AAA
Śladem naszej publikacji - "Galeria z niesmakiem"
Uwarunkowania decyzji
Poniedzialek, 29 pazdziernika 2012r. (godz. 09:39)

W odpowiedzi na artykuł zamieszczony w "Gazecie Starachowickiej" z 8 października br. pod tytułem "Galeria z niesmakiem", a dokładnie wątków dotyczących spraw budowlanych i oświatowych, przedstawiamy informacje, które wynikają z realizacji przepisów prawa budowlanego, ale także uwzględniają uwarunkowania stojące u podstaw decyzji o sprzedaży obiektu.

fot. Gazeta Starachowicka

Odnosząc się do sprzedaży budynku Szkoły należy przypomnieć, że w ostatnim dziesięcioleciu nastąpiły niekorzystne zmiany demograficzne powodujące zmniejszenie liczby młodzieży uczęszczającej do naszych szkół. I tak w 1999 roku było 6243 uczniów, a w 2007 - 4187, co oznacza, że ubyło 2056 osób. Zespół Szkół Zawodowych, użytkujący budynek, stracił wyraźnie na zainteresowaniu młodzieży. Przyczyniły się do tego przede wszystkim złe warunki lokalowe (m.in. brak sali gimnastycznej). Fiasko z próbami utworzenia filii zamiejscowych "uczelni wyższych" sprawiło, że szkoła została przeniesiona do kompleksu zabudowań po Liceum Medycznym przy ul. Radomskiej. Poprawiły się warunki kształcenia i bezpieczeństwo dla uczniów, nauczycieli i pracowników.


W związku z przeniesieniem szkoły, budynek przy ul. Kościelnej wraz z terenem został przeznaczony na wynajem lub sprzedaż. Oferta sprzedaży przez długi okres nie wzbudziła zainteresowania inwestorów, a budynek ulegał dewastacji. Miał tam miejsce nawet pożar. Obiekt generował duże koszty zabezpieczenia i stwarzał zagrożenie dla mieszkańców. Środki uzyskane ze sprzedaży byłego budynku szkoły zostały przeznaczone na poprawę bazy lokalowej pozostałych obiektów oświatowych będących w gestii Powiatu Starachowickiego.

Pozwolenie na rozbiórkę szkoły zostało wydane na wniosek nowego właściciela, na podstawie inwentaryzacji budynku wykonanej przez uprawnionego projektanta (eksperta), który wskazał, że stan budynku jest katastrofalny i nie nadaje się on do dalszego użytkowania, a wręcz zagraża bezpieczeństwu. Następnie Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na rozbiórkę obiektu. Starosta usankcjonował powyższe wnioski decyzją na podstawie przedłożonych dokumentów przez właściciela.

Pozwoleniem na budowę objęte zostały dwa niezależne konstrukcyjnie budynki handlowo-usługowe, z których każdy ma powierzchnię handlową mniejszą od 2.000 m2. Starostwo Powiatowe, realizując swoje obowiązki przy wydawaniu decyzji, sprawdziło zgodność inwestycji z przepisami prawa oraz z miejscowym planem zagospodarowania, uchwalonym przez Radę Miasta. Ponieważ dokumenty nie zawierały w tym zakresie uchybień, starosta nie mógł odmówić udzielenia pozwolenia na budowę.

Trzecie zagadnienie poruszone w artykule, to aktualna sieć szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Starachowicki. Zwracamy uwagę, że wszystkie nasze szkoły położone są w Starachowicach. Nagromadzenie szkół w północnej części miasta wynika ze specyfiki rozbudowy powojennej Starachowic, która koncentrowała się w pobliżu Fabryki Samochodów Ciężarowych. Pozostałością po tamtym układzie są połączenia komunikacyjne zapewniające dojazd młodzieży uczęszczającej do tych szkół (Brody, Pawłów, Bodzentyn, Wąchock, Mirzec) bez konieczności dodatkowych przesiadek. Obecna sieć szkół średnich przy ulicach: Szkolna, Radomska, Gliniana, 1 Maja jest najbardziej optymalną i co roku jest oceniana przez Zarząd Powiatu, Radę Powiatu i Kuratorium Oświaty.

Stwierdzamy, że artykuł "Galeria z niesmakiem" zawiera elementy tekstu nieuwzględniające sytuacji demograficznej młodzieży. Informujemy, że powiat nie zamierza w najbliższym okresie budować nowej szkoły ponadgimnazjalnej. Tym samym trudno rozpatrywać dziś pomysł utworzenia nowej placówki w części południowej miasta. Zapewniamy jednocześnie, że wszelkie procedury związane z pozwoleniem na rozbiórkę budynku szkoły oraz na budowę galerii zostały spełnione, zgodnie z wymogami prawa budowlanego.

Powiat Starachowicki podejmuje liczne działania na rzecz polepszenia warunków nauczania młodzieży. W ostatnim okresie przeprowadziliśmy takie inwestycje jak: termomodernizacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Staszica i wybudowanie boiska przy tym Ośrodku, termomodernizacja budynku I Liceum Ogólnokształcącego, termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przy ulicy 1 Maja, generalne remonty sal gimnastycznych przy Zespołach Szkół Zawodowych nr 1 i nr 2. Obecnie trwa budowa pełnowymiarowej hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym.

Zarząd Powiatu

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

PRZECZYTAJ TAKZE:
MB - 07-11-2012 23:30
Plan miejscowy miał chronić zabytkowy budynek, plan miał chronić strukturę funkcjonalną Wierzbnika poprzez zakaz stawiania dużych obiektów handlowych, plan miał chronić wartościową zieleń, plan miał kształtować zabudowę np. zapisem o spadkach dachów, plan ustalał zagospodarowanie otoczenia o wartościach kulturowych podporządko [...]
MB - 02-11-2012 01:11
Odpowiem przewrotnie: gdyby tam wybudowano ubojnię i masarnię, to też można byłoby się zastanawiać, że lepszej działki nie ma - bezproblemowy dostęp zarówno dla pracujących, rozwożących jak i kupujących bezpośrednio świeżutkie wędlinki. Na poważnie i jeszcze raz - tam galeria mogłaby być, ale zgodnie z planem 2000 m kw. pow. s [...]
Oscar - 01-11-2012 12:09
Pana Stwierdzenie było też sugestią że można byłoby wybudować tą galerie w zupełnie innym miejscu. Także ja zapytałem czy są inne równie atrakcyjne miejsca inwestycyjne Pana zdaniem w mieście które dawałyby bezproblemowy dostęp jak w tym momencie wszystkim mieszkańcom miasta. :)
Peter - 01-11-2012 12:07
Lepsze takie niż żadne. Bo i tak trudno jakiekolwiek centrum wyodrębnić. Po 18 i tak nigdzie nic się nie dzieje.
abcde - 01-11-2012 11:52
Panie Marcinie,jest pan architektem czyż nie tak? i zna się pan na swoim fachu(co akurat wiem min.z powodu strony poznaj starachowice). Ale proszę uważać co Pan pisze ponieważ tutaj,na tym forum mamy alfę i omegę.nazywa się @Oscar. Proszę z nim nie wchodzić w dyskusję ponieważ jeśli nawet obnaży pan jego brak wiedzy w danym tem [...]
Jesion - 01-11-2012 00:59
To prawda. Chociaż myślę, że ta "półka" z galerii, to nie ta sama "półka" w rynku... ale może to okazać się niebezpieczne. W sumie, jak Złote Tarasy zabiły handel w centrum Warszawy, tak Kamienna może zabić handel w naszym rynku...
MB - 01-11-2012 00:33
Nie wiem o co dokładnie chodzi w tym ogólnie brzmiącym pytaniu. To była odpowiedź do Huberta, który domyślnie mi zarzuca że jestem przeciwny zmianom na korzyść Starachowic. Swego czasu własnymi rękami i za darmo uczestniczyłem w takich zmianach. Starachowice to nie tylko teren po wyburzonym zabytku, więc pole do popisu inwesto [...]
Peter - 30-10-2012 10:38
Zgadzam się w stu procentach. Może w końcu w mieście wyłoni się Centrum i będą to właśnie okolice Galerii, odnowionego Rynku, obok Targ, planowany hipermarket, Dworzec PKP, kilka restauracji. Wyżej Rossmann i Stokrotka, a jest i Kościół i Biedronka więc każdy znajdzie coś dla siebie :)
Oscar - 30-10-2012 08:25
A są równie atrakcyjne?
pegos - 30-10-2012 07:59
panie Marcinie, pan jest tu nowy, to pan jeszcze nie wie, że tu nie koniecznie chodzi o merytoryczną rzeczową analizę tematu, tylko o licytowanie swojszych racji :)
MB - 30-10-2012 00:40
Panowie - odbieram, że nie zrozumieliście tego co tam było napisane tzn. w pierwszym artykule, bo te Wasze posty wcale się nie odnoszą do meritum treści tego jak i poprzedniego artykułu. Ot krytykujecie, że ktoś tam coś skrytykował. I czytając takie posty rzeczywiście odnoszę wrażenie, że nie ma sensu bronić czegokolwiek. Bra [...]
Młody - 29-10-2012 23:22
zejdź na ziemię...
Hubert - 29-10-2012 21:23
Mnie osobiście przeraża fakt że wiele osób w tym mieście nie lubi zmian. Nawet kiedy są one korzystne dla miasta. Starachowice to nie martwy skansen a żywe miasto które musi się rozwijać.
elkawwa - 29-10-2012 15:04
Dokładnie! Czemu Ci "obrońcy Kurnika" nagle teraz wychodzą ze swoimi wątpliwościami? Taka galeria to coś fajnego :)
Prober - 29-10-2012 13:54
Dyskusja, która była tak potrzebna w czasie kiedy "Kurnik" jeszcze istniał odbywa się w momencie zakończenia inwestycji. Pogratulować refleksu wszystkim, którzy przyczyniają się do zagęszczania atmosfery . Pytanie też, czy atmosfera skandalu w jakiej próbuje się pokazać inwestora i budowę tego obiektu zachęci innych do inwest [...]
REKLAMA