, nie skorzystałaby z tej oferty, głównie z powodu niskiego prestiżu i braku zaplecza akademickiego. Po co w takim razie tworzyć coś, na co nie ma popytu?
Jak na razie starosta nie przesądza o dalszych losach tego pomysłu. Twierdzi, że decyzję w tej sprawie podejmie dopiero po konsultacji z prezydentem. Ale wyniki ankiety przeprowadzonej wśród grupy uczniów starachowickich szkół ponadgimnazjalnych, nie pozostawiają złudzeń. Choć większość młodzieży uważa powstanie uczelni za dobry pomysł, to chęć studiowania na niej wyraziło zaledwie 996 uczniów, a więc mniej niż połowa ankietowanych.
Badanie przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja w trzech liceach i dwóch zespołach szkół zawodowych: nr 1 i 2 w naszym mieście. Wypełnione ankiety, jak poinformowała Jadwiga Maciejczak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu w powiecie, zwróciło 2228 uczniów.
Część z nich nie zawierała jednak kompletu odpowiedzi. Wynikało z nich, że aż 1644 uczniów zamierza kontynuować naukę na wyższej uczelni. Niezdecydowanych jest jeszcze 419 osób. Ale z możliwości studiowania w Starachowicach skorzystałoby tylko 996 osób. Najbardziej zainteresowani takim pomysłem wydawali się uczniowie ZSZ nr 1. Chęć nauki deklarowało tu aż 355 osób, przeciwne były 124 osoby.
Zupełnie inaczej niż w II LO, gdzie przeważali raczej sceptycy takiego rozwiązania. Z oferty skorzystałoby tylko 129 uczniów, natomiast 463 wybrałoby inne miejsce, głównie ze względu na niski prestiż uczelni, a także brak zaplecza akademickiego. I choć sami nie mieliby za bardzo ochoty tu studiować, to podobnie jak inni, popierają sam pomysł utworzenia nowej uczelni lub filii państwowej szkoły wyższej w naszym mieście.
Przy czym większość optuje bardziej za pierwszym rozwiązaniem. Taką opinie wyraziło 719 uczniów, 455 chciałoby studiować w filii istniejącej już uczelni. Jakiej? I tu odpowiedzi padały różne. Najwięcej, bo aż 160 osób opowiedziało się za Uniwersytetem Łódzkim. Drugi w kolejności był UMCS, na którego „głosowało” 156 osób, a za nim kolejna lubelska uczelnia czyli KUL, którą zainteresowało się 129 osób.
Wskazywano też na Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie (126 osób), Politechnikę Śląską (120 osób), a także Uniwersytet Śląski (73 osoby).W mniejszości podawano Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, WSOSP w Dęblinie, WAM, SGGW, Uniwersytet Olsztyński i kilka innych.
Także w przypadku kierunków, trudno było wskazać wiodące. W ogólnym rozrachunku prowadziła psychologia, którą chciałoby studiować 178 osób, z tego najwięcej bo aż 64 w ZSZ nr 2. Na drugim miejscu wskazywano prawo, za którym optowało 130 osób. Potem informatyka (129 uczniów), ekonomia (124), pedagogika (121) i administracja (97). Wszystko zależało od szkoły. W I LO młodzież najchętniej wybierała pedagogikę, w II – psychologię, zaś w III – prawo. Różnie rozkładały się też preferencje w zespołach szkół zawodowych. Najwięcej młodzieży z „jedynki” (75 osób) wybierało psychologię, natomiast w „dwójce” popularniejsza była informatyka. Wskazywało na nią 90 osób.
Taki rozdźwięk wśród uczniów z pewnością nie pomoże w rozmowach z władzami uczelni, bo oznacza niewielką liczbę potencjalnych studentów na jednym kierunku. Wyniki tego badania zostaną gruntownie przeanalizowane, bo - jak zauważył starosta - są w nich pewne nieścisłości.
- Część odpowiedzi nie koresponduje z pytaniami – uważa Andrzej Matynia. – Bo jeśli zsumowalibyśmy liczbę osób, które byłyby zainteresowane studiowaniem na nowej uczelni w Starachowicach, bądź filiach już istniejących szkół, to otrzymamy 1174 osoby, a nie 996, jak wynikałoby z odpowiedzi na pytanie dotyczące skorzystania z możliwości nauki w naszym mieście. Dlatego zamierzamy spotkać się z prezydentem, by przedyskutować te kwestie. Dopiero później można będzie wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.
Ale doświadczenie pokazuje, że nasza młodzież nie pali się do studiowania w mieście. Mimo wielu starań ze strony władz i silnej akcji promocyjnej, nie udało się ściągnąć do Starachowic Politechniki Radomskiej. A działająca w II LO Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki cierpi na brak nowych studentów. Są tylko dwa roczniki – 3 i 4, bo jak na razie nie ma zainteresowania naborem na pierwszy rok studiów. Czy jest zatem sens tworzyć kolejną szkołę?
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)