AAA
Potwierdziły swoją klasę!!!
Dziewczęta z chóru „Portamento”
Piatek, 08 kwietnia 2011r. (godz. 09:01)

Konkursów artystycznych jest w Polsce coraz więcej. Kierowane są do różnych kręgów działalności artystycznej. W tym natłoku różności cieszy fakt, że przeglądy i festiwale popierające i promujące „sztukę wyższych lotów” znajdują nie tylko uczestników, ale również mecenasów i sponsorów w osobach samorządowców i duchowieństwa. Tak właśnie jest w Niepołomicach, gdzie odbyła się XIII edycja Małopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę…”

fot. Gazeta Starachowicka

W Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się dniach 26-27 marca br. XIII Małopolski Konkurs Chórów „O złotą strunę…”, była to XXXIII edycja Krakowskiego Konkursu Chórów, organizowana przez Centrum Kultury w Niepołomicach, a patronat honorowy objęli: Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz oraz burmistrz Niepołomic – Roman Ptak. Jak na patronów przystało przeznaczyli oni całkiem pokaźną pulę pieniędzy na nagrody w dwóch kategoriach: chóry młodzieżowe i akademickie oraz chóry dorosłych.


Jury w składzie: prof. Józef Świder, prof. Jerzy Kurcz, ks. dr hab. Robert Tyrała i mgr Michał Sapeta przesłuchało 20 chórów z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i wielkopolskiego. Wśród nich był również Chór Kameralny „Portamento” z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach, jedyny reprezentant województwa świętokrzyskiego. Ogółem w konkursie wystąpiło ok. 650 chórzystów amatorów. Zespoły wykonywały po 3 utwory w przewidzianym regulaminowo czasie do 15 minut.

- Miałyśmy problem, jakie utwory wybrać. Zazwyczaj konkursowo śpiewamy 5-9 utworów, przy takiej ilości możemy zaprezentować utwory o różnorodnej tematyce (sakralne, świeckie, ludowe, rozrywkowe), utwory polifoniczne i homofoniczne, kantylenowe i uwzględniające artykulację non legato, czyli zaprezentować bardzo różnorodny repertuar dający szansę na przedstawienie wszystkich możliwości wokalnych dziewcząt.

Tym razem wybór był trudny i zdecydowałyśmy się na utwory, które dziewczęta lubią śpiewać: „Ave Maria” – Arnolda von Bruck, „Laudate Dominum” – Krzesimira Dębskiego oraz „Preludium i Fughettę” Marka Jasińskiego. Dziewczęta zaśpiewały bardzo dobrze. Można śmiało powiedzieć, że to już nie było tylko samo „odśpiewanie” opracowanych utworów, to było piękne muzykowanie! – mówi dyrygent chóru B. Magdalena Mrózek.

Prezentacja starachowickich chórzystek spodobała się również jurorom, którzy przyznali chórowi „Portamento” „Złotą Strunę” oraz I miejsce w kategorii chóry młodzieżowe i akademickie. Chór otrzymał również pamiątkową statuetkę Cecylki i nagrodę pieniężną ufundowaną przez burmistrza Niepołomic.

Do kolejnego sukcesu chóru przyczyniły się: Kamila Jankowicz, Paulina Ragan, Kinga Staszewska, Anna Doroszyńska, Małgorzata Gąś, Barbara Jop, Joanna Czapka, Agata Krysiak, Anna Połeć, Karolina Maciejczak, Ewa Babicka, Anna Garbala, Justyna Głowacka, Joanna Domańska, Justyna Gunia i Aleksandra Krzciuk. Grupie chórzystek towarzyszyła i pełniła rolę opiekuna Krystyna Kowalczyk (dyrygent chóru „Concentus”), a „nowa” chórzystka – Magdalena Mnich zajęła się fotografowaniem dokonań koleżanek.

- Za pośrednictwem Gazety Starachowickiej składamy serdeczne podziękowania dla sponsora naszego przejazdu na konkurs - cały koszt transportu sfinansował chórowi Bank Spółdzielczy w Starachowicach. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!” – dodała wdzięczna za wsparcie finansowe dyrygent chóru B. Magdalena Mrózek.

Tradycyjnie już, dyrygentka zaprasza na zajęcia wokalne dziewczęta w wieku od 11-12. roku życia.

- Może w następnej, organizowanej właśnie grupie wokalnej odnajdą się kolejne tak uzdolnione dziewczęta i będą kontynuowały pasmo sukcesów chóru z MDK – dodaje pani dyrygent.

(es)

REKLAMA