AAA
Niezbędna dla życia czujność
Strażacy apelują
Niedziela, 24 lutego 2013r. (godz. 13:25)

W okresie jesienno - zimowym zatrucia tlenkiem węgla zajmują w statystykach trzecie miejsce, po lekach i alkoholu. W powiecie starachowickim odnotowano od listopada ub.r. czternaście przypadków zatrucia tym niebezpiecznym gazem. Do szpitala trafiło siedem osób, w tym troje dzieci. Niestety, dwie osoby zmarły i niewykluczone, że było to przyczyną śmierci kolejnej.

fot. Gazeta Starachowicka
Nastepna wiadomosc:
ť Winni znów prezydenci?

Poprzednia wiadomosc:
ť Nasze firmy z certyfikatem

W trosce o zdrowie i życie strażacy bezustannie apelują do mieszkańców o zlecanie okresowych przeglądów przewodów kominowych i instalacji wentylacyjnych fachowcom. Również o właściwą eksploatację urządzeń grzewczych oraz korzystanie z nich zgodnie z instrukcją. Nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, służących doprowadzeniu powietrza w miejsca, gdzie następuje spalanie. Dzięki tym wszystkim działaniom możemy znacznie zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Kiedy jednak zauważymy u siebie lub kogoś z domowników ogólne zmęczenie, nudności, bóle głowy lub problemy z oddychaniem, nie należy tych objawów lekceważyć, bowiem mogą sygnalizować zatrucie groźnym czadem. Osłabioną osobę należy wtedy jak najszybciej przenieść w bezpieczne miejsce i zapewnić jej dopływ świeżego powietrza. Nie można także zwlekać z wezwaniem na miejsce odpowiednich służb ratowniczych, gdyż od szybkości naszej reakcji może zależeć życie lub zdrowie poszkodowanego.


Dla własnego bezpieczeństwa warto też zainstalować w mieszkaniu czujnik wykrywający ten niebezpieczny gaz już przy niskim stężeniu. Czad jest bowiem gazem bezbarwnym i bezwonnym, przez co staje się jeszcze trudniejszy do wykrycia, a zatrucie nim może spowodować śmierć.

- Aby zminimalizować ryzyko zatrucia, wystarczy stosować się do tych kilku prostych zasad. Może nam to uratować, zarówno zdrowie, jak i życie - przypominają strażacy.

(Kas)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA