AAA
Uwaga na oszustów
Poniedzialek, 29 pazdziernika 2012r. (godz. 21:09)

Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem innych, zwłaszcza osób starszych. Z reguły podają się za pracowników instytucji państwowych, proszą o wsparcie a czasami próbują coś sprzedać po okazyjnej cenie. Tak naprawdę mają jednak zupełnie inny cel - chcą okraść swoją ofiarę.

fot. KPP w Starachowicach

Tylko w środę na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowano kilka przypadków wykorzystania łatwowierności starszych osób przez oszustów, którzy korzystając z różnych sposobów, wzbogacili się kosztem starszych osób.


Do tych zdarzeń doszło w Jędrzejowie oraz dwukrotnie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W każdym z przypadków ofiarami padały osoby w starszym wieku. Schemat działania sprawców był bardzo podobny. Złodzieje przedstawiali się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej i pod pozorem sprawdzenia cieków kanalizacyjnych byli wpuszczani do mieszkania. Następnie oszuści wykorzystując naiwność pokrzywdzonych prosili o rozmienienie pieniędzy, a gdy już wiedzieli gdzie ofiara przechowuje swoje oszczędności dokonywali ich kradzieży.

Zdarza się równie często, że sprawcy wprowadzając zamieszanie i wykorzystując roztargnienie osób, sami penetrują mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy. W większości przypadków, osiągają swój cel. Tylko w wspomnianych zdarzeniach pokrzywdzeni stracili łącznie około 40 tyś. złotych.

Policja świętokrzyska zwraca się więc z apelem do wszystkich osób starszych bądź samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności przy wpuszczaniu do mieszkania ludzi nieznanych, którzy próbują dostać się do mieszkania podając się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Oto kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:

Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.

Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.

Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo "korzystnych" cenach.

Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.

Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Źródło: KWP Kielce, KPP Ostrowiec Św., KPP Jędrzejów

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA