AAA
Nowa droga i rondo w Starachowicach - ruszają inwestycje
Sroda, 09 sierpnia 2017r. (godz. 14:41)

Rusza realizacja dwóch ważnych inwestycji drogowych dla Starachowic. Jest to budowa połączenia ulicy Batalionów Chłopskich z drogą powiatową - ulicą Szkolną, przedsięwzięcie realizowane jest przez Gminę Starachowice. Druga ważna inwestycja to budowa ronda u zbiegu ulic: Iglastej i Szkolnej, którą finansuje Powiat Starachowicki. Łączny koszt obydwu inwestycji to ponad 5 mln. zł. Przedsięwzięcia w całości finansowane są z budżetów miasta i powiatu.

fot. źródło: UM w Starachowicach
Prezydent Miasta Marek Materek, Strosta Marek Pawłowski
Prezydent Miasta Marek Materek, Strosta Marek Pawłowski
fot. źródło: UM w Starachowicach

Podczas wspólnej konferencji samorządowcy przekazali informację na temat wymienionych inwestycji drogowych.


- Przekazujemy firmie Budromost- Starachowice tereny pod budowę ronda, które połączy ulice Iglastą, Szkolną a także ulicą Batalionów Chłopskich. Jest to ważna inwestycja dla mieszkańców miasta i powiatu, która usprawni ruch na tym terenie - informował Wicestarosta Marek Pawłowski. - Dodatkowo na odcinku - od przebudowywanego ronda w kierunku ulicy Batalionów Chłopskich, do granicy lasu wykonane zostanie też 200 m drogi z jednostronnym chodnikiem i ścieżką rowerową. W ramach zadania przebudowana zostanie cała infrastruktura podziemna, tj. sieć wodociągowa, sieć gazowa, podziemne linie telekomunikacyjne, linie kablowe oraz wykonany zostanie kanał deszczowy. Pojawi się nowe oznakowanie i oświetlenie uliczne, na rondzie i przy drogach dojazdowych.

Budową łącznika biegnącego przez las od ulicy Batalionów Chłopskich do ulicy Szkolnej na długości około 830 m.b. zajmie się Gmina Starachowice.
- W Starachowicach po raz pierwszy od kilkunastu lat będzie budowana nowa droga. - podkreśla Prezydent Marek Materek - Co tydzień spotykamy się w różnych częściach miasta mówiąc o kolejnych remontach istniejących dróg. W tym przypadku jest to budowa zupełnie nowego odcinka drogi. Obecnie wydawana jest decyzja środowiskowa dla północno - zachodniej obwodnicy Starachowic, która ma wyprowadzić ruch samochodów ciężkich z ulicy Radomskiej, ale to dopiero się zacznie, ponieważ te prace jeszcze trwają. Dlatego wspólnie z władzami powiatu postanowiliśmy przyspieszyć odkorkowanie ulicy Radomskiej poprzez budowę łącznika, który poprowadzi ruch od ul. Szkolnej i ul. Iglastej do ul. Batalionów Chłopskich. Odcinek miejski który miasto będzie wykonywało to jest około 830 m.b. drogi o nawierzchni bitumicznej z jednostronnym chodnikiem i ścieżką rowerową. Wykonane zostanie także odwodnienie i oświetlenie na tym terenie. Koszt budowy łącznika to 2 mln 670 tys. zł.

Dzięki takiemu rozwiązaniu komunikacyjnemu, jak mówi prezydent, mieszkańcy będą mogli szybciej dojechać do szpitala czy też do swojego miejsca pracy, przy ulicy Batalionów Chłopskich i Radomskiej zlokalizowanych jest wiele zakładów pracy np.: PKC GROUP, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, Powiatowy Urząd Pracy, Perfopol i inne.

Rondo, które powstanie u zbiegu ulic Szkolnej i Iglastej, jak informują władze powiatu, będzie mieć średnicę 36m (pierścień zewnętrzny), jezdnię o szerokości 6 m, a w środku wyspę o średnicy 21m. Funkcjonować ma jako rondo o czterech wlotach, każdy o szerokości 3,75 m. Od pasów wylotowych oddzielać je będzie 2 metrowy azyl dla pieszych. Ponadto wykonane zostaną również chodniki z kostki brukowej betonowej i dojścia dla pieszych.

W rejonie skrzyżowania, jak informował dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Leszek Śmigas, przy istniejącej szkole powstanie parking dla samochodów osobowych z drogą manewrową, łącznie powstanie około 35 miejsc parkingowych.

Prace, jak informuje wykonawca inwestycji, firma Budromost - Starachowice, powinny zakończyć się jeszcze w listopadzie b.r.
- Rondo będzie kanalizować ruch w sposób bezpieczny i równocześnie będzie wyprowadzać ten ruch na ul. Batalionów Chłopskich. - mówi Dominik Podsiadło dyrektor ds. wykonawstwa Budromost - Starachowice. - Inwestycja ta poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych. Prace rozpoczną się po zakończeniu wycinki drzew, którą w tym momencie już prowadzą Lasy Państwowe. Myślę, że jest to okres, około dwóch tygodni. Na dzień dzisiejszy opracowujemy mapy geodezyjne, które pozwolą nam na wytyczenie przebiegu drogi i ronda.
Prowadzone prace drogowe spowodują utrudnienia w ruchu przy ul Szkolnej. Na czas inwestycji przepustowość ruchu zostanie utrzymana będzie się on jednak odbywał w sposób wahadłowy. Utrudnienia te powinny nastąpić, jak prognozują drogowcy, około października.


źródło: UM w Starachowicach

REKLAMA