AAA
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych
Piatek, 08 lutego 2013r. (godz. 20:40)

W nocy z 7 na 8 lutego na terenie całego kraju przeprowadzona została akcja badania liczby osób bezdomnych. Głównym jej celem jest uzyskanie informacji o osobach bezdomnych przebywających na danym terenie.

fot. KPP w Starachowicach
fot. KPP w Starachowicach

Określenie liczby bezdomnych jest niezbędne do podejmowania działań, które mają na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności. Przeprowadzenie badań wymagało zaangażowania wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, straży gminnej lub miejskiej, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, pracowników placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, wolontariuszy oraz wszelkich innych osób chętnych do współpracy.


W ramach prowadzonych badań odwiedzano miejsca w których najczęściej mogą przebywać osoby bezdomne tj. ogrzewalnie, noclegownie, schroniska, domy dla osób bezdomnych, hostele, mieszkania wspierane, chronione, treningowe, wynajmowane szpitale, hospicja, ZOL-e, inne placówki zdrowia, zakłady karne, areszty śledcze, izby wytrzeźwień, pogotowia socjalne, miejsca niezamieszkałe, pustostany, domki, altany działkowe i inne miejsca.

Osoby bezdomne, w szczególny sposób cierpią z powodu zimy, a co za tym idzie również bardzo niskich temperatur. Właśnie w tym okresie policja podejmuje wzmożone działania prewencyjne polegając na udzielaniu pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Policjanci informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami zgonu na skutek wychłodzenia organizmu.

Razem z patrolami straży miejskiej patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, jak dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. Ale nie mogą być wszędzie. Nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Zamarznięć można by uniknąć, gdyby o ludziach, potrzebujących naszej pomocy, o czasie poinformowano policję, straż miejską czy inne instytucje niosące pomoc. Takie przypadki, jak przebywanie, nocowanie osób w pomieszczeniach nieogrzewanych, w śmietnikach, kanałach i innych tym podobnych miejscach należy jak najszybciej zgłaszać. Każda minuta może być na wagę złota.

Źródło: www.mpips.gov.pl, KWP Kielce

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA