AAA
Zdrowie kontra ekonomia
Gdy nie wiadomo, o co chodzi...
Niedziela, 29 maja 2011r. (godz. 14:12)

Od wielu lat służba zdrowia w Polsce boryka się z problemem ciągłego i narastającego zadłużenia. Pogarsza się też dostępność do usług medycznych, powiększają kolejki do specjalistów. W tych realiach Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej, sankcjonującą przymus przekształceń publicznych szpitali w spółki.

Robert  Sowula - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
Robert Sowula - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej
fot. Gazeta Starachowicka

Koalicja rządząca pod przewodnictwem Platformy Obywatelskiej funduje szpitalom niejasne przekształcenia i określa ustawowo, iż w przypadku, gdy ujemny wynik finansowy z roku obrotowego przedstawionego w sprawozdaniu finansowym, po dodaniu kosztów amortyzacji, ma wartość ujemną, organ tworzący (w przypadku Starachowic Starostwo Powiatowe) może pokryć stratę w terminie do 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.


Jeśli tego nie zrobi, to w ciągu 12 miesięcy ma obowiązek podjąć uchwałę o zmianie formy prawnej, bądź likwidacji szpitala. Wszystkie te regulacje są podwalinami do dzikiej prywatyzacji służby zdrowia w Polsce - ostatniego bastionu sektora publicznego, którego jeszcze nie sprywatyzowano. Jak kończą się przekształcenia prywatyzacyjne w naszym kraju widzieliśmy - aferami, lub przejmowaniem majątku publicznego przez obcy kapitał.

Wyrok został jednak wydany! Tylko szpitale, które przekształcą się nie później niż 31 grudnia 2013 r. i spełnią warunki określone w ustawie, mogą liczyć na dotację Skarbu Państwa na pokrycie swoich zobowiązań. Tylko jak się to ma do powiatowych szpitali? Ile można zyskać, a ile stracić?

Jaką drogę wybiorą odpowiedzialni za zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych na poziomie miast i powiatów? A co ze spółkami, które na starcie po przekształceniu nie udźwigną bagażu nie umorzonych długów? Czy bankructwa i zamykanie lecznic, szczególnie powiatowych, będą na porządku dziennym ? Te i inne pytania już niedługo będą sobie zadawać nie tylko zarządzający służbą zdrowia w naszym kraju, ale także społeczeństwo i pracownicy służby zdrowia.

Publiczne zakłady opieki zdrowotnej, działające na podstawie dotychczasowych przepisów, stają się z dniem wejścia w życie ustawy podmiotami leczniczymi nie będącymi przedsiębiorcami. W terminie 12 miesięcy od dnia wejścia jej w życie kierownicy tych podmiotów dostosują ich działalność oraz statut i regulamin organizacyjny do przepisów ustawy, oraz dokonają zgłoszeń i wpisów do odpowiednich rejestrów, co niesie za sobą kolejne koszty, które pogłębią problemy finansowe lecznic, nie mówiąc o zawirowaniach i bałaganie w firmach.

Nie wiem więc, czy jesteśmy gotowi jako społeczeństwo na taką rewolucję? Najpierw powinno się zacząć od reform ZUS i KRUS, likwidacji skostniałego NFZ, oraz dania ludziom możliwości wyboru ubezpieczycieli, na zasadach konkurencji, by płacili uczciwie za to, co w szpitalach, czy przychodniach wykonano.

Zastanawiająca jest też polityka przerzucania odpowiedzialności przez rząd na miasta i powiaty, bo to właśnie włodarze miast i powiatów staną się wybawcami lub katami dla publicznych lecznic w majestacie prawa. Będą wybierać przyszłość lokalnych lecznic w imieniu i dla dobra społeczności lokalnych, ale wezmą też za swoje decyzje odpowiedzialność, której czasami woleli by uniknąć. Pacjentów nie interesuje jednak czy szpital będzie spółką, czy będzie publiczny, czy może nawet prywatny.

Wymaga jedynie, aby udzielone mu świadczenie było wykonane w sposób profesjonalny, nowoczesny - mający nowoczesne zaplecze diagnostyczne - i szybki, bez oczekiwania w tasiemcowych kolejkach, a wspomnienia z pobytu w lecznicy nie przyprawiały o mdłości przypominając „Koszmar z ulicy Wiązowej”.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

PRZECZYTAJ TAKZE:
Oscar - 03-06-2011 14:00
Więc nie ma wyjścia. Jeśli starostwo będzie spłacać ten dług, to skończą się jakiekolwiek jego inwestycje.:)
Maciej Kowalski - 03-06-2011 13:44
tylko że idąc tą drogą to każa się ż w takim tępie zadłuzania, przypomnę że wykonano już do końca marca 70% zakładanego długu, to jak mówił kononowicz nic nie będzie, wszystko zabiorą. Tusk i PO nie dają nam tą ustawą wyjścia, postawili nas pod ścianą i teraz tylko pytanie, czy się poddamy, czy bierzemy te pare baniek i próbuje [...]
Oscar - 03-06-2011 13:28
Macieju, a co z oddziałami które nie są rentowne? Kto przejmie tą pałeczkę? Jeśli są nierentowne, to która placówka w mieście przejmie ich działania? Kolejna sprawa to działalność komercyjna, mam spore obawy ze w pewnym momencie mogą zmienić się wartości, gdzie zdrowie zostanie zastąpione przychodami. Coś na kształt "obecnie nie [...]
Maciej Kowalski - 03-06-2011 13:09
nie do końca, bo jak zamknie nierentowne oddziały to może uzyskiwać spory zysk na działalności operacyjnej, tym bardziej, że będzie władać bądź co bądź sporym majątkiem, również sprzetem, może wprowadzać działalność komercyjną i zarabiać na tych, którzy chą szbciej, lub są zasobniejsi w kaskę. Trzeba też pomyśleć w czym problem [...]
Oscar - 03-06-2011 13:00
Więc sprawa jest jasna, bo też nie uważam aby starostwo było chętne spłacać te 50mil. Rozumiem ze firma dzierżawiąca bierze na siebie ten dług? czy starostwo będzie go spłacać z wpłat z dzierżawy? Jeżeli pozostaje to na głowie dzierżawcy to może być problem i to bardzo duży aby znalazła się firma która będzie chciała wydzierżawi [...]
Maciej Kowalski - 03-06-2011 12:55
oscar ok, ale nie będzie wyjścia bo po wejściu nowej ustawy w ciągu roku taka decyzja musi zapaść inaczej długi musi spłacic powiat czego nie udźwignie bo nie ma z czego, więc pytam żeby poszukać najlepszego wyjścia.
Oscar - 03-06-2011 12:51
Macieju z jednej strony dla Powiatu przekształcenie tego w spółkę jest dobrym pomysłem, dług zacznie wreszcie się zmniejszać ale jakim kosztem? Prywatny dzierżawca nie będzie mógł pozwolić sobie na straty, dlatego też będzie to obligowało mniejszą ilością dyżurów, zabiegów, badań.. etc etc etc.. No i oczywiście większymi kolejk [...]
Maciej Kowalski - 03-06-2011 12:44
a co myślicie o przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego? a może wzorem Jędrzejowa i Opatowa szukać inwestora który wydzierżawi majątek szpitala do bieżącej działalności? pamiętajcie o okropnym długu ponad 50 mln to więcej niż Centrum Onkologi w Kielcach i inne szpitale w województwie. Pani Dyrektor do takiego przeks [...]
robert - 02-06-2011 16:19
Olek zastanawia mnie twoja znajomość tematu? Wildze że odpowiadasz za dyrektorów szpitali i w ogóle jesteś specem w temacie służby zdrowia. Ja mam podobne zdanie jak autor artykułu. A tak na marginesie pewnie i za koklusz w Indiach też winne SLD :)
olek2601 - 31-05-2011 13:41
robert weź przestań projekt NFZ był sztandarowym projektemm SLD podczas kampanii wyborczej w 2001 roku. Dzięki SLD mamy teraz to co chcieliśmy. Wielu dyrektorów szpitali mówi że Kasy chorych powinny istnieć do dziś to byłoby kepiej a tak to jest jak jest.
robert - 31-05-2011 12:12
Po co SLD tworzyło Kasę Chorych nie NFZ to nie wiem, ale wiem że za rządów platformy nie będzie już czego sklejać i tyle na ten temat.
podhalanczyk - 30-05-2011 17:23
"Służba Zdrowia" czy "fabryka gwoździ" ?! Służba Zdrowia , Wymiar Sprawiedliwości, system bankowy. media itd są przykładem BRAKU państwa/rządu w "przestrzeni publicznej" w interesie narodu/społeczeństwa ! Rządzące III RP "elity okrągostołowe" reprezentują interesy bogatych/korporacji/grup interesu/partii itd koszt [...]
olek2601 - 30-05-2011 14:53
Po co SLD tworzyło NFZ jeśli teraz chce go zlikwidować? Jeżeli zlikwidowanie NFZ rozwiąże problemy służby zdrowia to gratuluje pomysłów.
REKLAMA