AAA
Biała Niedziela w Starachowicach
Piatek, 11 maja 2018r. (godz. 09:51)

Bezpłatne badania, konsultacje i porady medyczne, rejestracja dawców szpiku, pokaz i nauka udzielania pierwszej pomocy, możliwość oddania krwi, a do tego muzyka na żywo - to wszystko już w niedzielę 20 maja na Placu pod Skałkami w Starachowicach. Organizatorami Festynu Profilaktycznego są Prezydent Miasta Marek Materek wraz z partnerami Starostwem Powiatowym w Starachowicach, Powiatowym Zakładem Opieki Zdrowotnej i Starachowickim Klubem Amazonek.

fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach

Niedziela, 20 maja w Starachowicach będzie upływać pod znakiem profilaktyki zdrowia i uzależnień. O godz. 12.30 w kościele pw. Wszystkich Świętych odprawiona zostanie Msza Święta w intencji kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. O godz. 13.40 spod kościoła, ulicami: Radomską, Świętej Barbary, Bohaterów Westerplatte, Konstytucji 3 Maja, al. Armii Krajowej do Placu pod Skałkami przejdzie Marsz Różowej Wstążeczki.


Agencja Reklamy Marecki.name

- Marsz jest krzykiem kobiet, które przeszły przez chorobę - jaką jest nowotwór piersi - mówi Lucyna Młynek, prezes Starachowickiego Klubu Amazonek. - Kobiet, które chcą powiedzieć - ja wygrałam walkę z rakiem piersi i Ty też ją wygrasz. Dlatego zapraszam wszystkie panie do udziału w festynie profilaktycznym. Zapraszam też do klubu, łatwiej jest walczyć z chorobą kiedy nie jest się samotnym, w grupie jest zawsze łatwiej.

Natomiast od godz. 14.00 w ramach Białej Niedzieli na Placu pod Skałkami odbędzie się Festyn Profilaktyczny.
- Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta i powiatu do udziału w tym wydarzeniu profilaktycznym i prozdrowotnym - mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że należy się badać i monitorować swój stan zdrowia a także zachęcić mieszkańców do zdrowego stylu życia. Na ten dzień zaplanowaliśmy uruchomienie stanowisk medycznych, na których pracownicy medyczni będą prowadzić bezpłatne badania onkologiczne dla grupy 40 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat - sponsorami badań są firmy: Bank Pocztowy SA, Provost Polska Sp z o.o., Life+. Badania dostępne wyłącznie na wcześniejsze zapisy, które będą prowadzone w dniu 15 maja br. w godz. 9.00 - 15.00 pod nr tel. 668-216-211. Natomiast bez uprzednich zapisów będzie można wykonać bezpłatne badanie słuchu w Słuchobusie.
Podczas Białej Niedzieli w Krwiobusie prowadzona będzie zbiórka krwi, osoby chcące oddać krew proszone są o zapisy pod nr tel. 668-216-211 do piątku 18 maja włącznie.
Bezpłatne badania wad postawy podoskopem oraz analizę masy i składu ciała prowadzić będzie firma Life +. Na placu festynu stanie stoisko rehabilitacyjne Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Konsultacje psychologiczne poprowadzi Jadwiga Soboń w Dziennym Domu Seniora +, zapisy prowadzone są pod nr tel. 668-216-211. Stoisko profilaktyczno-edukacyjne przygotują pracownicy Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, będzie również punkt informacyjno - promocyjny Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Organizatorzy zapewnili także bezpłatny ciepły poczęstunek oraz słodkie niespodzianki.
Badaniom profilaktycznym towarzyszyć będą pokazy fitness i kulturystyczne w wykonaniu Klubu Fitness Endorfina i Klubu Wiking, a także turniej boulles dla seniorów.
Na scenie festynu wystąpią zespoły muzyczne, którym towarzyszyć będą konkursy związane z profilaktyką zdrowia.

- Białe niedziele cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem pośród mieszkańców, myślę że teraz będzie podobnie - mówi Starosta Starachowicki Danuta Krępa. - Celem organizowanej akcji jest głównie uświadamianie ludziom, jak ważna jest profilaktyka. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, myślę, że ta świadomość jest ważna dla każdego z nas, bo nasze życie i zdrowie jest bezcenne. Serdecznie zapraszamy.
Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej na czas trwania Festynu Profilaktycznego, jak informuje starosta przygotował kilka stanowisk, jedno z nich to stanowisko diagnostyczne na którym będzie można wykonać badanie ciśnienia krwi, poziomu cukru oraz cholesterolu. Uruchomione zostanie stanowisko oddziału kardiologii starachowickiego szpitala, gdzie mieszkańcy otrzymają informacje na jaką pomoc mogą liczyć.
Na temat kardiologii będzie także wykład wygłoszony przez dr. n. med. Aleksandrę Serwicką pt.: Profilaktyki chorób układu krążenia. Wykład odbędzie się w sali głównej Dziennego Domu Seniora.
Podczas niedzielnego festynu, jak informuje dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej Starachowice Katarzyna Arent, będzie możliwość wykonania badań cytologicznych i mammograficznych w ramach profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. - Poprosiliśmy także o współudział w tym wydarzeniu Narodowy Fundusz Zdrowia, który podczas festynu uruchomi dwa stanowiska i będzie można uzyskać login i hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta, w którym każdy pacjent po zalogowaniu może sprawdzić z jakiego leczenia w ramach składki ubezpieczeniowej dotychczas korzystał, ile to leczenie kosztowało - informuje dyrektor Arent. - Będzie też stanowisko wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jesteśmy tuż przed okresem urlopowym myślę, że wiele osób będzie chciało skorzystać z możliwości wyrobienia karty upoważniającej nas do skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej. Kartę w niedzielę, będzie można wyrobić sobie na miejscu bez konieczności wyjazdu do NFZ do Kielc. Serdecznie również zapraszam do korzystania.

Agencja Reklamy Marecki.name
REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English