AAA
Kolejne starachowickie szkoły i przedszkola będę poddane termomodernizacji
Piatek, 06 kwietnia 2018r. (godz. 08:25)

Ruszyły prace przy termomodernizacji kolejnych starachowickich placówek oświatowych. Jest to trzeci etap, który zakończy termomodernizację wszystkich szkół i przedszkoli na terenie miasta. Dodatkowo w projekcie uwzględniono termomodernizację i przebudowę pięciu budynków na os. Widok. Wartość całego przedsięwzięcia to 37 mln 600 tys. zł, wysokość dofinansowania o które zabiega Gmina to blisko 28 mln zł.

fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach

- Dziś podpisałem wniosek, który składamy do Regionalnego Programu Operacyjnego na Termomodernizację budynków użyteczności publicznej w Starachowicach etap III - informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - W ramach projektu będziemy realizowali prace w kompleksie placówek oświatowych na osiedlu Południe, który tworzą Przedszkole Miejskie nr 10, Szkoła Podstawowa nr 13 oraz Gimnazjum nr 4, a także w Przedszkolu Miejskim nr 11 przy ul. Górnej, Przedszkolu Miejskim nr 2 przy ul. Oświatowej oraz w Szkole Podstawowej nr 9.


Agencja Reklamy Marecki.name

W etapie III termomodernizacji znalazło się również 5 budynków wielorodzinnych przy ulicach Robotniczej i Widok na os. Wzgórze.
- Zamierzamy wykonać tam nowe połacie dachowe, docieplenie ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w częściach wspólnych, a także montaż centralnego ogrzewania, zaplanowano także wymianę pieców c.o., które przyczyniają się do powstawania smogu w mieście oraz budowę sieci ciepłowniczej - mówi prezydent. - W minionych dniach prowadziłem rozmowy z przedstawicielami firm MAN, Auto Box oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Starostwa Powiatowego aby uzyskać zgody na przejście z siecią ciepłowniczą przez tereny których są właścicielami wymienione firmy i instytucje. Zgody te, w większości uzyskaliśmy i mamy podpisane stosowane porozumienia, jeszcze czekamy na zgodę z firmy MAN. Wszystkim wymienionym Partnerom serdecznie dziękuję.

Wykonawcą prac termomodernizacyjnych jest wyłoniony w przetargu Zakład Remontowo - Budowlany Roman Olszowy, którego pracownicy już działają w kompleksie oświatowym na osiedlu Południe oraz w Przedszkolu Miejskim nr 2 przy ul. Oświatowej.
Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze przetarg na realizację prac termomodernizacyjnych w Szkole Podstawowej nr 9.

Koszt prac przewidzianych w kompleksie na os. Południe to ponad 13 mln. zł. Prace zgodnie z przyjętym harmonogramem potrwają do końca sierpnia bieżącego roku.
- Jest to ogromny zakres inwestycji, który zakłada częściową wymianę pokrycia dachowego, ocieplenie dachu, ocieplenie ścian, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, montaż stolarki okiennej w tym okna z kratami zastąpią okna antywłamaniowe - informuje Prezydent Marek Materek. - Wymienione zostaną także instalacje centralnego ogrzewania, remont przejdzie instalacja elektryczna, zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz przeprowadzony zostanie szereg prac wykończeniowych.
W ramach robót termomodernizacyjnych w placówkach oświatowych na Południu zaplanowano również wymianę opraw oświetleniowych na oprawy energooszczędne typu LED, remont ścian fundamentowych, piwnicznych i przyziemia, wykonanie prac odtworzeniowych, remontowych wewnątrz i na zewnątrz budynku, remont schodów zewnętrznych.
Spodziewany efekt tych prac to nie tylko poprawa warunków do pracy uczniów i nauczycieli, ale także oszczędności z tytułu użytkowania wymienionych obiektów dokładniej ich ogrzewania i oświetlenia.
Po około 25 latach od momentu wybudowania kompleksu edukacyjnego jest to największa inwestycja tu realizowana.

Rozpoczęta termomodernizacja to, jak informuje radny Rady Miejskiej Piotr Babicki, jedna z większych inwestycji realizowanych na osiedlu Południe.
- Inwestycja niezwykle potrzebna. Ogromna wdzięczność dla Pana Prezydenta a także dla Radnych z Rady Miejskiej i wyrazy uznania dla Państwa Dyrektorów bo to duże, logistyczne przedsięwzięcie - mówi radny. - Zakres zaplanowanych prac jest imponujący, myślę, że mieszkańcy osiedla Południe zarówno rodzice jak i dzieci będą zadowoleni.
Prace termomodernizacyjne od dwóch dni trwają w Przedszkolu Miejskim nr 10 "Niezapominajka"
- Wiąże się to z pewnymi utrudnieniami, ponieważ musimy korzystać z przejścia przez szkołę uprzejmie udostępnionego przez pana dyrektora, trudy termomodernizacji dopiero przed nami, mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze - mówi dyrektor Elżbieta Czerw.

Anna Salamon dyrektor Gimnazjum nr 4, poinformowała, że prace w gimnazjum ruszyły już 14 marca. - Staramy się, aby termomodernizacja nie wpływała na prace dydaktyczną szkoły. Uczniowie pracują normalnym trybem nie ma zakłóceń. Nauka trwa do końca maja, po jej zakończeniu ruszą prace na większą skalę.

- Dziękuję Panu Prezydentowi za inicjatywę realizacji termomodernizacji naszych placówek, Radzie Miejskiej za podjęcie uchwały i zabezpieczenie środków na ten cel - mówi Sławomir Rymarczyk dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13. - Jest to naprawdę wielka inwestycja oczekiwana nie tylko przez rodziców, ale także przez uczniów, która poprawi estetykę, warunki wewnątrz budynku. Istotne są również planowane oszczędności, dla przykładu podam, że rachunki za ciepłą wodę i ogrzewanie budynków w miesiącach zimowych wynoszą miesięcznie ok. 40 tys. zł. Liczymy, że po zakończeniu termomodernizacji będą one znacznie niższe.

Wykonawca prac zapewnia, że o ile pogoda nie spłata budowniczym figla, prace powinny przebiegać bez zakłóceń.
- Prace rozpoczęto zgodnie z harmonogramem, zaczęliśmy od okopów fundamentów jednocześnie prowadząc na strychu ściąganie starej wełny - informuje kierownik robót Wiesław Czaroch.- Współpraca układa nam się bardzo dobrze. Najważniejsze, żeby warunki pogodowe były sprzyjające bo przy tego rodzaju inwestycji ma to ogromne znaczenie.

Przewidywany okres realizacji całości projektu to czerwiec 2020 roku.


źródło: UM w Starachowicach

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English